.
Opublikowano: 2012-05-07

Młodzi ratownicy PCK


Już po raz trzynasty do Parku im. Adama Mickiewicza w Wieliczce w dniu 27 kwietnia 2012 roku przybyli młodzi ratownicy ze szkół znajdujących się na terenie Powiatu Wielickiego.

Testy z zakresu pierwszej pomocy, przypadki oparzenia, złamania i utrata przytomności - to podstawowe zadania, z którymi musieli się zmierzyć uczestnicy XIII Powiatowych Zawodów Pierwszej Pomocy „Razem bezpieczniej”. Najlepsza z drużyn, którą okazało się Liceum Ogólnokształcące w Wieliczce reprezentować będzie powiat wielicki na zawodach okręgowych, które odbędą się w maju br. w Krakowie. Oprócz trzech szkół średnich i sześciu gimnazjów w zawodach uczestniczyły także cztery szkoły podstawowe - łącznie 13 drużyn.

Na pierwszej stacji: TEST uczniowie musieli rozwiązywać testy dotyczące udzielania pierwszej pomocy. Na stacji WYPADEK, po zaliczeniu testów młodzież musiała uporać się ze skutkami bójki, której uczestnicy ze złamaniami, poparzeniami i utratą przytomności stali się pacjentami młodych ratowników. Zawody kończyły się na stacji RESUSCYTACJA przy fantomie, gdzie ratowano nieprzytomnych. Komisje sędziowskie, w skład których wchodziły pielęgniarki z ośrodków zdrowia z Wieliczki i z Niepołomic, wnikliwie przyglądały się kolejnym działaniom ratowników, dopytywały o szczegóły czynności ratowniczych. Końcowej ocenie towarzyszyły również uwagi dotyczące udzielonej pomocy.


Zawody otworzył burmistrz Wieliczki Artur Kozioł, który również na zakończenie zawodów, wspólnie z wójtem Biskupic Henrykiem Gaworem oraz panią Joanną Boduch reprezentującą Starostwo Powiatowe w Wieliczce, wręczał zwycięskim zespołom okolicznościowe puchary oraz pamiątkowe albumy. W zawodach uczestniczyły władze Małopolskiego Oddziału Okręgowego PCK: sekretarz Józefa Pers i dyrektor Malgorzata Pyka.

Tradycyjnie już, w Parku Mickiewicza pojawiła się Powiatowa Straż Pożarna z Wieliczki, tym razem z pokazem ratowania osoby uwięzionej w samochodzie po zderzeniu z drzewem. Przygotowany przez aspiranta sztabowego Marka Kota - dowódcy pierwszej zmiany Komendy PSP, profesjonalny pokaz z użyciem najnowocześniejszych urządzeń ratowniczych, łącznie z użyciem defibrylatora stał się doskonałym uzupełnieniem umiejętności ratowniczych w przypadku zatrzymania akcji serca. Obecna była również Policja, czuwająca nad bezpieczeństwem uczestników zawodów.


Powiatowe Zawody Pierwszej Pomocy zostały dofinansowane przez Powiat Wielicki w ramach konkursu grantowego. Puchary i albumy fundowali burmistrzowie Wieliczki i Niepołomic oraz wójtowie Biskupic i Gdowa. Drożdżówki, soki i pizzę fundowały firmy: „PALEO” z Wieliczki, piekarnia Leopolda Piórkowskiego z Kokotowa oraz cukiernia „Beza II” z Wieliczki. Zarząd Oddziału PCK w Wieliczce składa serdeczne pozdrowienia dla wszystkich, którzy przyczynili się do kolejnego sukcesu imprezy uczącej ratowanie życia. 

Henryk Uhryński, prezes Zarządu


Wyniki Eliminacji Rejonowych Pierwszej Pomocy szkół średnich z terenu Powiatu Wielickiego:

I miejsce: Liceum Ogólnokształcące w Wieliczce - 127 punktów
II miejsce: Zespół Szkół Zawodowych w Wieliczce - 99 punktów
III miejsce: Zespół Szkół w Gdowie – 82 punkty
Do eliminacji Wojewódzkich Pierwszej Pomocy zakwalifikował się zespół: Liceum Ogólnokształcące im. Jana Matejki w Wieliczce

Wyniki Zawodów Pierwszej Pomocy w kategorii "Gimnazja":

I miejsce: Gimnazjum w Podłężu - 122 punkty
II miejsce: Gimnazjum w Niepołomicach – 110 punktów
III miejsce: Gimnazjum w Woli Batorskiej – 108 punktów
Wyróżnienie: Gimnazjum w Niegowici
Wyróżnienie: Gimnazjum w Wieliczce
Wyróżnienie: Gimnazjum w Sławkowicach

Wyniki Zawodów Pierwszej Pomocy w kategorii "Szkoły Podstawowe":

I miejsce: Szkoła Podstawowa w Podłężu - 95 punktów
II miejsce: Szkoła Podstawowa w Niepołomicach - 83 punkty.
III miejsce: Szkoła Podstawowa w Niepołomicach - Podgrabiu – 79 punktów
Wyróżnienie: Szkoła Podstawowa w Zakrzowie

Wszystkie zespoły zostały nagrodzone:
- zdobywcy I, II i III miejsca otrzymali puchary i dyplomy
- pozostali uczestnicy otrzymali dyplomy
Od Burmistrza Wieliczki uczestnicy ze wszystkich 13 drużyn otrzymali dodatkowo bezpłatne karnety na basen w Wieliczce.Kabaret Młodych Panów: To jest chore!  
Data: 26 października 2019
Lokalizacja: Wieliczka

"To jest chore" - najnowsza propozycja Kabaretu Młodych Panów, jak każdy ich program, dotyka kwestii społecznych, tego z czym spotykamy się na co dzień.
Kabaret Młodych Panów: To jest chore!
Kabaret Smile w Wieliczce  
Data: 15 września 2019 r.
Lokalizacja: Wieliczka

Tego jeszcze nie było! Już dzisiaj zapraszamy na wielki finał tegorocznej edycji projektu RYNEK W CENTRUM KULTURY.
Kabaret Smile w Wieliczce