. carrefour

cotton
Opublikowano: 2019-02-20

Alfabet Zgody. Bo tylko TAK, znaczy TAK.Burmistrz Wieliczki, Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Wieliczce oraz Miejsko Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej zapraszają na cykl wydarzeń organizowanych w ramach Tygodnia Zgody we współpracy z Fundacją Autonomia oraz Ośrodkiem Badań nad Mediami Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie pod hasłem: „ALFABET ZGODY”, 6 marca 2019 r.


HARMONOGRAM WYDARZEŃ:

12:00-14:00 ZGODA W RELACJACH - warsztaty dla młodzieży
Jak reagować na przemoc w mediach społecznościowych?
Jak chronić się przed manipulacją w mediach i krytycznie ją analizować?
Jak w praktyce stosować zasadę zgody w relacjach?
Informacje: MGOPS , ul. Pocztowa 1, Wieliczka, sekretariat@mgopswieliczka.pl
18:00-20:00 ROZMOWY PRZY WSPÓLNYM STOLE: CYBERPRZEMOC – JAK JEJ PRZECIWDZIAŁAĆ?

Informacje i zapisy: PiMBP w Wieliczce, Plac Skulimowskiego 3, Wielicka Mediateka, ksowa@biblioteka.wieliczka.eu.
20:00-21:00 PROJEKCJA kanadyjskiego dokumentu “BEZ WYJŚCIA. HISTORIA REHTAEH PARSON” (reż. Rama Rau, Kanada 2015).

Śmierć Rehateah odbiła się echem na całym świecie, wywołując szeroką dyskusję na temat cyberprzemocy, kultury gwałtu i przemocy seksualnej w Internecie. Dzięki rosnącej presji społecznej i medialnej, kampanii internetowej oraz zaangażowaniu Anonymous, którzy zagrozili ujawnieniem tożsamości gwałcicieli, lokalny rząd Nowej Szkocji oraz Kanadyjska Królewska Policja zdecydowały o otwarciu sprawy i postawieniu napastników przed sądem.
W 2014 roku Kanada, jako jedno z pierwszych państw na świecie, przyjęła prawo umożliwiające zwalczanie cyberprzemocy, nazywane również Prawem Rehtaeh.

Film, jest punktem wyjścia do refleksji, rozmów i zajęć na temat konieczności uzyskania świadomej zgody na aktywność seksualną (consent), prawa do prywatności, zakazu rozpowszechniania materiałów foto i wideo bez zgody osób nagranych, mowy nienawiści, cyberbullingu i slutshamingu. Nie zawiera wulgarnego języka, brutalnych ani erotycznych scen.

Budynek Wielickiej Mediateki dostosowany jest architektonicznie dla osób z niepełnosprawnościami. Możliwy wjazd na wózku, dostępna jest winda prowadząca na drugie piętro. Budynek wyposażony jest także w dostosowane toalety. Nasze wydarzenie jest otwarte dla osób poruszających się na wózkach.

Jaki mamy cel?

Głównym celem projektu realizowanego przez fundację Autonomia i Ośrodek Badań nad Mediami Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie, dzięki dofinansowaniu Konsulatu Generalnego Stanów Zjednoczonych w Krakowie i wsparciu Fundacji Batorego jest poprawa bezpieczeństwa i ochrony przez przemocą i dyskryminacją młodych ludzi, zarówno w kontaktach bezpośrednich, jak i w mediach społecznościowych. Wydarzenie jest realizowane we współpracy (z Lidią Prokopowicz), uczestniczką projektu „Krytyczne myślenie i analiza przekazów medialnych - młodzi liderzy i liderki na rzecz bezpieczeństwa i sprawiedliwości (Critical thinking skills and media literacy - young leaders for safety and justice)”. Organizatorkami projektu są fundacja Autonomia i Ośrodek Badań nad Mediami Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie, dzięki dofinansowaniu Konsulatu Generalnego Stanów Zjednoczonych w Krakowie i wsparciu Fundacji Batorego."

Zapraszamy do uczestnictwa w wydarzeniach.
PiMBP w Wieliczce


   

Spotkania podróżnicze  
Data: 23,25 kwietnia 2019
Lokalizacja: Wieliczka

Zapraszamy na spotkania podróżnicze ze zdobywcami nagrody ”Kolosy 2018”! Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Wieliczce, Szkoła podstawowa w Sierczy oraz UKS Lider Siercza zapraszają na prelekcje podróżnicze.
Spotkania podróżnicze
V Gala Sportu Wielickiego  
Data: 7 kwietnia 2019
Lokalizacja: Wieliczka

W niedzielę 7 kwietnia 2019 r. o godz. 17:00 w CER "Solne Miasto" odbędzie się V Gala Sportu Wielickiego, którą poprowadzi Przemysław Babiarz. W programie m.in. pokazy sportowe czy wręczenie wyróżnień.
V Gala Sportu Wielickiego