.
Wieliczka City


Opublikowano: 2019-04-04

3. Rajd Memoriał Kuliga i Bublewicza 2019 - Przewodnik Kibica6 i 7 kwietnia na ulicach Wieliczki oraz w miejscowościach Podolany i Sawa pojawią się kierowcy i ich samochody rajdowe. Od wielu tygodni na bieżąco informujemy o najważniejszych sprawach związanych z tegorocznym Memoriałem. Postanowiliśmy wszystkie informacje zebrać w jednym miejscu i stworzyć coś w rodzaju przewodnika kibica po Memoriale Kuliga i Bublewicza 2019. W tym miejscu znajdziecie daty, godziny, miejsca, mapy, utrudnienia w ruchu, zmiany w kursowaniu autobusów i wszelkie inne potrzebne informacje osobom wybierającym się na tegoroczny, wielicki rajd.


INFORMACJE OGÓLNE

3. Rajd Memoriał Janusza Kuliga i Mariana Bublewicza 2019 odbędzie się w Wieliczce w dniach 5-7 kwietnia. W piątek 5 kwietnia będzie miało miejsce badanie techniczne, natomiast 6-7 kwietnia kierowców zobaczymy na trasach w Wieliczce i okolicy Łapanowa. W związku z remontem wiaduktu kolejowego w Kokotowie nie będzie OS-ów na Brzegach. W zamian zobaczymy zmagania kierowców na zupełnie nowych trasach. Będą to dwa 4-kilometrowe, dwukrotnie pokonywane odcinki specjalne w okolicach Łapanowa, rodzinnej miejscowości Janusza Kuliga, a także w sąsiedztwie Gdowa i Raciechowic. Nowe trasy to Podolany i Sawa. Bez zmian pozostaje sobotni, wieczorny OS w centrum Wieliczki oraz niedzielny odcinek specjalny rozpoczynający się przed CER „Solne Miasto” z metą na ul. Daniłowicza. OS Podolany 1 rozpocznie się o godzinie 12:28, następnie OS Sawa 1 - godz. 13:33. Podolany 2 - godz. 13:52 i Sawa 2 godz. 14:48. Sobotni, wieczorny OS rozpocznie się o godzinie 19:00, a w niedzielę kierowcy rozpoczną rajd przed Solnym Miastem o godz. 10:55.

KIEROWCY - LISTA ZGŁOSZEŃ I GOŚCIE SPECJALNI

W sumie zgłosiło się 61 załóg - jest to rekordowa ilość kierowców w 13-letniej historii tej imprezy. Wśród zgłoszonych załóg są m.in. Tomasz Kasperczyk z Damianem Sytym w Fordzie Fiesta R5. Łukasz Byśkiniewicz w Hyundaiu i20 R5 zgłosił się ze swym nowym pilotem, wielce doświadczonym Zbigniewem Cieślarem z Wisły. To czołowe załogi rajdowe. Ale „jedynką” listy zgłoszeń jest „góral” Waldemar Kluza; wieliczanin pojedzie Mitsubishi Lancerem z Bartoszem Herbanem. Kolejni doświadczeni reprezentanci tej dyscypliny to m.in. Andrzej Szepieniec (Mitsubishi Lancer, pilot Jarosław Zawadzki) czy Tomasz Fliśnik (także Lancer, pilot Marcin Roik). Wymienieni są zgłoszeni w klasie 3. W klasie 2 atrakcją będzie start węgierskiej załogi w Fordzie Fiesta R2; w roli kierowcy Adrienn Vogel, uczestniczka polskiej pucharowej serii wyścigowej KIA Picanto, którą będzie pilotowała Ivett Notheisz. Stawkę zgłoszeń w klasie 1 otwierają dwa Peugeoty 208 R2: Marcin Wrona z Bogusławem Browińskim oraz Jan i Monika Chmielewscy. Interesująco wygląda również zestawienie załóg w samochodach funkcyjnych, poprzedzających kolumnę zawodników. W jednej z „zerówek” zobaczymy Artura Prusaka, mistrza świata w rajdach nowych energii FIA.

