. carrefour


Opublikowano: 2012-10-04

„Czar kultury i tradycji Kazachstanu” - trzecie wrześniowe spotkanie


 „Czar kultury i tradycji Kazachstanu”- pod takim tytułem w środę 26 września w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej odbyło się trzecie i ostatnie już spotkanie, w ramach cyklu „Kolory Wschodu - Kazachstan” poświęcone tematyce Kazachstanu.

Spotkanie poprowadziła pani Aleksandra Ślusarek pełnomocnik starosty ds. społecznych i przewodnicząca Związku Repatriantów RP. Uczestnicy spotkania, mogli dowiedzieć się o ważnej dla wielu Polaków - deportowanych z Sowieckiej Ukrainy do Kazachstanu - postaci, a mianowicie o księdzu Władysławie Bukowińskim, który pomimo, iż miał możliwość powrotu do Polski, pozostał razem z polskimi rodzinami w Kazachstanie, których wspierał i pomagał do końca swojego życia. Pani Ślusarek przybliżyła również bliżej postać jednej z deportowanych - Halinki Iżakiewicz, która dzięki zaproszeniu przez starostwo mogła przyjechać do Polski.

W trakcie spotkania Nina Rupeta (autorka wystawy „Myśmy do stepów unieśli Ojczyznę”) opowiedziała o tradycjach i zwyczajach ludowych. Słuchacze dowiedzieli się m.in. czym jest besparmak (tradycyjna potrawa kazachska) czy dombra (dwustrunowy instrument muzyczny). Uczestnicy mogli również zobaczyć prawdziwe, oryginalne stroje kazachskie oraz wysłuchać liryczno-epickiego poematu „Kiz-żybek”.

Zaproszony gość – Elena Burkowska, repatriantka z Kazachstanu, zaprezentowała pokaz zdjęć, które przedstawiały jej rodzinne strony – Wołyńsk - gdzie się wychowała i spędziła większość młodzieńczego życia oraz piękne zdjęcia stepów kazachstańskich.

Spotkanie zakończyła dyskusja, której kluczowym pytaniem była odpowiedź na pytanie kim jest repatriant.

Środowe spotkanie zakończyło cykl spotkań zatytułowanych "Kolory wschodu - Kazachastan", które zorganizowała Biblioteka w Wieliczce przy współpracy z partnerami: Powiatem Wielickim,Centrum Edukacyjno-Rekreacyjnym "Solne Miasto" oraz Związkiem Repatriantów Rzeczypospolitej Polskiej. Bardzo dziękujemy wszystkim prelegentom, za tak ciekawe spotkania, dzięki którym weliccy mieszkańcy mieli niepowtarzalną okazję poznania, zarówno czaru Kazachstanu, jak i losów Polaków, których historia zaprowadziła do tego kraju.Bezpieczne Wakacje 2019  
Data: 23 czerwca 2019 r.
Lokalizacja: Wieliczka/Grabówki

Park Linowy Xtreme Park oraz Komenda Powiatowa Policji w Wieliczce zapraszają na wyjątkowe wydarzenie plenerowe BEZPIECZNE WAKACJE.
Bezpieczne Wakacje 2019
IX Festiwal Ludzi Pozytywnie Zakręconych  
Data: 16 czerwca 2019 r.
Lokalizacja: Wieliczka

Zbliża się IX edycja Festiwalu Ludzi Pozytywnie Zakręconych. Festiwal ten odbędzie się już 16 czerwca na Zamku Żupnym w Wieliczce.
IX Festiwal Ludzi Pozytywnie Zakręconych