. majowapark

Opublikowano: 2017-12-05

145 lat Ochotniczej Straży Pożarnej w WieliczceRok 1871. Kopalnia Soli "Wieliczka" jako jedyny tak duży zakład pracy w mieście dysponuje własnym sprzętem ochrony przeciwpożarowej. W razie pożaru w mieście pracownicy Kopalni wspierają mieszkańców, niejednokrotnie ratując im dobytek całego życia.


To jedyna ochrona przeciwpożarowa Wieliczki. Na początku tego roku wybucha potężny pożar w jednym z prywatnych domów w centrum Wieliczki. Po tym tragicznym w skutkach wydarzeniu, na podstawie porozumienia pomiędzy Kopalnią Soli "Wieliczka" a Miastem Wieliczka, podjęto decyzję o zawiązaniu Straży Ogniowej.

To początek wspólnej historii Ochotniczej Straży Pożarnej w Wieliczce i Kopalni Soli "Wieliczka". Wspólnej pięknej historii, którą Zarządowi OSP Wieliczka udało się ustalić i potwierdzić dzięki pomocy Działu Historycznego Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce w szczególnym roku - 145 lecia istnienia jednostki.

Ta historia trwa do dziś. Jej pięknym akcentem jest obecność naszego Zarządu w czasie uroczystej Barbórki Kopalni Soli "Wieliczka" w dniu 1 grudnia.

Z rąk Prezesa Zarządu Kopalni Soli "Wieliczka" nasz Prezes Tomasz Broniowski wraz z Zarządem OSP Wieliczka odebrał pamiątkową rzeźbę solną i list gratulacyjny z okazji jubileuszu 145-lecia nieprzerwanego istnienia naszej jednostki.

Historia zatoczyła dziś koło - jak zauważył w czasie uroczystości Prezes Zarządu wielickiej Kopalni Pan Zbigniew Zarębski - w tym szczególnym dniu Prezes OSP Wieliczka Tomasz Broniowski zaprezentował się w czasie tej uroczystości w mundurze górniczym, gdyż jest pracownikiem właśnie wielickiej Kopalni.

W imieniu wszystkich Druhen i Druhów oraz Zarządu Ochotniczej Straży Pożarnej w Wieliczce serdecznie dziękujemy Kopalnia Soli "Wieliczka" za pamięć, wspomnienie pięknej historii i wyróżnienie!

W tym miejscu chcielibyśmy również złożyć życzenia od nas dla wszystkich pracowników naszej wspaniałej wielickiej Kopalni tradycyjnym górniczym Szczęść Boże!

OSP Wieliczka   

Cyberprzemoc - jak jej przeciwdziałać?  
Data: 6 marca 2019
Lokalizacja: Wieliczka

Serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców: młodzież 16+, nauczycieli, pedagogów, rodziców, dorosłych, seniorów na trzecie spotkanie w cyklu "Rozmowy przy wspólnym stole", pod hasłem: CYBERPRZEMOC – JAK JEJ PRZECIWDZIAŁAĆ? Wielicka Mediateka, 6 marca 2019 roku, o godzinie 18:00.
Cyberprzemoc - jak jej przeciwdziałać?
Alfabet Zgody. Bo tylko TAK, znaczy TAK.  
Data: 6 marca 2019
Lokalizacja: Wieliczka

Burmistrz Wieliczki, Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Wieliczce oraz Miejsko Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej zapraszają na cykl wydarzeń organizowanych w ramach Tygodnia Zgody we współpracy z Fundacją Autonomia oraz Ośrodkiem Badań nad Mediami Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie pod hasłem: „ALFABET ZGODY”, 6 marca 2019 r.
Alfabet Zgody. Bo tylko TAK, znaczy TAK.