.
Opublikowano: 2012-02-01

I Przegląd Jasełek


„Wiecie co jest wyjątkowe w chrześcijaństwie? Fakt że Bóg staje się człowiekiem – tym może pochwalić się tylko chrześcijanin” – stwierdził o. Mariusz Uniżycki, którego kazania stały się kanwą spektaklu „Kazanie”. Było to jedno z czterech przedstawień zaprezentowanych podczas I Przeglądu Jasełek dla szkół ponadgimnazjalnych z powiatu wielickiego.

- Większość szkół średnich przygotowuje co roku jasełka. Wystawione w szkole przed świętami Bożego Narodzenia przechodzą do historii. Dlaczego nie pokazać ich choćby na forum międzyszkolnym? Tak właśnie zrodził się pomysł organizacji przeglądu – wyjaśniła Iwona Włodarczyk, kierownik Wydziału Edukacji, Sportu i Zdrowia Starostwa Powiatowego w Wieliczce.

Pierwszy Przegląd Jasełek zainaugurował Zespół Szkół im. Brata Alojzego Kosiby przedstawiając afrykańską historię narodzenia Jezusa. Szkoła włączyła się w tym roku w kolędowanie misyjne, stąd na scenie pojawił się kolorowy orszak wojowników i aniołów, którzy tańcem i muzyką wyrazili radość z przyjścia Zbawiciela. Do narodzonego na Czarnym Lądzie Dzieciątka przybyli z Europy królowie z darami. Jezus pobłogosławił wszystkich niezależnie od koloru skóry, wieku, zamożności czy stanu zdrowia.

„Białe święta” to tytuł przedstawienia zaprezentowanego przez uczniów Zespołu Szkół Zawodowych w Wieliczce. Oparte na tradycyjnym przekazie charakteryzowało się dynamiką, którą narzucali z jednej strony aktorzy, z drugiej żeński chór aniołów. Nowatorskie wątki sceniczne w zestawieniu z aranżacjami i wykonaniem kolęd sprawiły, że jasełka wywarły na publiczności jak najlepsze wrażenie.

Autorem i reżyserem spektaklu „Kazanie” opracowanego na podstawie kazań ojca Mariusza Uniżyckiego jest Karol Walas, uczeń klasy III Prywatnego Liceum Ogólnokształcącego Franciszkanów w Wieliczce. Wcielił się on w Chrystusa, natomiast jego koledzy w postaci Mefistofelesa, schizofrenika, żołnierza, zakonnika, nastolatka, pracoholika, alkoholika czy kochanka. W tym gronie pojawiła się 7-letnia Maja Wiśniowska, która jako jedyna zachowała wiarę w Jezusa. Wszyscy pozostali wymagali nawrócenia. I taką właśnie sceną zakończyło się przedstawienie. Jedyną postacią, która zachowała pierwotne status quo okazał się Mefistofeles, którego zagrał Izaak Rodrigo Pereira. 


Zdjęcie (fot. Bogdan Pasek)
Jasełka afrykańskie w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół im. Brata Alojzego Kosiby w Wieliczce.
 
W podobnym, refleksyjnym klimacie utrzymane były jasełka w wykonaniu uczniów Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Matejki w Wieliczce. Tytułową „Opowieść wigilijną” snuło dwoje bezdomnych, którzy zupełnie nieadekwatnie do własnej sytuacji materialnej wykazali się bogactwem wiedzy na temat okoliczności narodzenia Chrystusa i opartej na nim polskiej tradycji.

- Teatr, bo z nim mieliśmy do czynienia jest piękną, choć jednocześnie niełatwą formą wyrazu. Widzieliśmy w jak różny sposób można przedstawić temat Bożego Narodzenia. Zachwyciła mnie scenografia, plastyczność i muzyczne zaangażowanie w przedstawieniu dzieci z Zespołu Szkół im. Brata Alojzego Kosiby. Franciszkański spektakl to w czystej formie teatr. Refleksyjność, dojrzałość, idealna scenografia i rekwizyty, do tego piękne kreacje aktorskie pokazały bardzo ambitne podejście do poruszonego tematu. Z kolei w „Opowieści wigilijnej” ta sama prostota scenografii, rekwizytu i słowa doskonale zgranego z muzyką, które w całości zmuszają do refleksji. Idea przeglądu jest słuszna i można mieć tylko nadzieję, że będzie on kontynuowany – podsumowała występy Edyta Trojańska-Urbanik, dyrektor Centrum Kultury w Gdowie. Jedynie gospodarze nie doczekali się komentarza z jej strony, a wszystko dlatego, że Edyta Trojańska-Urbanik jako teatrolog pracuje z młodzieżą tej szkoły. Uznała więc, że niestosowne byłoby wypowiadanie się na temat własnej pracy.

W tym przeglądzie nie było punktowanych miejsc, wszyscy zajęli to najwyższe na podium. Były za to nagrody ufundowane przez starostę wielickiego i każda ze szkół miała możliwość wyboru tej najwłaściwszej dla siebie.Kabaret Młodych Panów: To jest chore!  
Data: 26 października 2019
Lokalizacja: Wieliczka

"To jest chore" - najnowsza propozycja Kabaretu Młodych Panów, jak każdy ich program, dotyka kwestii społecznych, tego z czym spotykamy się na co dzień.
Kabaret Młodych Panów: To jest chore!
V Ogólnopolska Noc Bibliotek  
Data: 5 października 2019
Lokalizacja: Wieliczka

Występ kabaretu AD HOC, strefa HI-TECH, warsztaty z robotyki, walki robotów, możliwość zabawy dronami, laserem, okularami VR czy drukarką 3D to tylko niektóre z atrakcji jakie Wielicka Biblioteka przygotowała dla Państwa na Noc Bibliotek.
V Ogólnopolska Noc Bibliotek