.
Opublikowano: 2010-05-11

Nowe dworce kolejowe w Wieliczce


W ciągu dwóch najbliższych miesięcy ma się rozpocząć modernizacja dworców kolejowych w Wieliczce. Inwestycja ta zostanie przeprowadzona w ramach projektu: "Zintegrowany System Transportu Zbiorowego (ZSTZ) w aglomeracji krakowskiej”.

Zarówno dworzec „Wieliczka” jak i „Wieliczka Rynek” już od kilku lub nawet kilkunastu lat prosi się o gruntowny remont. Renowacja przyda się przede wszystkim temu pierwszemu, który skutecznie swoim wyglądem straszy zarówno mieszkańców naszego miasta jak i przede wszystkim turystów przyjeżdżających do Wieliczki pociągiem. 

Według planów modernizacja wielickich dworców potrwa trzy lata. Unowocześnieniu ma również ulec odcinek kolejowy pomiędzy Bieżanowem, a Wieliczką co ma się przyczynić do znacznego skrócenia czasu podróży z Wieliczki do Krakowa. Plan modernizacji pierwszego wielickiego dworca „Wieliczka” - zakłada również powstanie tam centrum przesiadkowego Park&Ride z parkingiem przeznaczonym na kilkaset samochodów jak i również punktami gastronomicznymi oraz informacyjnymi. Planowana jest również budowa przejścia podziemnego czy wind. Wspomniane inwestycje mają pochłonąć ponad osiem milionów złotych z czego gmina Wieliczka przeznaczy na ten cel prawie 3,5 miliona złotych. Drugi wielicki Dworzec – „Wieliczka Rynek” również doczeka się remontu i również przy nim ma powstać system Park&Ride, który zakłada przyjazd samochodem do Wieliczki, pozostawienie auta na tym właśnie parkingu oraz przesiadkę do szybkiej kolei aglomeracyjnej, która w dość krótkim czasie przetransportuje pasażerów nie tylko do centrum Krakowa, ale również do portu lotniczego Balice.

Aby spełnić wymagania Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej, pociągi będą musiały poruszać się z prędkością przynajmniej 80 km/h. Modernizacja samego odcinka z Krakowa Gł. do Balic oraz powstanie końcowego przystanku tuż obok terminalu lotniska, będzie kosztowało blisko 280 milionów złotych. Projekty SKA objęte są jak informuje dyrektor PKP Polskie Linie Kolejowe SA, unijnym dofinansowaniem. Szybka Kolej Aglomeracyjna ma spełniać zadania podobne do tych jakie spełnia metro, a być przy tym o wiele tańszą inwestycją. Podróż SKA ma być o wiele szybsza niż przejazd busem, tramwajem czy autobusem. Jej wielka zaletą ma być bezkolizyjny przejazd przez Kraków, możliwe będzie to chociażby dzięki dobudowaniu nowego odcina torów między Kraków Główny – Kraków Płaszów oraz wyniesienie torów na estakadę.

Kabaret Młodych Panów: To jest chore!  
Data: 26 października 2019
Lokalizacja: Wieliczka

"To jest chore" - najnowsza propozycja Kabaretu Młodych Panów, jak każdy ich program, dotyka kwestii społecznych, tego z czym spotykamy się na co dzień.
Kabaret Młodych Panów: To jest chore!
Kabaret Smile w Wieliczce  
Data: 15 września 2019 r.
Lokalizacja: Wieliczka

Tego jeszcze nie było! Już dzisiaj zapraszamy na wielki finał tegorocznej edycji projektu RYNEK W CENTRUM KULTURY.
Kabaret Smile w Wieliczce