W jeździe pokazowej wystąpią mistrzowie Europy z roku 1997, Krzysztof Hołowczyc z Maciejem Wisławskim (Subaru Impreza 555) – przypomina Andrzej Garycki, wicedyrektor Memoriału. Do Wieliczki zawitają również specjalni goście zagraniczni, w tej liczbie bardzo u nas popularny Francuz Bryan Bouffier (trzykrotny mistrz Polski z lat 2007, 2008, 2009, mistrz Francji na asfaltach 2010, w Rajdzie Monte Carlo zwycięzca w roku 2011 i drugi w RMC 2014) oraz czołowy uczestnik mistrzostw USA, Piotr Fetela, pochodzący ze Szczucina na Powiślu Tarnowskim. Ze słowackiego Popradu przyjedzie Emil Horniaczek, który w ciągu sezonów 1998-2001 dwunastokrotnie pilotował Janusza Kuliga w rajdach w Czechach, Słowacji i Słowenii. Dzięki patronatowi Orlen Oil gościem wielickiej imprezy będzie as Orlen Teamu, gwiazda rajdów cross-country oraz driftingu, Kuba Przygoński.

Pełną listę zgłoszeń znajdziecie tutaj.

MAPY Z TRASAMI PRZEJAZDU

Poniżej zamieszczamy mapy z trasami przejazdu 3. Rajdu Memoriału Janusza Kuliga i Mariana Bublewicza 2019.

3. Rajd Memoriał J. Kuliga i M. Bublewicza 2019
Zobacz mapy z trasami przejazd

UTRUDNIENIA, ZAMKNIĘTE DROGI

W związku z 3. Rajdem Memoriałem niektóre ulice w określonym czasie zostaną wyłączone z ruchu. Zmiany czekają nas również w komunikacji miejskiej. Zapraszamy do zapoznania się z utrudnieniami.

Impreza ta w dniu 6 kwietnia br. (sobota) w godzinach 16:00-22:00 spowoduje zamknięcie dla ruchu kołowego następujących ulic:

ul. Dembowskiego
ul. Powstania Warszawskiego
ul. Sikorskiego
ul. Zamkowa
Rynek Górny
ul. Batorego
ul. Limanowskiego na odcinku od ul. Słowackiego do ul. Boża Wola
ul. Seraf
ul. Kilińskiego
ul. Szpunara
ul. Plac Kościuszki
ul. Górsko
ul. Daniłowicza
ul. Klaśnieńska
ul. Moniuszki
ul. Reymonta
ul. Słowackiego od ul. Limanowskiego do ul. Goliana

W dniu 7 kwietnia br. (niedziela)w godzinach 7:00-15:00 nastąpi zamknięcie dla ruchu kołowego następujących ulic:

ul. Matejki na całej długości
al. Solidarności
ul. Kościuszki na całej długości
ul. Nowy Świat na części
ul. Jedynaka na części
ul. Janińska na całej długości
ul. Krótka na całej długości
ul. Stroma na całej długości
ul. Daniłowicza
ul. Klaśnieńska

W związku z w/w zmianami w ruchu drogowym w dniach 6-7 kwietnia br. na wyżej wymienionych ulicach wprowadza się zakaz zatrzymywania się pod rygorem odholowania pojazdu! Organizatorzy proszą o dostosowanie się do zmienionej organizacji ruchu oraz podporządkowanie się poleceniom Policji, Straży Miejskiej i Służb Porządkowych. Telefon kontaktowy: 12 278 21 05 Za utrudnienia przepraszamy!

ZMIANY W KURSOWANIU AUTOBUSÓW

Wielicka Komunikacja Wewnątrzgminna (W1, J1)
Od godziny 12:00 dnia 5.04.2019 r. (piątek) do dnia 7.04.2019 r. (niedziela) przystankiem początkowym i końcowym dla linii W1 i J1 będzie parking P&R Wieliczka Park.

Piątek 5.04.2019
Przebieg tras linii W1 i J1 pozostaje bez zmian.

Sobota 6.04.2019 (od godziny 15:30)
Linia W1 będzie kursować ulicami Dembowskiego, Narutowicza, Asnyka, następnie wg stałej trasy.
Linia J1 będzie kursować ulicami Dembowskiego, Krakowską, Kościuszki, następnie wg stałej trasy.

Niedziela 7.04.2019
Linia W1 będzie kursować wg stałej trasy.
Linia J1 będzie kursować ulicami Słowackiego, Dobczycką, Rożnowską następnie wg stałej trasy.

