.
Opublikowano: 2011-04-14

I Wielickie Dyktando „Sprawdź się” - już wkrótce


Już za około miesiąc, a konkretnie 21 maja Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Wieliczce zaprasza na I Wielickie Dyktando. Zmagania z ortografią odbędą się w Centrum Edukacyjno – Rekreacyjnym „Solne Miasto” o godz. 10:00.

Każdy kto chce zostać Wielickim Mistrzem Ortografii najpóźniej do 11 maja musi zgłosić swoje uczestnictwo w dowolnie wybranej bibliotece publicznej na terenie powiatu wielickiego. „Sprawdź się” i baw się razem z nami to nie takie trudne. Swoimi działaniami bibliotekarze z Wieliczki pragną zachęcić mieszkańców małej Ojczyzny do pracy nad poprawnością ojczystej mowy. I Wielickie Dyktando to doskonała okazja do promowania czytelnictwa oraz sprawdzenia umiejętności poprawnego pisania. Będzie to nie tylko sprawdzian własnych umiejętności, ale przede wszystkim dobra zabawa. Projekt ma na celu nie tylko szerzenie kultury i edukacji, ale również rozwijanie zainteresowania językiem, jako składnikiem dziedzictwa kulturowego. Uczestnikiem dyktanda może być każdy mieszkaniec powiatu wielickiego oraz, w miarę wolnych miejsc, osoby spoza powiatu, które mają ochotę sprawdzić swoje umiejętności i zdolności ortograficzne. Udział w zmaganiach jest całkowicie bezpłatny. Organizatorzy gwarantują pełną dyskrecję wyników ortograficznych zmagań.

Patronat honorowy nad imprezą objęli: Marszałek Województwa Małopolskiego - Marek Sowa, Burmistrz Miasta i Gminy Wieliczka Artur Kozioł a także Starosta Powiatu Wielickiego Jacek Juszkiewicz. Do współpracy przy organizacji Wielickiego Dyktanda przyłączył się znany krakowski aktor Grzegorz Mielczarek, który będzie pełnił funkcję lektora. W skład komisji oceniającej będą wchodzić wybitni przedstawiciele naukowego świata Krakowa i Wieliczki, m.in. prof. zw. dr hab. Aleksandra Cieślikowa, profesor Instytutu Języka Polskiego PAN, autorka tekstu dyktanda oraz przewodnicząca jury. W komisji zasiądą również prof. dr hab. Renata Przybylska - kierownik Katedry Historii Języka i Dialektologii Wydziału Polonistyki UJ, prodziekan Wydziału Polonistyki oraz prof. zw. dr hab. Piotr Żmigrodzki - dyrektor Instytutu Języka Polskiego PAN, kierownik Pracowni Wielkiego Słownika Języka Polskiego.

Szczegółowy regulamin I Wielickiego Dyktanda oraz karta zgłoszeniowa dostępne na www.biblioteka.wieliczka.eu


Program:
10:00 –10.50 – rejestracja wcześniej zgłoszonych uczestników;
11:00 – 11:30 – powitanie uczestników, prezentacja Jury;
11:30 – 12:30 – pisanie dyktanda;
12:30 – 13:30 – przerwa, obrady Jury;
13:30 – 14:30 – ogłoszenie wyników, rozdanie nagród.

Patroni medialni:
TVP Kraków
Radio Kraków
Dziennik Polski
Panorama Powiatu Wielickiego
Przewodnik Katolicki
Wywrota.pl
Wrota Małopolski

Sponsorzy:
Amar
Aramus
Lobos
Małopolski Bank Spółdzielczy W Wieliczce
Pałacyk Wielicki
Solne Miasto
Wydawnictwo Święty Wojciech



Kabaret Młodych Panów: To jest chore!  
Data: 26 października 2019
Lokalizacja: Wieliczka

"To jest chore" - najnowsza propozycja Kabaretu Młodych Panów, jak każdy ich program, dotyka kwestii społecznych, tego z czym spotykamy się na co dzień.
Kabaret Młodych Panów: To jest chore!
Kabaret Smile w Wieliczce  
Data: 15 września 2019 r.
Lokalizacja: Wieliczka

Tego jeszcze nie było! Już dzisiaj zapraszamy na wielki finał tegorocznej edycji projektu RYNEK W CENTRUM KULTURY.
Kabaret Smile w Wieliczce