.
Opublikowano: 2012-02-03

Jak rozpoznać świętego?


W dniu 23 stycznia odbyło się kolejne spotkanie Poniedziałkowego Klubu Seniora. Wykład pt. „Jak rozpoznać świętego? Legendy i przedstawienia w sztuce najważniejszych świętych chrześcijańskich” poprowadziła dr Monika Kamińska.

Za pomocą dzieł malarskich, graficznych i rzeźbiarskich zilustrowane zostały biografie kilku wybranych świętych w oparciu o przekazy biblijne i legendy. Jako pierwszy przedstawiony został św. Piotr, wybrany na swego następcę przez Chrystusa i obdarowany przez niego kluczami do królestwa niebieskiego. To właśnie klucze są najpopularniejszym atrybutem św. Piotra. Dowiedzieliśmy się, że św. Pawła możemy rozpoznawać po trzymanym w dłoni zwojem prawa, którym obdarował go Chrystus, lub mieczu, którym został ścięty. Szeroko została omówiona historia rodziny św. Jana Chrzciciela. Dużo miejsca poświęcono Marii Magdalenie, której na wpół legendarne dzieje były częstym tematem dzieł sztuki. Zaprezentowano biografie patronów wielickich kościołów: świętych Sebastiana i Klemensa, którzy za krzewienie chrześcijaństwa ponieśli męczeńską śmierć.


Z licznego grona świętych dziewic przedstawione zostały te najpopularniejsze w Polsce: Katarzyna Aleksandryjska, Barbara z Nikomedii i Dorota z Cezarei. Wykład zakończyła prezentacja postaci św. Krzysztofa, patrona kierowców.  Do zilustrowania żywotów świętych posłużyły dzieła artystów z różnych epok, m.in. Giotta, Rafaela, Durera, Caravaggia czy Rubensa.

W przyszłym tygodniu, 30 stycznia wykład poświęcony będzie literaturze japońskiej oraz sztuce pisania w tym języku. Poprowadzi go Katarzyna Nowak, wicedyrektor Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie. Serdecznie zapraszamy.Kabaret Młodych Panów: To jest chore!  
Data: 26 października 2019
Lokalizacja: Wieliczka

"To jest chore" - najnowsza propozycja Kabaretu Młodych Panów, jak każdy ich program, dotyka kwestii społecznych, tego z czym spotykamy się na co dzień.
Kabaret Młodych Panów: To jest chore!
Kabaret Smile w Wieliczce  
Data: 15 września 2019 r.
Lokalizacja: Wieliczka

Tego jeszcze nie było! Już dzisiaj zapraszamy na wielki finał tegorocznej edycji projektu RYNEK W CENTRUM KULTURY.
Kabaret Smile w Wieliczce