.


leroymerlin

kabaret

Opublikowano: 2019-12-12

Mały dom z wygodnym układem pomieszczeń – ile może kosztować wybudowanie 100 m2 w 2020 roku?Dla przeciętnego Polaka budowa domu jest ogromnym wyzwaniem finansowym. Dlatego bardzo często inwestorzy poszukują domów tanich w budowie. Z jakim wydatkiem muszą się oni liczyć w 2020 roku?


Co wpływa na koszty budowy?

Wielu inwestorów przywiązuje większą wagę do kosztów budowy niż do niskiego kosztu utrzymania budynku. Jest to poważny błąd. Właściwe wybrany projekt sprawi, że tani w budowie dom będzie generował niskie wydatki eksploatacyjne. Wybierając plany, należy zwrócić uwagę na elementy podnoszące koszty budowy. Jednym z nich jest piwnica. Generuje ona znaczne koszty budowy. Zamiast niej taniej będzie przenieść pomieszczenie gospodarcze na parter. Kolejnym takim elementem są duże przeszklenia. Zamiast przesuwnych wielkich drzwi tarasowych można zastosować tradycyjne modele. Również sama bryła budynku i pokrycie dachu mają ogromny wpływ na całość wydatków. Im prostsza bryła budynku i mniej skomplikowana połać dachu, tym koszty budowy będą mniejsze. O czym warto pamiętać, wybierając projekt? Z pewnością o usytuowaniu budynku względem stron świata. W zależności od nich planuje się okna, którymi chcemy wpuścić światło. 

Układ pomieszczeń

Mały dom może być równie komfortowy w użytkowaniu, jak ten znacznie większy. 100 m2 to wystarczająca przestrzeń, by zapewnić komfort czteroosobowej rodzinie. Na stronie domoweklimaty.pl znajdziemy projekty domów o tym metrażu z podziałem na strefy. Rozdzielenie części dziennej od nocnej oraz pomieszczeń garażowo-gospodarczych nie tylko poprawia komfort, ale wpływa też na koszt budowy. Budowa przyłączy jest wtedy znacznie prostsza, dzięki czemu koszty są mniejsze. Umieszczone od północnej strony garaż i pomieszczenia gospodarcze nie wymagają dziennego oświetlenia. Cześć dzienna od południowej strony będzie doskonale doświetlona. Takie rozwiązanie zmniejsza rachunki za ogrzewanie, a równocześnie zwiększa komfort mieszkańców. Salon z kuchnią i jadalnią to miejsca, gdzie spędzamy najwięcej czasu, dlatego okna powinny być tu wyeksponowane na słońce, które z kolei w sypialni może być widoczne wyłącznie z samego rana.
  

Koszt budowy w 2020 roku

Koszty wybudowania 100 m2 domu są bardzo zróżnicowane. W stanie deweloperskim jest to od 200 do 280 tysięcy złotych. Różnica wynika z zastosowanych materiałów budowlanych, rozwiązań architektonicznych, a także metody budowy i standardu wykończenia. Nawet lokalizacja ma wpływ na cenę robocizny i materiałów. Warto porównać koszt budowy danego projektu metodą gospodarczą z systemem zleconym. Budowa domu energooszczędnego będzie znacznie droższa od tradycyjnego. Ogromne różnice występują także przy wyborze rodzaju ogrzewania. Należy też wziąć pod uwagę, że od 2020 roku mogą znacznie wzrosnąć koszty robocizny. Jednak budując dom, nie można oszczędzać na jakości. Nie warto kupować najtańszych materiałów i decydować się na najniżej płatne ekipy budowlane. Może to skutkować koniecznością licznych napraw i dodatkowym wydatkiem.


 

Mały dom z wygodnym układem pomieszczeń nie musi być drogi. Warunkiem jest dokładne przemyślenie swoich oczekiwań i wybór odpowiedniego projektu. Nawet przy niskiej cenie budowy dom może być ekonomiczny i komfortowy w użytkowaniu.

artykuł sponsorowany   

Bal Królewski A.D. 2020  
Data: 8 lutego 2020
Lokalizacja: Wieliczka

Burmistrz Miasta i Gminy Wieliczka, Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Wieliczce, Centrum Edukacyjno - Rekreacyjnego „Solne Miasto” oraz Centrum Kultury i Turystyki w Wieliczce serdecznie zapraszają na Bal Królewski A.D. 2020, który odbędzie się 8 lutego 2020 roku o godzinie 19:00, w centrum Edukacyjno-Rekreacyjnym "Solne Miasto".
Bal Królewski A.D. 2020
Spotkanie autorskie z Arturem Andrusem  
Data: 7 lutego 2020
Lokalizacja: Wieliczka

Wraz z początkiem 2020 roku powracamy z cyklem LITERACKIE WIDNOKRĘGI.
Spotkanie autorskie z Arturem Andrusem