.
Opublikowano: 2013-02-08

Masaż dźwiękiem w Poniedziałkowym Klubie Seniora


W poniedziałek 4 lutego, wieliccy seniorzy uczestniczyli w spotkaniu ze Zbigniewem Plichtą – naturoterapeutą, który przedstawił „Masaż dźwiękiem według Metody Petera Hessa”

Spotkanie składało się z dwóch części. W pierwszej zaprezentowany został film traktujący o genezie metody Petera Hessa i sposobach jej wykorzystania w różnych dziedzinach życia. Druga - to prelekcja z prezentacją mis dźwiękowych (na żywo), wraz z zademonstrowaniem ich działania terapeutycznego na ochotnikach.

Peter Hess - niemiecki inż. technik fizykalnych, rozwinął metodę masażu dźwiękiem w latach 80-tych XX wieku. W poszukiwaniu alternatywnych metod leczenia odbył wiele podróży do krajów Dalekiego Wschodu - Indii, Nepalu i Tybetu. W tamtejszych klasztorach leczenie dźwiękami było rozwijane już od setek lat, jednak początkowo wykorzystywane było wyłącznie przez mnichów, podczas obrzędów religijnych. Hess zrozumiał, że odpowiednio dobrane dźwięki mają dobroczynny wpływ na organizm człowieka, i przeniósł tę wiedzę na grunt Zachodni. Zastosował specjalne, dźwiękowe misy terapeutyczne, wykorzystywane dziś nie tylko w klinikach rehabilitacyjnych, ale również w gabinetach odnowy biologicznej, czy nawet przedszkolach. Każda z nich ma swoje przeznaczenie i spektrum dźwiękowe, dlatego wyróżnia się misy do relaksacji, brzuszne, zatokowe itd. Seniorzy mogli zobaczyć, jak wygląda produkcja takich mis, od misternego kucia, po czyszczenie i szlifowanie powierzchni przez rzemieślników nepalskich.


Spotkanie ze Zbigniewem Plichtą było o tyle wyjątkowe, że zgromadzeni seniorzy sami mogli doświadczyć działania mis i ich dźwięków. Autor dotykając taką misą wybranej części ciała, lub trzymając ją w odpowiedniej odległości, uderzał w nią, i wyzwalał dźwięk, który seniorzy określali jako niesamowity, uspokajający, odprężający. Niewątpliwie, masaż całego ciała tą metodą ma zbawienny wpływ, zarówno na organizm, jak i psychikę człowieka. Uczestnicy spotkania wykazali duże zainteresowanie prezentowanym sposobem leczenia dolegliwości, zadając prowadzącemu szereg pytań.
Dlatego warto przemyśleć słowa Charlesa Kingsleya: Dźwięk żyje tak, jak każdy z nas, porusza, rozciąga, zmienia, wycisza, pobudza... Muzyka i dźwięki nas uspokajają i poruszają do głębi, napełniają szlachetnymi uczuciami i wzruszają do łez, choć nie wiemy jak to się dzieje. Jest to język sam w sobie...

Na kolejne spotkanie Poniedziałkowego Klubu Seniora zapraszamy 11 lutego o godz. 16.00. do Solnego Miasta. Wykład „Adopcja w literaturze i w życiu” zaprezentuje dr Wanda Matras-Mastalerz.