. carrefour


Opublikowano: 2013-03-06

Budowa kompleksu edukacyjnego przekroczyła półmetek


Budowa nowych obiektów dla Zespołu Szkół im. Brata Alojzego Kosiby oraz Zespołu Szkół Zawodowych w Wieliczce przekroczyła półmetek. Zgodnie z podpisaną w marcu 2012 roku umową na realizację II etapu inwestycji kompleks oświatowy będzie gotowy do użytkowania jesienią tego roku.

Nadzorujący proces inwestycyjny prezes komunalnej spółki Powiatowy Park Rozwoju Michał Roehlich zapewnia, że prace przebiegają zgodnie z harmonogramem. – Cały obiekt jest już zaszklony. Ostatnie szklane elementy zostały zamontowane nad halą sportową. Obecnie odbywa się montaż stolarki w pomieszczeniach wewnątrz budynku – wyjaśnia Michał Roehlich. W środku wykonano większość instalacji elektrycznej, łączone i spinane w całość są klimatyzacja i wentylacja. Podobnie rzecz ma się z wylewkami i tynkami oraz zabudową z płyt gipsowych.

Cały czas trwa obmurowywanie budynku cegłą klinkierową. Taka elewacja jest już na skrzydłach A i B, czyli części obiektu przeznaczonego dla Zespołu Szkół Zawodowych, do uzupełnienia pozostanie skrzydło Zespołu Szkół im. Brata Alojzego Kosiby. Na ukończeniu jest również obudowywanie blachą najbardziej charakterystycznej część budowli, jaką jest usytuowany nad wejściem głównym „spodek”.

Na dachu zamontowano 6 paneli próżniowych. – Odpowiadają one realnym potrzebom i zapewnią w lecie podgrzanie około 1500 litrów użytkowej. W systemie odpowiedzialnym za ogrzewanie budynku i dostarczenie ciepłej wody przewidziano również zastosowanie pomp ciepła. Niedługo rozpocznie się wiercenie 12 studni głębokich, które będą stanowić dolne źródło pomp ciepła – relacjonuje prezes PPR. Na realizację zadania odnawialne źródła energii pozyskano dofinansowanie z MRPO w wysokości 362 306,55 złotych stanowiące 85% kwalifikowanych kosztów montażu solarów.

Jak tylko pozwolą warunki atmosferyczne ruszą prace związane z tzw. małą architekturą. W jej ramach zostanie wykonane boisko sportowe, parkingi oraz całościowe zagospodarowanie terenu wokół budynku. Wewnątrz zaś nastąpi kolejny etap robót wykończeniowych. – Przygotowywana jest ostateczna specyfikacja do przetargów na: sprzęt informatyczny i urządzenia biurowe, wyposażenie pomieszczeń gastronomicznych oraz zakup mebli. Jest to duże przedsięwzięcie, ponieważ do zagospodarowania jest 9 tysięcy metrów kwadratowych, dlatego z dużą starannością przygotowujemy specyfikację przetargu, tak aby uwzględnić funkcjonalność, celowość oraz optymalne rozwiązania dla tego typu obiektu – podkreśla Michał Roehlich.

Spółka Powiatowy Park rozwoju będzie aplikować o środki na budowę elektrowni fotowoltaicznej. Jak zapewnia prezes spółki, do 16 kwietnia wniosek zostanie złożony w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Małopolskiego. Spółka ubiega się również wspólnie z powiatem wielickim o dotację w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie. Pozyskane fundusze zostaną przeznaczone na projekty ekologiczne związane z edukacją oraz kompleksowym systemem segregacji śmieci.
Zdjęcia (fot. Bogdan Pasek)  

Bezpieczne Wakacje 2019  
Data: 23 czerwca 2019 r.
Lokalizacja: Wieliczka/Grabówki

Park Linowy Xtreme Park oraz Komenda Powiatowa Policji w Wieliczce zapraszają na wyjątkowe wydarzenie plenerowe BEZPIECZNE WAKACJE.
Bezpieczne Wakacje 2019
IX Festiwal Ludzi Pozytywnie Zakręconych  
Data: 16 czerwca 2019 r.
Lokalizacja: Wieliczka

Zbliża się IX edycja Festiwalu Ludzi Pozytywnie Zakręconych. Festiwal ten odbędzie się już 16 czerwca na Zamku Żupnym w Wieliczce.
IX Festiwal Ludzi Pozytywnie Zakręconych