.

mcdonald

Opublikowano: 2017-12-12

Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka kupiło od Starostwa budynek na rogu ulic Daniłowicza i DembowskiegoDziś, tj. 12 grudnia w siedzibie Starostwa Powiatowego w Wieliczce przy ulicy Dembowskiego została podpisana umowa dotycząca sprzedaży budynku dawnego sądu przy ulicy Daniłowicza. Zakupiony przez Muzeum budynek zostanie przeznaczony na realizacji nowych wyzwań i planów tej wielickiej instytucji.


Dyrektor Muzeum Jan Godłowski informuje, że nadrzędnym celem zakupu i planowanych zmian jest przeznaczenie całego Zamku Żupnego na cele kulturalne i ekspozycyjne.
Muzeum zamierza otworzyć w Zamku dużą wystawę stałą ukazującą historię solnego przedsiębiorstwa, Wieliczki oraz kolekcję solniczek systematycznie wzbogacaną o nowe, piękne i cenne nabytki. Zamierza też przeznaczyć znacznie większą powierzchnię na wystawy czasowe, co dotychczas było słabą stroną instytucji bardzo ograniczającą jej działalność. Jak podkreśla dyrektor Jan Godłowski wnętrza Zamku po remoncie będą spełniać najwyższe standardy wystawiennicze co umożliwi Muzeum eksponowanie cennych zabytków na wystawach, w tym także sprowadzanych z zagranicy. Na zmianach zyska też Wieliczka bo przybędzie jej obiekt muzealny na miarę naszych czasów i wysokich oczekiwań odbiorców z ciekawymi wydarzeniami kulturalnymi i wystawami. Muzeum ma nadzieję, że zachęcą one także do uczestniczenia w nich turystów oraz mieszkańców Krakowa.

Natomiast w nowo zakupionym budynku znajdą swe miejsce: dyrekcja, działy merytoryczne: Archeologii, Geologii, Sztuki i Etnografii, Historii i Kultury Materialnej Górnictwa, Archiwum i Biblioteki oraz część administracyjna. Atutem tego budynku i terenu, na którym stoi jest jego usytuowanie w pobliżu kopalni soli – Muzeum ma przecież w niej na głębokości 135 m swą główną ekspozycję. Zyskają też turyści bo to bliskie sąsiedztwo umożliwi Muzeum i Kopalni Soli, zagospodarowanie tego terenu na wspólne potrzeby.

Plany przestrzennego rozwoju wielickiej instytucji mocno wspiera Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński. Środki na zakup budynku zostały zapewnione przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Warto wspomnieć, że budynek który Muzeum zamierza zakupić jest zabytkiem. Powstał ok. 1893 r. W przeszłości znajdowała się w nim siedziba C.K Sądu Powiatowego. Po likwidacji powiatu w 1932 r. Sąd został przeniesiony na ul. Ks. Z. Goliana. Potem przez lata był siedzibą Zespołu Szkół Zawodowych. Po jej przeniesieniu do Kampusu Wielickiego jest udostępniany na cele kulturalne.

Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka podlega bezpośrednio Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Posiada dwie ekspozycje: dużą na III poziomie kopalni soli i w Zamku Żupnym. Zamek jest najważniejszym zabytkiem na powierzchni Wieliczki. Od końca XIII w do 1945 r. był siedzibą zarządu solnego przedsiębiorstwa Żupy krakowskie. Funkcja, którą pełnił przyczyniła się do wpisania go w 2013 r. na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.


MŻK Wieliczka

 

Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka kupiło od Starostwa budynek na rogu ulic Daniłowicza i Dembowskiego - zobacz zdjęcia   

I Bieg o Puchar Komendanta Powiatowego Policji w Wieliczce  
Data: 17 listopada 2019
Lokalizacja: Wieliczka

W niedzielę 17 listopada odbędzie się w Wieliczce, a konkretnie w parku linowym Xtreme Park Wieliczka-Grabówki - I Bieg o Puchar Komendanta Powiatowego Policji w Wieliczce.
I Bieg o Puchar Komendanta Powiatowego Policji w Wieliczce
Andrzejkowe czary-mary dla dzieci  
Data: 16 listopada 2019
Lokalizacja: Wieliczka

Jak smakuje herbatka Czarownicy? Czy można wykąpać się w oparach suchego lodu? Kto odważy się wypić dymiący soczek?
Andrzejkowe czary-mary dla dzieci