.


leroy merlin


kabaret

Opublikowano: 2020-10-15

Jak wybrać laptopa?Zbliżający się koniec roku to okres wzmożonej sprzedaży w wielu sklepach. Wpływ mają na to zarówno zbliżające się Mikołajki, Święta Bożego Narodzenia, ale również coraz popularniejszy w Polsce Black Friday, przypadający w tym roku na 27 listopada. Od lat do najchętniej kupowanych w tym okresie przedmiotów należy szeroko rozumiana elektronika: telefony, laptopy, telewizory. W poniższym tekście przyjrzymy się pięciu elementom, na które należy zwrócić uwagę podczas zakupu laptopa.


Do domu, do pracy, do zabawy, czyli określamy przeznaczenie laptopa

Która wielkość ekranu jest optymalna?
Wybieramy rozdzielczość ekranu

Matryca matowa, błyszcząca a może dotykowa?
Procesor, czyli serce laptopa

Do domu, do pracy, do zabawy, czyli określamy przeznaczenie laptopa

Pomimo że laptopy wydają się do siebie bardzo podobne ich przeznaczenie może być różne. Dla osób mniej zorientowanych w technicznych aspektach wybór tego właściwego może stanowić spory problem. Dlatego pierwszym krokiem, który powinniśmy zrobić przed zakupem jest określenie do czego laptop będzie nam służył.

Zazwyczaj mamy do wyboru jedną z trzech opcji.
1. Do pracy
2. Do rozrywki typu gry, oglądanie filmów
3. Do obu powyższych zadań

Która wielkość ekranu jest optymalna?

Jak wiadomo przekątna ekranu wpływa z jednej strony na wygodę użytkowania laptopa, z drugiej na jego wagę i ostateczną wielkość. O ile w domu nie ma to wielkiego znaczenia, o tyle, jeśli często podróżujemy, łatwiej i wygodniej będzie nam mieć przy sobie laptopa z ekranem wielkości 13-14 cali zamiast 17. Ostateczny wybór musi być podyktowany tym do czego i w jakim miejscu najczęściej korzystamy z urządzenia. Niewykluczone, że posiadając w domu laptop z ekranem 17 cali, po pewnym czasie uznamy, iż do pracy w podróży, przyda nam się mniejsze urządzenie. Ceny nowych laptopów są na tyle atrakcyjne, iż w pewnych okolicznościach kupno drugiego może mieć sens. W ostateczności możemy zdecydować się wówczas na tańszy model. Dla zobrazowania różnic w wadze najlżejszych i najcięższych laptopów warto nadmienić, iż najlżejsze tj. 13-14-calowe laptopy ważą ok. 1,5 kg, podczas gdy największe modele 17-calowe potrafią ważyć ponad 3 kg. Jeśli mamy nosić go na co dzień w plecaku różnica jest istotna. Duży wybór komputerów znajduje się m.in. na stronie https://www.euro.com.pl/laptopy-i-netbooki.bhtml

Wybieramy rozdzielczość ekranu

Kolejnym parametrem, nad którym należy się zastanowić to rozdzielczość ekranu naszego laptopa. Na ogół im jest ona większa tym lepszą otrzymujemy jakość obrazu. Producenci laptopów oferują 4 rozdzielczości. Podczas jej wyboru nie należy jednak zapominać, iż laptop to nie telewizor. Którą zatem wybrać?
4K (3840x2160) to najwyższa dostępna rozdzielczość, która charakteryzuje się doskonałą jakością obrazu. Polecana jest szczególnie osobom, pracującym z grafiką, ewentualnie korzystającym często z laptopa w zastępstwie telewizora.
Full HD (1920x1080), najczęściej spotykana rozdzielczość, która bardzo dobrze sprawdzi się zarówno w pracy i podczas rozrywki.
HD (1366x768), wykorzystywana w laptopach z niższej półki cenowej. Nie zapewnia takich doznań jak 4K, ale do podstawowych prac w zupełności wystarczy.
H+ (1600x900) spotykane w największych urządzenia z przekątną ekranu 17 cali. Ma wszechstronne zastosowanie.

Matryca matowa, błyszcząca a może dotykowa?

