.
Opublikowano: 2010-05-13

Dzień Otwarty w Kopalni Soli „Wieliczka”


Kopalnia Soli „Wieliczka” to nie tylko trasa turystyczna. Już 16 maja zwiedzający zabytkowe podziemia będą mogli odwiedzić miejsca zwykle dla turystów niedostępne. Kopalnia zaprezentuje inne oblicze i zaprosi m.in. do komór imprezowych oraz podziemnego sanatorium.

Jak się dziś produkuje sól? Czy sól to dobry materiał dla artysty? Odpowiedzi na te pytania dostarczy wycieczka do nowoczesnej warzelni, w której rocznie produkuje się ok. 16 tys. ton „białego złota” oraz do pracowni wielickich górników-rzeźbiarzy, którzy chętnie opowiedzą o swoich twórczych zmaganiach z solą i pokażą, jak z szarej solnej skały powstają rzeźbiarskie arcydzieła.


 
16 maja - niedziela, godz. 10.00 – 18.00 na gości odwiedzających kopalnię będzie czekało mnóstwo niespodziane


Atrakcje


pod ziemią, m.in.:

• Zwiedzanie komór imprezowych, w których na turystów będzie czekało wiele atrakcji, m.in. konkurencje wzorowane na dawnych górniczych pracach i koncert obchodzącej w tym roku 180 urodziny Reprezentacyjnej Orkiestry Dętej kopalni. Będzie okazja, by dowiedzieć się, jak w kopalni zorganizować imprezę oraz sposobność, by skosztować potraw przygotowanych w podziemnej kuchni po preferencyjnych cenach. Nie zabraknie niespodzianek dla najmłodszych – gier i zabaw, głośnego czytania książek o baśniowej krainie „Solilandii”;

Podziemne atrakcje Dnia Otwartego dostępne będą podczas (komory Drozdowice III i IV, komora Stanisława Staszica, Warszawa) i bezpośrednio po zwiedzaniu trasy turystycznej (komory Jana Haluszki I i II).

Spacer do komór Podziemnego Ośrodka Rehabilitacyjno-Leczniczego – goście poznają lecznicze walory kopalnianego mikroklimatu. Przekonają się też, na czym polega aktywna rehabilitacja układu oddechowego i jak należy prawidłowo oddychać. Zwiedzanie podziemnej bazy leczniczej (ok. 1,5 godz.) będzie organizowane po zwiedzaniu trasy turystycznej w turach o godz. 10.00, 11.00, 12.00, 14.00, 15.00.

Ponadto rodzice i dzieci mogą 16 maja wspólnie wyprawić się na „Odkrywanie Solilandii” o godz. 11.00, 14.00, 17.00 (prosimy o wcześniejszą rezerwację zwiedzania pod nr tel. 12 278 73 92).na powierzchni, m.in.:

• Zwiedzanie cechowni, lampiarni, dyspozytorni – podczas tej wycieczki turyści dowiedzą się m.in. kto na co dzień czuwa nad prawidłowym funkcjonowaniem całej kopalni i gdzie górnicy przechowują lampy;
• Wizyta w warzelni będzie okazją, by zobaczyć, jak współcześnie ze słonej wody produkuje się sól. Pracownicy warzelni wyjaśnią, w jaki sposób działa nowoczesna instalacja od odparowywania solanki;
• Zwiedzanie pracowni górników-rzeźbiarzy – artyści zdradzą kilka tajemnic soli. Opowiedzą i pokażą, jak się z nią obchodzić, żeby wydobyć kształt. Zaproszą również turystów do samodzielnych prób rzeźbiarskich;

Zwiedzanie obiektów zakładu górniczego będzie odbywało się pod opieką przewodnika, po wyjeździe na powierzchnię (po zwiedzaniu trasy turystycznej), w turach organizowanych co godzinę od godz. 10.00.

Zwiedzanie nowych gabinetów Podziemnego Ośrodka Rehabilitacyjno-Leczniczego, które znajdują się w budynku dawnego Młyna Solnego; specjaliści podpowiedzą, jak należy zadbać o zdrowie. Gabinety będą dostępne dla gości od 10.00 do 18.00.

• W malowniczym otoczeniu Parku św. Kingi turyści będą mogli skorzystać m.in. z parku zabaw, punktów gastronomicznych.

Wymienione atrakcje dostępne w ramach biletu na zwiedzanie kopalni


Zdjęcia R. Stachurski
Kabaret Młodych Panów: To jest chore!  
Data: 26 października 2019
Lokalizacja: Wieliczka

"To jest chore" - najnowsza propozycja Kabaretu Młodych Panów, jak każdy ich program, dotyka kwestii społecznych, tego z czym spotykamy się na co dzień.
Kabaret Młodych Panów: To jest chore!
Koncert na 10 głosów  
Data: 21 września 2019
Lokalizacja: Wieliczka

21 września o godz. 19.00 na Rynku Górnym w Wieliczce usłyszymy najsłynniejsze arie i duety z oper i operetek - kompozycje G. Verdiego, S. Moniuszki, G. Bizeta, G. Rossiniego, J. Straussa, E. Kalmana, F. Lehara oraz wielu innych słynnych twórców w wykonaniu wybitnych artystów scen operowych i operetkowych.
Koncert na 10 głosów