.


leroy merlin

festiwal

kabaret

Opublikowano: 2020-05-27

Czym się kierować przy wyborze śpiwora na letnie wycieczki?Wbrew pozorom, wybór śpiwora na letnie wycieczki, nie jest tak oczywistą sprawą. Zanim zdecydujemy o zakupie konkretnego modelu, warto wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii. Podpowiadamy, jakie.


Destynacja podróży

Pierwszym aspektem, jaki warto wziąć pod uwagę, wybierając śpiwór na letnie wycieczki, jest destynacja podróży, ponieważ od kierunku wyjazdowego zależy temperatura, w jakiej będzie użytkowany.

Jeśli planujemy krajową wyprawę pod namiot, musimy być przygotowani na to, że latem temperatura w nocy może spaść nawet do 5-7°C. Jeżeli obieramy kierunek zagraniczny, bardziej egzotyczny, przyszykujmy się na nocną temperaturę, która może wynosić w okolicach 20°C.W specyfikacji śpiworów najczęściej spotykamy się trzema parametrami w kontekście temperatury: temperaturą komfortu, temperaturą minimalną i temperaturą maksymalną. Pierwsza – jak sama nazwa wskazuje – jest tą, w której śpi się optymalnie, nie jest ani za zimno, ani za ciepło. Kolejna, to teoretycznie najniższa temperatura, w której w danym śpiworze można spać, a ostatnia – najwyższa.

Wzrost i budowa anatomiczna użytkownika

Kolejną, niezwykle istotną kwestią w przypadku wyboru śpiwora, jest wzrost osoby, która będzie go użytkować. Informacji o maksymalnym dopuszczalnym wzroście użytkownika danego modelu znajdziemy w jego specyfikacji.

Nie powinniśmy bagatelizować tego parametru podczas podejmowania decyzji zakupowej, ponieważ w innym wypadku, użytkując zbyt długi lub zbyt krótki śpiwór, zwyczajnie będzie nam się w nim niekomfortowo spało.

W asortymencie sklepów turystycznych można spotkać również śpiwory dedykowane tylko kobietom lub (choć rzadziej) tylko mężczyznom oraz oczywiście dzieciom. Najczęściej są one skonstruowane w taki sposób, by odpowiednio dostosować się do budowy anatomicznej i lepiej trzymać ciepło, nie pozostawiając pustych przestrzeni.

Konstrukcja śpiwora

Jeśli pozostaniemy przy kwestiach konstrukcyjnych, warto również zwrócić uwagę na kształt śpiwora i sposób zapięcia zamka.

Jeśli chodzi o kształt, musimy zdecydować, czy kupujemy model klasyczny – prostokątny, który po rozpięciu możemy zastosować, jako kołdrę czy też tzw. mumię, która zwęża się w okolicy nóg i posiada dodatkowy kaptur, gwarantujący utrzymanie ciepła w okolicach głowy.

Co do sposobu zapięcia, osoby praworęczne powinny wybrać śpiwór rozpinany w lewą stronę, natomiast osoby leworęczne – śpiwór z zamkiem rozpinanym w prawą stronę. Jeśli mamy zamiar łączyć śpiwory w większą kołdrę, pamiętajmy o tym, by jeden miał zapięcie z lewej, a drugi z prawej.Wypełnienie, waga i wielkość śpiwora

Na letnią wycieczkę zdecydowanie powinniśmy wybrać śpiwór z wypełnieniem syntetycznym. Charakteryzuje się ono hydrofobowością, czyli nie chłonie wilgoci. Nawet, jeśli będzie mokry na zewnątrz, wciąż będzie dawał komfortowe ciepło wewnątrz. Poza tym, szybko schnie i nie chłonie zapachów, dzięki czemu można z niego korzystać nawet podczas długiej wyprawy.

W kwestii wagi i wielkości śpiwora zasada jest ta sama: im są mniejsze, tym lepiej. Dźwiganie zbyt dużej liczby kilogramów na plecach podczas pieszej wycieczki jest bowiem bardzo niekomfortowe, a pakowanie niewymiarowych przedmiotów do plecaka turystycznego może przysporzyć wielu kłopotów i sprawić, że nie wszystko, co planowaliśmy, uda nam się zabrać.

Jeśli organizujemy dłuższy biwak z noclegiem w różnych miejscach i nie chcemy każdorazowo rozpakowywać całego plecaka, by dotrzeć do śpiwora lub za każdym razem go wyciągać, by dotrzeć do innych rzeczy, warto postawić na plecak trekkingowy z dodatkową komorą na samym dole, do której go schowamy. Takie plecaki znajdziemy np. w ofercie marki Deuter.

Gdzie kupić śpiwór na lata?

Kupując śpiwór, warto zdecydować się na taki, który posłuży nam przynajmniej kilka lat – zwłaszcza, jeśli planujemy biwakować częściej.

Wybór tego rodzaju sprzętu turystycznego nie wymaga przymiarek, dlatego bez problemu można go zakupić przez Internet. Zwłaszcza, że w sklepach online, takich, jak sklep.jack-wolfskin.pl, asortyment jest często o wiele szerszy niż w sklepach stacjonarnych, ceny bardziej atrakcyjne, mamy możliwość skorzystania z darmowej dostawy i przedłużonego okresu na zwrot.

W opisach produktów w sieci możemy znaleźć wszystkie niezbędne do podjęcia decyzji parametry śpiworów, a także sporo zdjęć poglądowych i opinie osób, które zakupiły już dany model. Dzięki zakupom online oszczędzamy zatem czas, który możemy przeznaczyć na szczegółowe zaplanowanie wyprawy, a także pieniądze, które przydadzą się na kolejne wycieczki.

artykuł sponsorowany   

7R Solna Wieliczka vs ENEA Energetyk Poznań  
Data: 29 lutego 2020
Lokalizacja: Wieliczka

Ostatni domowy mecz fazy zasadniczej już w najbliższą sobotę, czyli w wyjątkowy, dzień – 29 lutego.
7R Solna Wieliczka vs ENEA Energetyk Poznań
Filmowe Walentynki  
Data: 14 lutego 2020
Lokalizacja: Wieliczka

Czekoladki, maskotki, serduszka – to wszystko już było na ubiegłoroczne Walentynki, na poprzednie też… Czas świętować w filmowym stylu. 14 lutego Kopalnia Soli „Wieliczka” zaprasza na niezapomnianą „Podziemną galę muzyki filmowej”.
Filmowe Walentynki