. carrefour


Opublikowano: 2012-02-03

Jak rozpoznać świętego?


W dniu 23 stycznia odbyło się kolejne spotkanie Poniedziałkowego Klubu Seniora. Wykład pt. „Jak rozpoznać świętego? Legendy i przedstawienia w sztuce najważniejszych świętych chrześcijańskich” poprowadziła dr Monika Kamińska.

Za pomocą dzieł malarskich, graficznych i rzeźbiarskich zilustrowane zostały biografie kilku wybranych świętych w oparciu o przekazy biblijne i legendy. Jako pierwszy przedstawiony został św. Piotr, wybrany na swego następcę przez Chrystusa i obdarowany przez niego kluczami do królestwa niebieskiego. To właśnie klucze są najpopularniejszym atrybutem św. Piotra. Dowiedzieliśmy się, że św. Pawła możemy rozpoznawać po trzymanym w dłoni zwojem prawa, którym obdarował go Chrystus, lub mieczu, którym został ścięty. Szeroko została omówiona historia rodziny św. Jana Chrzciciela. Dużo miejsca poświęcono Marii Magdalenie, której na wpół legendarne dzieje były częstym tematem dzieł sztuki. Zaprezentowano biografie patronów wielickich kościołów: świętych Sebastiana i Klemensa, którzy za krzewienie chrześcijaństwa ponieśli męczeńską śmierć.


Z licznego grona świętych dziewic przedstawione zostały te najpopularniejsze w Polsce: Katarzyna Aleksandryjska, Barbara z Nikomedii i Dorota z Cezarei. Wykład zakończyła prezentacja postaci św. Krzysztofa, patrona kierowców.  Do zilustrowania żywotów świętych posłużyły dzieła artystów z różnych epok, m.in. Giotta, Rafaela, Durera, Caravaggia czy Rubensa.

W przyszłym tygodniu, 30 stycznia wykład poświęcony będzie literaturze japońskiej oraz sztuce pisania w tym języku. Poprowadzi go Katarzyna Nowak, wicedyrektor Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie. Serdecznie zapraszamy.Bezpieczne Wakacje 2019  
Data: 23 czerwca 2019 r.
Lokalizacja: Wieliczka/Grabówki

Park Linowy Xtreme Park oraz Komenda Powiatowa Policji w Wieliczce zapraszają na wyjątkowe wydarzenie plenerowe BEZPIECZNE WAKACJE.
Bezpieczne Wakacje 2019
IX Festiwal Ludzi Pozytywnie Zakręconych  
Data: 16 czerwca 2019 r.
Lokalizacja: Wieliczka

Zbliża się IX edycja Festiwalu Ludzi Pozytywnie Zakręconych. Festiwal ten odbędzie się już 16 czerwca na Zamku Żupnym w Wieliczce.
IX Festiwal Ludzi Pozytywnie Zakręconych