.
Opublikowano: 2011-08-10

Dom Handlowy „Kinga” doczeka się remontu – będzie ze szkła?


Zarówno PSS Społem jak i władze miasta są zgodni, Dom Handlowy „Kinga” znajdujący się w centrum miasta musi zostać odnowiony jeszcze przed EURO 2012. Co więcej projekt odnowy „Kingi” musi być odpowiedni aby swym nowym wyglądem pasował do wyremontowanego szybu Regis czy odrestaurowanego placu Kościuszki.

Nie ulega wątpliwości, że centrum Wieliczki całkowicie się przeobraża i wszystko wskazuje na to, że na lepsze. Trwają pracę remontowe przy zabytkowym szybie Regis. Prawdopodobnie w czerwcu 2012 roku nastąpi jego otwarcie i wszyscy turyści zwiedzający kopalnię soli będą wyjeżdżali na powierzchnię właśnie w tym centralnym punkcie Wieliczki. Nic więc dziwnego, że władze miasta robią wszystko aby ten obszar był naszą wizytówką. Póki co wszystko idzie w jak najlepszym kierunku, aby tak właśnie się stało. Oprócz odnowy wspomnianego przed chwilą szybu Regis całkowitą rewitalizację przechodzi również plac Kościuszki, a w ostatnim czasie rozpoczął się też remont elewacji ściany budynku Spółdzielni Rolniczo – Handlowej „SOCHA” od strony placu Kościuszki. Jak widać cała najbliższa okolica przeobraża się, aby już nie straszyć swoim wyglądem, a zachwycać i przyciągać uwagę zwłaszcza turystów. Nic więc dziwnego, że przyszedł czas na renowację kolejnego, tak się składa, że największego budynku znajdującego się na odnawianym obszarze.


Dom Handlowy "Kinga"


Remont elewacji Spółdzielni Rolniczo-Handlowej "Socha"

Rewitalizacja placu Kościuszki

Pod nadzorem wojewódzkiego konserwatora zabytków została już przygotowana koncepcja odnowy frontowej elewacji „Kingi” jednak zakłada ona tylko przemalowanie murów budynku. Według projektu, „żebra” znajdujące się na froncie owego domu handlowego zostałyby pomalowane na przemian w jaśniejsze i ciemniejsze pasy. Pomysł ten całkowicie nie spodobał się burmistrzowi Wieliczki, również prezes PSS Społem nie zachwyca się tym pomysłem. Artur Kozioł ma własny pomysł na upiększenie straszącego od lat zarówno mieszkańców jak i turystów budynku „Kingi”. Przedstawił on koncepcję zamontowania na frontowej ścianie budynku luster w których odbijałby się odremontowany szyb Regis. Czy w Wieliczce powstanie pierwszy szklany domy? Nie wiadomo, bowiem problem stanowią jak to przeważnie bywa finanse. Jak wstępnie oszacowano, na zwykłe odmalowanie budynku potrzebna byłaby suma około 400 tysięcy złotych, natomiast, aby pomysł z lustrami mógł zostać zrealizowany potrzebna jest już kwota z sześcioma zerami – około miliona złotych. Pieniądze na ten cel gmina chce zdobyć m.in. sprzedając jedną ze swoich działek, jednak póki co nie udało się tego zrobić. Jedno jest pewne, zwykłe odmalowanie budynku Domu Handlowego „Kinga” to nic innego jak dosłownie wyrzucenie w błoto 400 tysięcy złotych. Ten zabieg zupełnie nic nie da – budynek dalej będzie straszył, dlatego skoro już władze zabrały się za projekt odnowy owego budynku lepiej zrobić to wolniej, ale z głową, aby efekt końcowy był odpowiedni.

 Kabaret Młodych Panów: To jest chore!  
Data: 26 października 2019
Lokalizacja: Wieliczka

"To jest chore" - najnowsza propozycja Kabaretu Młodych Panów, jak każdy ich program, dotyka kwestii społecznych, tego z czym spotykamy się na co dzień.
Kabaret Młodych Panów: To jest chore!
Koncert na 10 głosów  
Data: 21 września 2019
Lokalizacja: Wieliczka

21 września o godz. 19.00 na Rynku Górnym w Wieliczce usłyszymy najsłynniejsze arie i duety z oper i operetek - kompozycje G. Verdiego, S. Moniuszki, G. Bizeta, G. Rossiniego, J. Straussa, E. Kalmana, F. Lehara oraz wielu innych słynnych twórców w wykonaniu wybitnych artystów scen operowych i operetkowych.
Koncert na 10 głosów