.
wse

wse


Opublikowano: 2019-02-20

Cyberprzemoc - jak jej przeciwdziałać?Serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców: młodzież 16+, nauczycieli, pedagogów, rodziców, dorosłych, seniorów na trzecie spotkanie w cyklu "Rozmowy przy wspólnym stole", pod hasłem: CYBERPRZEMOC – JAK JEJ PRZECIWDZIAŁAĆ? Wielicka Mediateka, 6 marca 2019 roku, o godzinie 18:00.


Porozmawiamy o tym, jak poprawić bezpieczeństwo i ochronić dzieci, a także siebie przez przemocą i dyskryminacją zarówno w kontaktach bezpośrednich, jak i w mediach społecznościowych. Tuż po rozmowie, o godzinie 20:00 odbędzie się projekcja kanadyjskiego dokumentu “BEZ WYJŚCIA. HISTORIA REHTAEH PARSON” (reż. Rama Rau, Kanada 2015).

Śmierć Rehateah odbiła się echem na całym świecie, wywołując szeroką dyskusję na temat cyberprzemocy, kultury gwałtu i przemocy seksualnej w Internecie. Dzięki rosnącej presji społecznej i medialnej, kampanii internetowej oraz zaangażowaniu Anonymous, którzy zagrozili ujawnieniem tożsamości gwałcicieli, lokalny rząd Nowej Szkocji oraz Kanadyjska Królewska Policja zdecydowały o otwarciu sprawy i postawieniu napastników przed sądem. W 2014 roku Kanada, jako jedno z pierwszych państw na świecie, przyjęła prawo umożliwiające zwalczanie cyberprzemocy, nazywane również Prawem Rehtaeh.

Film, jest punktem wyjścia do refleksji, rozmów i zajęć na temat konieczności uzyskania świadomej zgody na aktywność seksualną (consent), prawa do prywatności, zakazu rozpowszechniania materiałów foto i wideo bez zgody osób nagranych, mowy nienawiści, cyberbullingu i slutshamingu. Nie zawiera wulgarnego języka, brutalnych ani erotycznych scen.

Wydarzenie organizowane jest w ramach Tygodnia Zgody pod hasłem „Alfabet Zgody”, we współpracy ze współpracy z Lidią Prokopowicz, uczestniczką projektu „Krytyczne myślenie i analiza przekazów medialnych - młodzi liderzy i liderki na rzecz bezpieczeństwa i sprawiedliwości (Critical thinking skills and media literacy - young leaders for safety and justice)”. Organizatorkami projektu są fundacja Autonomia i Ośrodek Badań nad Mediami Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie, dzięki dofinansowaniu Konsulatu Generalnego Stanów Zjednoczonych w Krakowie i wsparciu Fundacji Batorego."

Budynek Wielickiej Mediateki dostosowany jest architektonicznie dla osób z niepełnosprawnościami. Możliwy wjazd na wózku, dostępna jest winda prowadząca na drugie piętro. Budynek wyposażony jest także w dostosowane toalety. Nasza rozmowa jest otwarta dla osób poruszających się na wózkach.

Założeniem rozmowy nie jest poszukiwanie jednego rozwiązania, czy wskazanie najlepszego sposobu na święta, ale wypracowanie i przetestowanie w bibliotece modelu dobrej rozmowy. Nie szukamy odpowiedzi, a pragniemy jedynie wzajemnie się inspirować. Chcemy, żeby wspólne rozmowy stały się szansą na spotkanie osób z różnych środowisk, w różnym wieku i o różnych poglądach, mieszkających w naszej miejscowości. Wierzymy mocno, że nasza biblioteka jest świetnym miejscem do dobrego dialogu na każdy ważny temat. Pomysłodawcą projektu jest Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Inicjatywa ta wspierana jest przez Fundusz Obywatelski zarządzany przez Fundacja dla Polski.

Na spotkanie należy się zgłosić do dnia 3 marca 2019 r., wysyłając zgłoszenie: ksowa@biblioteka.wieliczka.eu
Dodatkowych informacji na temat projektu udziela Katarzyna Sowa-Lewandowska.
PiMBP w Wieliczce
leader wieliczka


   

Kabaret Młodych Panów: To jest chore!  
Data: 26 października 2019
Lokalizacja: Wieliczka

"To jest chore" - najnowsza propozycja Kabaretu Młodych Panów, jak każdy ich program, dotyka kwestii społecznych, tego z czym spotykamy się na co dzień.
Kabaret Młodych Panów: To jest chore!
Kabaret Smile w Wieliczce  
Data: 15 września 2019 r.
Lokalizacja: Wieliczka

Tego jeszcze nie było! Już dzisiaj zapraszamy na wielki finał tegorocznej edycji projektu RYNEK W CENTRUM KULTURY.
Kabaret Smile w Wieliczce