.


leroy merlin

festiwal


kabaret

Opublikowano: 2012-03-22

365 dni strażaków - podsumowanie działań PSP z Wieliczki


Zegar zdarzeń wskazywał, że w powiecie wielickim w minionym roku pożar wybuchał co 23 godziny, co 7 dochodziło do miejscowego zagrożenia, co 141 pojawiał się fałszywy alarm. Dane te wraz z pełną informacją na temat działalności Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Wieliczce przedstawiono podczas podsumowania 2011 roku.

W 2011 roku odnotowano 1963 zdarzenia. „Jedynie” 661 z nich to pożary, 1240 zakwalifikowano jako miejscowe zagrożenia, pozostałe 62 to fałszywe alarmy. Najwięcej, bo 941 wystąpiło w gminie Wieliczka, na drugim miejscu z 488 przypadkami uplasowały się Niepołomice, natomiast 534 podzieliły między siebie Biskupice, Gdów i Kłaj. – Chociaż liczba pożarów wzrosła w stosunku do 2010 roku o 148, to jednak w ogólnym zestawieniu stanowią one 34 % wszystkich zdarzeń. W statystykach dominują miejscowe zagrożenia, których mieliśmy 63% - relacjonował komendant powiatowy PSP mł. bryg. Aleksander Starowicz.

W dalszej części sprawozdania złożyli kierownicy sekcji: kontrolno-rozpoznawczej oraz kwatermistrzowsko-technicznej. Funkcjonariusze pierwszej z nich (w sekcji są 2 osoby) wykonali 82 kontrole w 137 obiektach. - Stwierdzono 106 nieprawidłowości z zakresu ochrony przeciwpożarowej, w tym 15 mogących spowodować zagrożenie życia – wyjaśnił kpt. Bogusław Marszałek. Z kolei asp. Paweł Ryńca przedstawił informację dotyczącą zakupu sprzętu ratowniczego i wyposażenia jednostki. Wzbogaciła się ona w minionym roku m.in. o średni samochód ratowniczo-gaśniczy Mercedes Atego wraz ze skokochronem. Jako ciekawostkę podano ilość przejechanych kilometrów i zużycie paliwa. Łącznie samochody KP PSP pokonały w 2011 roku 58 763 km i zużyły 1662 l. benzyny bezołowiowej oraz 16294 l. oleju napędowego. O tym, w jakich akcjach operacyjnych i ratowniczych brali udział strażacy opowiedzieli zastępca komendanta mł. bryg. Mateusz Pieczko oraz dowódca JRG st. kpt. Paweł Januś.


Zdjęcie (fot. B. Pasek)
Komendant powiatowy PSP Aleksander Starowicz podsumował działalność podległej mu jednostki w 2011 roku.
 

Prezentację zakończył Aleksander Starowicz, który podziękował druhom z jednostek ochotniczych straży pożarnych oraz samorządom za współpracę. – Bezpieczeństwo w powiecie wielickim jest na dobrym poziomie. Nie byłoby to możliwe bez OSP, szczególnie tych zrzeszonych w KSRG, a także bez życzliwości ze strony samorządów – podkreślił powiatowy komendant PSP.

Sytuację straży pożarnej w Małopolsce przybliżył st. bryg. Bogdan Malinowski, naczelnik Wydziału Operacyjnego KW PSP w Krakowie, który pozytywnie ocenił funkcjonowanie KP PSP w Wieliczce. Pod względem interwencji pozostaje ona ciągle w wojewódzkiej czołówce. Ważny jest również fakt, że czas dojazdu w 85% mieści się w przyjętych 15 minutach. Mało optymistyczna jest natomiast informacja o wstrzymaniu działań związanych z budową nowej komendy w Wieliczce. – Stan budynku oraz jego lokalizacja od dawna wskazują na konieczność powstania nowej siedziby powiatowej straży. Dlatego w 2007 roku podjęliśmy rozmowy, a następnie konkretne kroki zmierzające do wypracowania warunków do realizacji tej inwestycji. Gdy wydawało się, iż może ona ruszyć z miejsca otrzymujemy informacje, że nie jest to możliwe, że musimy poczekać kilka lat. Są inne priorytety, w których Wieliczka się nie mieści. Sami słyszeliśmy, że jest to jedna z mocno obciążonych jednostek w województwie. W tej sytuacji chciałbym przede wszystkim podziękować strażakom za ten miniony rok ciężkiej służby na rzecz mieszkańców powiatu wielickiego i zapewnić o trosce w sprawie poprawy warunków lokalowych komendy. Chcemy wspomóc tę inwestycję, tym bardziej, że w budżecie powiatu któryś rok z rzędu są zarezerwowane środki na opracowanie projektu nowej siedziby dla powiatowych strażaków – podkreślił starosta wielicki Jacek Juszkiewicz.

7R Solna Wieliczka vs ENEA Energetyk Poznań  
Data: 29 lutego 2020
Lokalizacja: Wieliczka

Ostatni domowy mecz fazy zasadniczej już w najbliższą sobotę, czyli w wyjątkowy, dzień – 29 lutego.
7R Solna Wieliczka vs ENEA Energetyk Poznań
Filmowe Walentynki  
Data: 14 lutego 2020
Lokalizacja: Wieliczka

Czekoladki, maskotki, serduszka – to wszystko już było na ubiegłoroczne Walentynki, na poprzednie też… Czas świętować w filmowym stylu. 14 lutego Kopalnia Soli „Wieliczka” zaprasza na niezapomnianą „Podziemną galę muzyki filmowej”.
Filmowe Walentynki