. carrefour


Opublikowano: 2019-03-11

Kopalnia i Skarb Państwa reprezentowany przez Starostę Wielickiego wymieniły się działkami - strażacy coraz bliżej nowej komendyW poniedziałek 11 marca przedstawiciele Zarządu Kopalni Soli "Wieliczka" S.A. oraz reprezentujący Skarb Państwa Starosta Wielicki podpisali akt notarialny, na mocy którego nastąpiła zamiana działek między kopalnią a Skarbem Państwa. Dzięki wymianie gruntów już wkrótce na skrzyżowaniu drogi nr 94 i wschodniej obwodnicy Wieliczki będzie mogła ruszyć budowa nowej komendy dla Państwowej Straży Pożarnej.


Obecna komenda znajduje się w sąsiedztwie wielickiej kopalni, w Parku Kingi, który nie jest dobrym miejscem na remizę PSP. Śpieszące na ratunek wozy strażackie tracą cenne sekundy manewrując na wąskich alejkach. - Nowa komenda to kwestia bezpieczeństwa, z jednej strony mieszkańców powiatu, z drugiej zaś turystów oraz kuracjuszy, których z roku na rok przybywa w Parku św. Kingi. Gdy w najbliższych latach ruszy remont szybu Daniłowicza, w obsłudze zwiedzających kopalnię będzie go musiał wesprzeć szyb św. Kingi - w parku turystów pojawi się jeszcze więcej - komentuje Zbigniew Zarębski, Prezes Zarządu Kopalni Soli "Wieliczka" S.A. - Podpisany w poniedziałek akt notarialny to symboliczne ukoronowanie wieloletnich starań o remizę z prawdziwego zdarzenia. Formalności związane z wymianą działek trwały, wymagały bowiem wielu zgód również na poziomie ministerialnym.

- Powiat wielicki ma najwyższy w Małopolsce wskaźnik migracji ludności - stwierdza Adam Kociołek, Starosta Wielicki. - W praktyce oznacza to zwiększający się co roku o kilka tysięcy wzrost liczby mieszkańców. Powstają nowe domy, obiekty użyteczności publicznej, drogi. Do tego największa w Małopolsce Niepołomicka Strefa Inwestycyjna, rozwijająca się Wielicka Strefa Aktywności Gospodarczej oraz tereny inwestycyjne w gminach Kłaj, Biskupice i Gdów. Z jednej strony budzi to radość i podziw, z drugiej wymaga troski o właściwe zabezpieczenie każdego z miejsc, w którym znajdują się ludzie. Chcą oni bezpiecznie mieszkać, pracować, podróżować czy też spędzać czas. Stąd potrzebne jest dostosowanie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Wieliczce do współczesnych realiów.

Podpisy pod aktem notarialnym to "zielone światło" dla nowej remizy. - Chcemy mieć gotowy projekt budowy komendy jeszcze w tym roku. Będziemy o tym rozmawiać na najbliższej sesji Rady Powiatu. To niezwykle istotna sprawa - zarówno dla Kopalni Soli "Wieliczka", jak i Państwowej Straży Pożarnej i całego Powiatu Wielickiego - podkreśla Tomasz Broniowski, który jako Dyrektor Biura Spółki Kopalni Soli "Wieliczka" S.A. i jednocześnie Członek Zarządu Powiatu Wielickiego zna kulisy sprawy z różnej perspektywy. - Cenimy sobie w kopalni sąsiedztwo PSP, jednak przeprowadzka straży z Parku Kingi jest koniecznością i będzie z korzyścią zarówno dla samych strażaków, jak i mieszkańców całego powiatu. Powiat potrzebuje nowoczesnej straży, która może błyskawicznie dojechać do każdej z pięciu gmin.

- Przejazd przez Wieliczkę dla ciężkich i dużych wozów strażackich bywa trudny - wąskie ulice, ciasne zakręty, nierzadko korki. Nowa lokalizacja skróci nam czas dojazdu do większości gmin nawet o 5 minut - potwierdza Przemysław Przęczek, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Wieliczce. Za przeprowadzką przemawia też zły stan techniczny obecnej siedziby PSP. Budynek z lat 50. XX w. nie nadaje się już na remizę. Dość powiedzieć, że duże wozy bojowe z trudem mieszczą się w garażach. W takich warunkach PSP nie ma szans na rozwój. - Bezpieczeństwo mieszkańców wymaga inwestycji w coraz bardziej specjalistyczny sprzęt - w obecnej remizie nie
mamy na niego miejsca. Ciężko też o przestrzeń do treningu, do ćwiczeń - przyznaje Komendant Przęczek.