Mając za sobą wybór wielkości i rozdzielczości ekranu pora na wybór matrycy. Tu wybór jest wprawdzie mniejszy, ale bardzo istotny w punktu widzenia miejsca, w których używamy komputera.
I tak matryca błyszcząca zapewnia użytkownikowi najlepszą jakość obrazu, najbardziej żywe kolory, ale jest wrażliwa na odbijające się na ekranie elementy otoczenia. Problemem staje się wówczas praca w mocno oświetlonym pomieszczeniu lub na zewnątrz przy dużym słońcu.
Matryca matowa jest odporna na powyżej wymienione niedomagania. W zamian za to musimy pogodzić się z niego gorszymi parametrami obrazu. Jest to pewna cena za możliwość pracy praktycznie w każdym otoczeniu.
Matryca dotykowa sprawia, że laptop staje się po części tabletem. W zamian za taką funkcjonalność musimy pogodzić z identycznymi niedogodnościami jak w przypadku matryc błyszczących.
Jak widać z powyższej, krótkiej charakterystyki wybór matrycy nie może być pozostawiony przypadkowi.
Dla wygody klientów sklepy internetowe oferują szereg filtrów, według których można poszeregować laptopy. Dotyczy to również rodzaju matrycy. Wchodząc na stronę https://www.euro.com.pl/laptopy-i-netbooki,_Acer.bhtml możemy do oferty danego producenta dodać szereg interesujących nas parametrów.

Procesor, czyli serce laptopa

Dotarliśmy do kwestii kluczowej, czyli wyboru procesora naszego laptopa. Największy ekran i największa rozdzielczość na niewiele się zdadzą, jeśli procesor nie będzie wystarczająco mocny, aby zapewnić nam komfortową pracę z kilkoma różnymi programami działającymi równolegle. Dobry procesor wsparty odpowiednią ilością pamięci RAM to wręcz podstawa. Który zatem wybrać? Do wyboru mamy zazwyczaj kilka modeli procesora o różnych oznaczeniach. Są one instalowane w komputerach z różnych półek cenowych, tak aby każdy klient miał możliwie szeroki wybór. I tak w najprostszych laptopach znajdziemy zazwyczaj procesor Intel Celeron lub Intel Atom. W zamian za atrakcyjną cenę urządzenia nie możemy się spodziewać po nich zbyt wiele. Dużo lepsze parametry mają już procesory Intel Pentium. W połączeniu z pamięcią RAM minimum 4GB pozwalają cieszyć się sprawną pracą komputera nie wpływając mocno na cenę komputera. Półkę wyżej znajdują się procesory z serii Core. Na rynku dostępne są już wersje Core i3, i5, i7, i9. Nietrudno się domyślić, iż im wyższy numer, tym wyższa wydajność, ale również cena laptopa. Poszukując laptopa warto odwiedzić zakładkę z ofertą https://www.euro.com.pl/laptopy-i-netbooki,_Dell.bhtml

Zdajemy sobie sprawę, że powyższy tekst nie wyczerpał w pełni tematu. Daje jednak pogląd na to, iż wybór laptopa wcale nie jest prosty. Dobrym sposobem na zdobycie dodatkowych informacji są strony internetowe sklepów, które bardzo często posiadają opcję złożenia zapytania i dopytania o nurtujące nas kwestie. Konsultanci z pewnością będą w stanie doradzić na podstawie naszych oczekiwań.

artykuł sponsorowany   

Noc Bibliotek 2020  
Data: 09.10.2020 r.
Lokalizacja: Wieliczka

Mediateka – Biblioteka Miejska w Wieliczce zaprasza na Noc Bibliotek 2020. Tegoroczna, VI już edycja Nocy Bibliotek, odbędzie się pod hasłem „Klimat na czytanie”.
Noc Bibliotek 2020
Maja Hawranek i Szymon Opryszek gośćmi Nocy Bibliotek  
Data: 09.10.2020 r.
Lokalizacja: Wieliczka

Już 9 października (piątek) o godzinie 19:00 zapraszamy serdecznie do sali kinowej Wielickiej Mediateki na spotkanie autorskie z niezależnymi reporterami Mają i Szymonem pt.: „Nasza droga do klimatu”.
Maja Hawranek i Szymon Opryszek gośćmi Nocy Bibliotek