.
wse

wse


Opublikowano: 2018-07-27

Kopalnia po ŚDMWielobarwny rozśpiewany tłum pielgrzymów, radość wypowiadana niemal we wszystkich znanych językach, atmosfera wielkiego święta – tak było przy szybie Daniłowicza 2 lata temu. Co dały Światowe Dni Młodzieży? Co po sobie zostawiły w wielickiej kopalni?


Spotkanie młodych z Papieżem Franciszkiem przykuło uwagę całego świata. Na długo przed ŚDM Kraków, a także Kopalnia Soli „Wieliczka” stały się gorącym tematem w mediach, które chciały pokazać szykującym się do wyjazdu pielgrzymom, że w kraju nad Wisłą czekają na nich bogata tradycja, cenne zabytki, ciekawe miejsca.

To był niezwykły czas – przyznaje Zbigniew Zarębski, Prezes Zarządu Kopalni Soli „Wieliczka” S.A. – Entuzjazm młodych ludzi, którzy przybywali do nas dosłownie ze wszystkich stron świata, był inspirujący, wręcz zaraźliwy. O ŚDM już zawsze będzie przypominał wielickim górnikom zawieszony w nadszybiu Regisu drewniany krzyż, który poświęcił nam w Brzegach Papież Franciszek.

Dobra organizacja Dni Młodzieży sprawiła, że pielgrzymi zabrali do swych domów wspomnienie o kraju nie tylko pięknym, ale też bezpiecznym. – Jesteśmy odpowiedzialni za każdego pielgrzyma, turystę, kuracjusza, za każdego pracownika – podkreśla Tomasz Broniowski, Dyrektor Biura Spółki Kopalni Soli „Wieliczka” S.A. – ŚDM potwierdziły, że wdrożone i stosowane w kopalni systemy oraz procedury bezpieczeństwa są skuteczne. Latem 2016 roku odwiedzili nas ludzie z wielu różnych krajów, którzy jednogłośnie potwierdzali, że w Kopalni Soli „Wieliczka” czują się komfortowo i bezpiecznie.

Podczas Światowych Dni Młodzieży kopalnię zwiedziło 78 tys. pielgrzymów. Wędrówka po solnych szlakach była dla młodych ludzi sposobnością do poznawania materialnego i duchowego dziedzictwa Polski. Wielu wizytę w Wieliczce łączyło z refleksją oraz modlitwą w podziemnych kaplicach.– W roku 2015 przyjechało do kopalni 1,4 mln turystów z całego świata, w 2016 – 1,5 mln, zaś w 2017 – 1,7 mln. Pierwsze półrocze 2018 to ponad 600 tys. osób, lada dzień powitamy milionowego gościa. Liczba zwiedzających solny zabytek rośnie konsekwentnie od lat – komentuje Damian Konieczny, Prezes Zarządu Kopalni Soli „Wieliczka” Trasa Turystyczna.

-Kopalnia Soli „Wieliczka” to silna rozpoznawalna marka. Ogromnie cieszy, że miliony ludzi chcą poznawać górnicze dziedzictwo, są zainteresowani kopalnią tak mocno związaną z historią Polski, korzystają z leczniczych walorów wielickiej soli – podsumowuje Zbigniew Zarębski. – Pod wieloma względami ŚDM były dla nas cennym doświadczeniem. Niewątpliwie w tamtym czasie przysporzyły kopalni sławy i gości, jednak rosnącej frekwencji nie można łączyć wyłącznie z tym wydarzeniem. Coraz większy ruch turystyczno-pielgrzymkowy jest bowiem w podziemnej Wieliczce niezależny.

Wielicka kopalnia to od bardzo dawna ważny punkt na trasie pielgrzymek. W roku ŚDM podziemny szlak pielgrzymkowy zwiedziło ponad 21 tys. osób, rok wcześniej 11,5 tys., a w 2017 ponad 10 tys. Po „Szczęść Boże” wędrują grupy zorganizowane, często z własnym duszpasterzem. Naprzeciw rok rocznie przekraczanego miliona gości liczby te mogą wydawać się skromne, warto jednak pamiętać, że również „zwykłe” zwiedzanie Trasy Turystycznej umożliwia zapoznanie się z górniczą religijnością oraz głęboko zakorzenionymi w wielickiej soli chrześcijańskimi wartościami.


Kopalnia po ŚDM - zobacz zdjęcia   Kabaret Młodych Panów: To jest chore!  
Data: 26 października 2019
Lokalizacja: Wieliczka

"To jest chore" - najnowsza propozycja Kabaretu Młodych Panów, jak każdy ich program, dotyka kwestii społecznych, tego z czym spotykamy się na co dzień.
Kabaret Młodych Panów: To jest chore!
Koncert na 10 głosów  
Data: 21 września 2019
Lokalizacja: Wieliczka

21 września o godz. 19.00 na Rynku Górnym w Wieliczce usłyszymy najsłynniejsze arie i duety z oper i operetek - kompozycje G. Verdiego, S. Moniuszki, G. Bizeta, G. Rossiniego, J. Straussa, E. Kalmana, F. Lehara oraz wielu innych słynnych twórców w wykonaniu wybitnych artystów scen operowych i operetkowych.
Koncert na 10 głosów