.


leroymerlin

kabaret

Opublikowano: 2019-07-25

Milion turystów w kopalni w Wieliczce25 lipca do wielickiej kopalni zawitał milionowy w tym roku turysta. Do
końca 2019 solne podziemia zwiedzić może blisko drugie tyle osób.


- Rosnąca popularność kopalni cieszy nas podwójnie. Po pierwsze dowodzi fenomenu miejsca i potwierdza, że do kopalni można wracać kilkukrotnie i za każdym razem zobaczyć coś innego. Po drugie dzięki turystom możemy realizować szereg działań zabezpieczających, służących ochronie i zachowaniu zabytku - podkreśla Zbigniew Zarębski Prezes Zarządu Kopalni Soli "Wieliczka" S.A.

Milion gości udało się osiągnąć tydzień wcześniej niż w roku ubiegłym. Wśród odwiedzających w minionych miesiącach solne szlaki 61 % stanowili goście z zagranicy. Najchętniej przyjeżdżali oni z Wielkiej Brytanii (87 tys. osób), Włoch (45 tys. osób), Hiszpanii (45 tys. osób), Niemiec (43 tys. osób), Francji (41 tys. osób). Wśród Polaków połowę wędrujących solnymi szlakami stanowiły dzieci i młodzież.

Prezes kopalni szczególnie mocno zwraca uwagę nie na liczby, a na gotowość do przyjęcia i obsługi tak licznej grupy osób w obiekcie górniczym: - Postawiliśmy na wysoką jakość, usprawnienia logistyczne i zagwarantowanie maksimum bezpieczeństwa naszym gościom. To procentuje - mówi z przekonaniem Zbigniew Zarębski. Kopalnia otrzymuje dotację budżetową, ale środki wypracowane z działalności turystycznej, szczególnie w minionych miesiącach roku, okazały się być ważnym zastrzykiem dla prowadzonych prac zabezpieczających służących stabilizacji górotworu, ochronie wyrobisk zabytkowych i modernizacjom infrastruktury. - Przed kopalnią co najmniej dekada prac związanych z górniczymi szybami. Renowacji i zabezpieczeniu trzeba poddać trzy z nich: Kościuszko, Kinga i Daniłowicz, dlatego ważne będzie nie tylko wsparcie rządowe, czyli dotacja budżetowa, ale także m.in. ciągły rozwój obiektu pod kątem turystycznym i uzdrowiskowym - reasumuje Prezes Zarębski.


Milion turystów w kopalni w Wieliczce - zobacz zdjęcia   Bal Królewski A.D. 2020  
Data: 8 lutego 2020
Lokalizacja: Wieliczka

Burmistrz Miasta i Gminy Wieliczka, Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Wieliczce, Centrum Edukacyjno - Rekreacyjnego „Solne Miasto” oraz Centrum Kultury i Turystyki w Wieliczce serdecznie zapraszają na Bal Królewski A.D. 2020, który odbędzie się 8 lutego 2020 roku o godzinie 19:00, w centrum Edukacyjno-Rekreacyjnym "Solne Miasto".
Bal Królewski A.D. 2020
Spotkanie autorskie z Arturem Andrusem  
Data: 7 lutego 2020
Lokalizacja: Wieliczka

Wraz z początkiem 2020 roku powracamy z cyklem LITERACKIE WIDNOKRĘGI.
Spotkanie autorskie z Arturem Andrusem