.
Wieliczka City


Opublikowano: 2019-07-10

Mateusz Morawiecki w kopalni na premierze „Poland. The Royal Tour”8 lipca w zabytkowej Kopalni Soli „Wieliczka” miała miejsce polska premiera filmu pt. „Poland. The Royal Tour”, w którym widzów po naszym kraju oprowadza Premier Mateusz Morawiecki. Ten niezwykły godzinny dokument powstał dla amerykańskiej sieci telewizyjnej PBS.


- Jednym z elementów walki o dobre właściwe miejsce jest dbałość o dobre imię – powiedział podczas uroczystego pokazu w komorze Warszawa Premier Mateusz Morawiecki. – Piękna historia, inspirująca współczesność i wspaniałe perspektywy na przyszłość to jest to, co chcemy pokazywać światu – podkreślił. – Przed wiekami Jan Długosz pisał w swojej kronice, że o Polsce jest za mało wzmianek i są nazbyt urywkowe… Na miejsce premiery filmu wybraliśmy wielicką kopalnię, która od ponad 40 lat jest na Liście UNESCO, a w przeszłości była największym zakładem przemysłowym ówczesnego Królestwa Polskiego.

„The Royal Tour” to cykl dokumentów produkowanych przez Petera Greenberga oraz Mitchella Cannolda. Zgodnie z konwencją programu po poszczególnych krajach oprowadzają głowy państw bądź szefowie rządów. Dotąd w „Królewskiej Podróży” zaprezentowały się już m.in. Nowa Zelandia, Jordania, Meksyk, Ekwador czy Izrael. Kolejne odcinki powstają od roku 2001 i naprawdę bardzo trudno do nich trafić! Polsce udało się m.in. dzięki staraniom Polskiej Fundacji Narodowej.

Zdjęcia do „polskiego” odcinka trwały od września do listopada ubiegłego roku. – Pamiętam z dzieciństwa, z ekranu telewizora, czarno-biały kraj, ponury i smutny. Chciałem w filmie pokazać Polskę pełną kolorów. Pokazaliśmy, czym Polska była, czym jest i jaka będzie – podsumował Peter Greenberg, gospodarz
„The Royal Tour”, laureat nagrody Emmy, gwiazda CBS i PBS. – Jeśli zapomnimy o historii, los nas ukarze powtarzaniem błędów – zauważył, przypominając tym samym, że istotnie „historia magistra vitae est” (historia nauczycielką życia).

Właśnie dlatego opowieść o historii naszego kraju jest tak ważnym elementem „The Royal Tour”. Bez niej nie można zrozumieć Polski i Polaków. Znakomity duet Morawiecki-Greenberg prowadzi widza od morza do Tatr, objaśniając długie, lecz nieraz bolesne dzieje kraju nad Wisłą, a także prezentując jego współczesne, dynamiczne i nowoczesne oblicze. Na trasie ich podróży znalazły się Warszawa, Gdynia i Hel, Wrocław, Auschwitz-Birkenau, Kraków i oczywiście Kopalnia Soli w Wieliczce.

-– Historia wielickiej kopalni wprost jest związana z historią Polski – podkreślił w wystąpieniu Zbigniew Zarębski, Prezes Zarządu Kopalni Soli „Wieliczka” S.A. – Przez 700 lat wieliccy górnicy wykuwali sól, pozostawiając komory, chodniki, kaplice, a nawet rzeźby. My, jako spadkobiercy kilkudziesięciu górniczych pokoleń, chcemy zostawić naszym następcom kopalnię piękniejszą, a przede wszystkim bezpieczniejszą. Turyści często mówią nam: pięknych zamków jest na świecie wiele, jeden piękniejszy od drugiego, podobnie miast – jedno od drugiego ładniejsze, ale nigdzie indziej nie ma takiej kopalni jak wasza. Dziękuję Panu Premierowi oraz twórcom filmu, że podziemną Wieliczkę włączyli do „Królewskiej Podróży”.

Film „Poland. The Royal Tour” był już wyświetlany za Oceanem. W połowie kwietnia odbyły się trzy uroczyste pokazy – w Los Angeles, Chicago i Nowym Jorku. Następnie dokument wyświetliła sieć telewizyjna PBS (Public Broadcasting System). – Film został wyemitowany w ponad czterdziestu stacjach od Alaski po Nowy Meksyk – cieszył się Piotr Śliwowski, polski producent dokumentu, mający na swoim koncie m.in. wstrząsające „Miasto ruin”. – Pokazaliśmy taką Polskę, jaką nosimy w sercach, pełną uśmiechniętych, mądrych ludzi – dodał.

Nad filmem pracowały aż trzy zespoły operatorskie wyposażone m.in. w drony oraz helikopter. Zauroczony Polską Peter Greenberg już myśli o kolejnym dokumencie „The Hidden Poland”, w którym mógłby pokazać i opowiedzieć jeszcze więcej o kraju leżącym w samym sercu Europy.


Mateusz Morawiecki w kopalni na premierze „Poland. The Royal Tour” - zobacz zdjęcia   Kabaret Młodych Panów: To jest chore!  
Data: 26 października 2019
Lokalizacja: Wieliczka

"To jest chore" - najnowsza propozycja Kabaretu Młodych Panów, jak każdy ich program, dotyka kwestii społecznych, tego z czym spotykamy się na co dzień.
Kabaret Młodych Panów: To jest chore!
Uroczystość Pasowania na Czytelnika  
Data: 25 października 2019
Lokalizacja: Wieliczka

Kochani rodzice! Dział dziecięcy wielickiej biblioteki serdecznie zaprasza na uroczyste Pasowanie na Czytelnika dzieciaków od 0-6 lat, które zostały zapisane i otrzymały kartę biblioteczną w roku 2019.
Uroczystość Pasowania na Czytelnika