MPK Kraków
W dniu 6.04.2019 r. (sobota) w godz. od ok. 16:00 do ostatnich kursów linie nr 224, 274 i 304 będą kursować po następujących trasach objazdowych: Linia 224: z pętli Centrum JP II do przystanku „Krzyszkowice Os. Szymanowskiego” bez zmian, następnie po trasie linii aglomeracyjnej nr 244 do pętli Wieliczka Kampus. Bez obsługi pozostaną przystanki: „Wieliczka Solne Miasto”, „Wieliczka Sąd”, „Wieliczka Klaśnieńska”, „Wieliczka Kopalnia Soli” i „Wieliczka Goliana”. Linia dodatkowo obsługiwać będzie przystanki: „Wieliczka Stacja Paliw” i „Wieliczka Kościół”. Linia 274: od Podgórza SKA do przystanku „Wieliczka Stacja Paliw” bez zmian, następnie ul. Krakowską, Narutowicza, Piłsudskiego, Asnyka i Gdowską w Wieliczce, gdzie od przystanku „Wieliczka Gdowska” linia wróci na stałą trasę do Trąbek P+R. Bez obsługi pozostaną przystanki: „Wieliczka Park”, „Wieliczka Kopalnia Soli” i „Wieliczka Rynek”. Linia dodatkowo będzie obsługiwać przystanki: „Wieliczka Kościół”, „Wieliczka Cmentarz” i „Wieliczka Os. Asnyka”. Linia 304: z Dworca Głównego Zachód do przystanku „Wieliczka Stacja Paliw” bez zmian, następnie po trasie linii aglomeracyjnej nr 204 do pętli Wieliczka Kampus. Bez obsługi pozostaną przystanki: „Wieliczka Park”, „Wieliczka Kopalnia Soli”, „Wieliczka Rynek” i „Wieliczka Os. Asnyka”. Linia zatrzymywać się będzie na dodatkowych przystankach: „Wieliczka Kościół” i „Wieliczka Cmentarz”. W dniu 7.04.2019 r. (niedziela) w godz. od ok. 7:00 do ok. 15:00 linie nr 224 i 244 będą kursować po następujących trasach objazdowych: Linia 224: z pętli Centrum JP II do przystanku „Wielicka Granica Miasta” bez zmian, następnie po trasie linii aglomeracyjnej nr 204 do pętli Wieliczka Kampus. Przystanek „Wielicka Granica Miasta” będzie funkcjonował jak dla linii nr 204. Bez obsługi pozostaną przystanki: „Krzyszkowice Różana”, „Krzyszkowice Modrzewiowa”, „Krzyszkowice Krzyszkowicka”, „Krzyszkowice Os. Szymanowskiego”, „Wieliczka Solne Miasto”, „Wieliczka Sąd”, „Wieliczka Klaśnieńska”, „Wieliczka Kopalnia Soli” i „Wieliczka Goliana”. Linia zatrzymywać się będzie na dodatkowych przystankach: „Wieliczka Stacja Paliw” i „Wieliczka Kościół”. Linia 244: z pętli Czerwone Maki P+R do przystanku „Wielicka Granica Miasta” bez zmian, następnie po trasie linii aglomeracyjnej nr 204 do pętli Wieliczka Kampus. Przystanek „Wielicka Granica Miasta” będzie funkcjonował jak dla linii nr 204. Bez obsługi pozostaną przystanki: „Krzyszkowice Różana”, „Krzyszkowice Modrzewiowa”, „Krzyszkowice Kasztanowa II”, „Krzyszkowice Kasztanowa I”, „Krzyszkowice Kościół” i „Krzyszkowice Os. Szymanowskiego”.

Koleje Małopolskie
Drodzy Podróżni, informujemy, że z uwagi na organizację rajdu samochodowego na terenie gminy Wieliczka, w dniach 5-7.04.2019 r. zmianie ulegną wszystkie trasy przejazdu autobusów ZKA i ALD. Zastępcza Komunikacja Autobusowa Wszystkie pojazdy ZKA na trasie linii SKA1 od piątku 05.04.2019 r. od godz. 15:00 do niedzieli 07.04.2019 r. do ostatnich kursów będą kursować w relacji skróconej Kraków Główny – Wieliczka Park. Przystanek końcowy i początkowy zlokalizowany będzie na terenie parkingu P&R przy przejściu na peron. Przystanek Wieliczka Rynek-Kopalnia nie będzie w tym czasie obsługiwany.