Sprawa mocno leży na sercu również Urszuli Ruseckiej, Poseł na Sejm RP Ziemi Wielickiej: - Budowa nowej komendy dla straży pożarnej w Wieliczce to konieczność - podkreśla pani Poseł, która zabiegała o pomyślny finał przedsięwzięcia także na poziomie ministerialnym i rządowym. - Cieszę się bardzo, bo dzięki dobrej współpracy Kopalni, Samorządu Powiatowego oraz instytucji PSP wieliccy strażacy są już naprawdę blisko wymarzonej siedziby. Wymiana działek oznacza, że lada moment ruszą prace projektowe i budowlane.

Adam Kociołek zapewnia o wsparciu: - Powiat wielicki włącza się aktywnie w te działania i będzie na każdym etapie wspierał tę inwestycję. Już teraz przeznacza 500.000 złotych na opracowanie dokumentacji projektowej - deklaruje Starosta. - Jestem przekonany, że uda się zrealizować w najbliższym czasie tę długo oczekiwaną przez wszystkich i bardzo potrzebną inwestycję. Podpisanie aktu notarialnego dotyczącego zamiany nieruchomości otwiera tak naprawdę tytuł inwestycyjny pod budowę nowej siedziby KPPSP.

- Podpisanie aktów notarialnych stanowi zwieńczenie blisko 13 letnich starań wielu osób i instytucji, których celem było pozyskanie działki pod nową siedzibę Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Wieliczce. Myślę, że ten dzień jest bardzo radosny nie tylko dla wielickich strażaków, ale również i mieszkańców powiatu wielickiego. To wielki dzień dla szeroko rozumianego wielickiego pożarnictwa - nie kryje zadowolenia Przemysław Przęczek i stwierdza: - W pewnym sensie historia zatoczyła koło. W 1950 roku "Ministerstwo Górnictwa" przekazało obecną siedzibę Straży Pożarnej, a po 69 latach ten budynek wraz z działką wraca "do górnictwa". Wszyscy czujemy się, jakbyśmy ukończyli wielkie dzieło, choć oczywiście zdajemy sobie sprawę z faktu, iż tak naprawdę to dopiero początek wyboistej drogi, którą musimy pokonać. W tym miejscu chciałbym złożyć serdeczne podziękowania wszystkim, którzy choćby w małym stopniu przyczynili się do pozyskania nowej działki
dla wielickich strażaków.

Przeniesienie straży pożarnej na obrzeża Wieliczki otwiera nowe perspektywy przed organizacją służb dbających o bezpieczeństwo mieszkańców powiatu wielickiego. - W przyszłości trzeba będzie również zapewnić Policji oraz Pogotowiu Ratunkowemu - zauważa Tomasz Broniowski. - Oprócz Komendy Państwowej Straży Pożarnej myślimy już o kolejnych planach - budowie w tym niezwykle dobrze usytuowanym miejscu Komendy Powiatowej Policji w Wieliczce, a w przyszłości kompleksowego Powiatowego Centrum Obsługi Mieszkańców. Zgrupowanie w jednym miejscu wszystkich najważniejszych służb oraz urzędów Starostwa z pewnością ułatwiłoby mieszkańcom szybkie uzyskanie pomocy czy informacji, znacznie odciążyłoby również zatłoczone już mocno miasto Wieliczka - dodaje.


Tekst/Fotografie: Kopalnia Soli "Wieliczka"/Starostwo Powiatowe w Wieliczce


Kopalnia i Skarb Państwa reprezentowany przez Starostę Wielickiego wymieniły się działkami - strażacy coraz bliżej nowej komendy - zobacz zdjęcia   9. Wielickie Dyktando  
Data: 15 czerwca 2019 r.
Lokalizacja: Wieliczka

15 czerwca 2019 roku o godz. 11:00, w sali kinowej Wielickiej Mediateki, rozpoczną się zmagania dziewiątej edycji lokalnego konkursu ortograficznego. W tym roku autorem tekstu będzie dr hab. Mirosława Mycawka.
9. Wielickie Dyktando
Rozmowy przy wspólnym stole...  
Data: 29 maja 2019 r.
Lokalizacja: Wieliczka

Serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców: dzieci, młodzież, dorosłych na czwarte spotkanie w cyklu: "Rozmowy przy wspólnym stole - NIE MA DZIECI, SA LUDZIE, które odbędzie się w Wielickiej Mediatece, w dniu 29 maja 2019 roku, o godzinie 10:00. W rozmowie gościnny udział wezmą dzieci z Przedszkola Samorządowego nr 2 w Wieliczce.
Rozmowy przy wspólnym stole...