.
Opublikowano: 2013-09-02

Jak wygląda sytuacja przed szkołami?


Dziś rozpoczął się nowy rok szkolny, co oznacza, że od jutra tysiące dzieci zarówno w samej Wieliczce jak i gminie ruszą do szkół. Aby im to nieco ułatwić, a raczej zadbać by w tych pierwszych dniach dzieci i młodzież dotarły do szkół bezpiecznie zarówno policja jak i straż miejska obiecuje przeprowadzić specjalne akcje.


Tak wygląda droga do SP3 w Wieliczce

Tego typu działania na pewno są jak najbardziej wskazane i zasługują jak najbardziej na pochwałę. Szkoda tylko, że trwają jednak dość krótko. Przez tych pierwszych kilka dni nowego roku szkolnego rzeczywiście, chociażby kultura kierowców na widok mundurów szybuje mocno w górę. A co się dzieję, gdy akcje typu „Bezpieczna droga do szkoły” kończą się? Krajobraz pod szkołami nieco zmienia się niestety na gorsze. O czym wiele razy nasza redakcja była informowana, otrzymaliśmy również sporo ciekawych zdjęć, które zamieszczamy w galerii pod tym artykułem. Zachęcamy do ich obejrzenia. Z doniesień wynika głównie, że kierowcy parkują gdzie popadnie, m.in. mocno utrudniając widoczność dzieciom na przejściach dla pieszych. 


.......  W tym roku jest jeszcze jeden problem. W Wieliczce trwa jak wszyscy zapewne zdążyli zauważyć budowa kanalizacji. Prawie całe centrum miasta i nie tylko jest lub niedawno było rozkopane. Prace co prawda na ulicy Piłsudskiego czyli przed wielickim gimnazjum i liceum ogólnokształcącym zostały już zakończone, jednak nie ma tam pasów. To jest jednak sprawa podstawowa i przed każdą szkołą, a zwłaszcza gdy rozpoczyna się rok szkolny pasy na jezdni powinny być wyznaczone.  

Bezpieczna droga do szkoły 2013

 

Jeśli nie można tego zrobić w tradycyjny sposób, czyli namalować „zebrę” białą farbą, ponieważ ostatecznie i oficjalnie prace w mieście się jeszcze nie zakończyły to na pewno można owe przejście wyznaczyć kolorem żółtym, którym to maluje się na ulicach tymczasowe znaki poziomie. O ile przy gimnazjum sytuację w pewnym stopniu ratuje sygnalizacja świetlna, to przed liceum owej sygnalizacji już nie ma. Natomiast wokół szkół podstawowych, szkoły nr 2 i szkoły nr 3 prace wciąż trwają. Wokół „dwójki” utrudnienia mają kierowcy natomiast przed „trójką” piesi. Rozkopany jest chodnik wiodący akurat do szkoły. Tak więc zarówno dzieci jak i rodzice odwożący je do szkół nie mają w tym roku lekko, ale miejmy nadzieję, że do żadnych wypadków nie dojdzie…

Jak wygląda sytuacja przed szkołami? - zobacz zdjęcia