bmw
.


leroy merlinkabaret

Opublikowano: 2013-09-17

Bezpieczna droga do szkoły 2013 – działania wielickiej policji


Wraz z początkiem roku szkolnego policjanci na terenie powiatu wielickiego prowadzili działania pod nazwą „Bezpieczna droga do szkoły”. Pomimo, że obejmowały one pierwszy tydzień września, policjanci co najmniej do końca października będą odwiedzać szkoły, przedszkola i prowadzić zajęcia dotyczące podstawowych zasad bezpieczeństwa.
Z najmłodszymi dziećmi, szczególnie z tymi co po raz pierwszy założyły szkolny mundurek, policjanci poruszać będą tematy dotyczące zasad bezpiecznego poruszania się po drodze. Będą zwracać uwagę na prawidłowe przechodzenie przez drogę w miejscach nieoznaczonych i oznaczonych ( pasy, sygnalizacja świetlna). Prawidłowe poruszanie się lewą stroną /poboczem/, jeśli nie ma chodnika. Jeśli jest chodnik, to tylko po chodniku niezależnie po której stronie jezdni się znajduje. Policjanci wskażą miejsca, w których nie należy przechodzić na drugą stronę drogi (zakręty, wzniesienia, pagórki). Policjanci uczulą dzieci na to czego nie powinny robić podczas przechodzenia na drugą stronę drogi /m.in. nie biegać, nie podskakiwać/, skupić się na przechodzeniu. Przypominać będą o tym jak niebezpieczne mogą być zabawy w pobliżu drogi.


.......  Ważnym elementem pogadanek będą także przepisy dotyczące prawidłowego poruszania się grupy osób /wycieczka/. Policjanci dużo uwagi poświęcą uświadomieniu dzieciom jak ważne jest posiadanie elementów odblaskowych na plecaku, na odzieży. Policjanci przypomną także o zasadach poruszania się na rowerze, podstawowym wyposażeniu roweru i rowerzysty. Będą rozmawiać z dziećmi o pracy policjanta.
 

Jak wygląda sytuacja przed szkołami?

 

W okresie trwania działań 02.09.13r. – 06.09.13r. policjanci ujawnili 36 wykroczeń popełnionych w rejonach szkół. Najwięcej, aż 19 z nich dotyczyło nadmiernej prędkości. W dziesięciu przypadkach stwierdzono niestosowanie się do obowiązku jazdy w pasach bezpieczeństwa. Dwóch kierujących przewoziło dzieci bez fotelików. W ciągu tych kilku dni działań policjanci nałożyli 36 mandatów karnych, pouczyli 9 kierujących. Sukcesywnie też kontrolowane będą autobusy dowożące dzieci i młodzież do szkół. W „Bezpiecznej drodze” udział wzięło 67 policjantów.


Bezpieczna droga do szkoły 2013 – działania wielickiej policji - zobacz zdjęcia

Spotkanie autorskie z Janem Wróblem  
Data: 19.09.2020 r.
Lokalizacja: Wieliczka

Mediateka - Biblioteka Miejska w Wieliczce zaprasza wszystkich czytelników i mieszkańców na spotkanie autorskie z Janem Wróblem pt.: "Grunwald 1410. Świętością nie wygrasz", które odbędzie się w dniu 19 września 2020 r. Wydarzenie odbędzie się w przestrzeni plenerowej Wielickiej Mediateki oraz w sali Kina Wielicka Mediateka.
Spotkanie autorskie z Janem Wróblem
WEHIKUŁ CZASU  
Data: 19.09.2020 r.
Lokalizacja: Wieliczka

19 września Mediateka- Biblioteka Miejska w Wieliczce zaprasza na wydarzenie „Dzień z Historią – Wehikuł Czasu”. W trakcie tego dnia uczestnicy będą mieli możliwość przeniesienia się do czasów wczesnego średniowiecza.
WEHIKUŁ CZASU