.


kabaret

Opublikowano: 2010-09-23

Historia zakazanych książek


16 września 2010 roku odbyło się kolejne spotkanie z cyklu Czas książki. Tym razem zaprezentowaliśmy naszym czytelnikom krótką historię cenzury oraz przykłady książek, które na przestrzeni stuleci, z różnych powodów były zakazane.

Zakazane książki budziły kontrowersje na dworach królewskich, arenach politycznych oraz wśród patriarchów religijnych. Ich czytanie a nawet posiadanie stanowiło zagrożenie dla życia oraz miru domowego czytelników i właścicieli. Decyzje o zakazaniu książki podejmowane były również przez ogół społeczeństwa, które uznawało daną pozycje za szkodliwą, czyli niemoralną, nieobyczajną lub w jakikolwiek inny sposób łamiącą obowiązujące ówcześnie konwenanse. Treść wykładu w formie prezentacji multimedialnej spotkała się z dużym zainteresowaniem przybyłych gości. W drugiej części spotkania zaprezentowano nowości, które pojawiły się działach literatury pięknej oraz popularnonaukowej.

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Wieliczce aktywnie uczestniczy w szeroko rozumianym życiu kulturalnym Wieliczan, organizując cykle otwartych spotkań. W każdy trzeci czwartek miesiąca odbywają się otwarte spotkania z cyklu Czas książki. Prezentacja nowości w dziale literatury pięknej oraz popularnonaukowej poprzedzona jest wykładem na określony temat.
7R Solna Wieliczka vs ENEA Energetyk Poznań  
Data: 29 lutego 2020
Lokalizacja: Wieliczka

Ostatni domowy mecz fazy zasadniczej już w najbliższą sobotę, czyli w wyjątkowy, dzień – 29 lutego.
7R Solna Wieliczka vs ENEA Energetyk Poznań
Filmowe Walentynki  
Data: 14 lutego 2020
Lokalizacja: Wieliczka

Czekoladki, maskotki, serduszka – to wszystko już było na ubiegłoroczne Walentynki, na poprzednie też… Czas świętować w filmowym stylu. 14 lutego Kopalnia Soli „Wieliczka” zaprasza na niezapomnianą „Podziemną galę muzyki filmowej”.
Filmowe Walentynki