Autobusowe Linie Dowozowe
05.04.2019 r. (piątek) Do godziny 11:45 ALD kursują według stałego rozkładu jazdy. Od godziny 12:00 wyłączony zostanie przystanek Wieliczka Rynek Kopalnia. Przystanek końcowy i początkowy zlokalizowany będzie, podobnie jak dla ZKA, na parkingu P&R przy stacji kolejowej Wieliczka Park. Linia G1 skrócona zostanie do przystanku Wieliczka Park. Linie B1, D1, R1 i S1 kursować będą do przystanku Wieliczka Park z pominięciem przystanku Wieliczka Rynek Kopalnia. Autobusy będą obsługiwać dodatkowe przystanki wzdłuż trasy przejazdu: Wieliczka Kopalnia Soli oraz Wieliczka Park (przy ul. Dembowskiego). Godziny odjazdu z przystanku Wieliczka Park będą obowiązywać jak dla przystanku Wieliczka Rynek Kopalnia. Skomunikowania z pociągami SKA1 pozostaną zachowane. Z uwagi na wydłużony czas jazdy, mogą wystąpić opóźnienia w realizacji rozkładu jazdy.

06.04.2019 r. (sobota) Do godziny 15:45 ALD kursują jak w piątek od godz. 12:00, to jest do przystanku Wieliczka Park. Od godziny 16:00 do końca dnia, autobusy będą kursować według następujących objazdów: Linia G1 skrócona będzie w dalszym ciągu do przystanku Wieliczka Park. Linie B1, D1 i R1 kursować będą od przystanku Wieliczka Park ulicami: Dembowskiego, Narutowicza, Piłsudskiego, Narutowicza, Asnyka, Lednicka (DW964) i dalej swoimi stałymi trasami. Przystanki Wieliczka Rynek Kopalnia, Wieliczka Rynek i Wieliczka Chopina pozostaną zawieszone. W zamian autobusy będą zatrzymywać się w obu kierunkach przy następujących przystankach: Wieliczka Kościół, Wieliczka Cmentarz, Wieliczka Os. Asnyka. Linia S1 kursować będzie od przystanku Wieliczka Park ulicami: Dembowskiego, Matejki, Janińska i dalej stałą trasą. Przystanki: Wieliczka Kopalnia Soli, Wieliczka Klaśnieńska, Wieliczka Sąd zostaną zawieszone, w zamian autobusy będą zatrzymywać się na przystanku Wieliczka Park (ul. Dembowskiego). Godziny odjazdu z przystanku Wieliczka Park będą obowiązywać jak dla przystanku Wieliczka Rynek Kopalnia. Skomunikowania z pociągami SKA1 pozostaną zachowane. Z uwagi na wydłużony czas jazdy, mogą wystąpić opóźnienia w realizacji rozkładu jazdy.

07.04.2019 r. (niedziela) Do godziny 16:00 ALD będą funkcjonować w następujący sposób: Linia G1 skrócona dalszym ciągu do przystanku Wieliczka Park. Linie B1, D1 i R1 kursować będą jak w piątek po godzinie 12:00, to jest po stałej trasie, z pominięciem przystanku Wieliczka Rynek Kopalnia, wydłużone do przystanku Wieliczka Park z obsługą przystanków Wieliczka Kopalnia Soli i Wieliczka Park. Linia S1 kursować będzie od przystanku Wieliczka Park ulicami: Dembowskiego, Krakowską, Kościuszki, Sadową, Podgórską, Grabówki i dalej stałą trasą. Przystanki: Wieliczka Kopalnia Soli, Wieliczka Klaśnieńska, Wieliczka Sąd, Wieliczka Solne Miasto i Ul. Jedynaka zostaną zawieszone. W zamian autobusy będą się zatrzymywać na przystankach Wieliczka Stacja Paliw i Krzyszkowice Os. Szymanowskiego. Od godziny 16:00 ALD kursują jak w piątek od godz. 12:00, to jest do przystanku Wieliczka Park. Godziny odjazdu z przystanku Wieliczka Park będą obowiązywać jak dla przystanku Wieliczka Rynek Kopalnia. Skomunikowania z pociągami SKA1 pozostaną zachowane. Z uwagi na wydłużony czas jazdy, mogą wystąpić opóźnienia w realizacji rozkładu jazdy.
   

Kabaret Młodych Panów: To jest chore!  
Data: 26 października 2019
Lokalizacja: Wieliczka

"To jest chore" - najnowsza propozycja Kabaretu Młodych Panów, jak każdy ich program, dotyka kwestii społecznych, tego z czym spotykamy się na co dzień.
Kabaret Młodych Panów: To jest chore!
Uroczystość Pasowania na Czytelnika  
Data: 25 października 2019
Lokalizacja: Wieliczka

Kochani rodzice! Dział dziecięcy wielickiej biblioteki serdecznie zaprasza na uroczyste Pasowanie na Czytelnika dzieciaków od 0-6 lat, które zostały zapisane i otrzymały kartę biblioteczną w roku 2019.
Uroczystość Pasowania na Czytelnika