.


leroymerlin

Opublikowano: 2011-10-07

Odblaskowa Szkoła w Zabierzowie Bocheńskim


We wrześniu 2011 r. w Zespole Szkół z Oddziałami Integracyjnymi w Zabierzowie Bocheńskim w Szkole Podstawowej im. S. Żeromskiego nauczyciele z myślą o bezpieczeństwie wychowanków przyłączyli się do konkursu małopolskiego „Odblaskowa szkoła”.

Konkurs zorganizowany jest przez Małopolską Wojewódzką Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego i Wydział Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie  Naczelnym celem konkursu jest wyposażenia uczniów w elementy odblaskowe, które ratują im niejednokrotnie zdrowie a nawet życie oraz wyczulenie rodziców, wszystkich nauczycieli na konieczność kontrolowania obowiązku noszenia przez dzieci elementów odblaskowych.

W szkole koordynatorkami akcji są: p. Bożena Machowska- nauczycielka j.angielskiego oraz pedagog p. Daniela Wójcicka-Pienschke. Czas trwania konkursu jest krótki, bo od września do października, ale warto dać z siebie wszystko w imię szlachetnego celu konkursu. To co szkoła wypracuje w tym czasie będzie procentowało na cały rok szkolny. Dzięki tej akcji społeczność szkolna będzie promowała bezpieczne poruszanie się po drodze i tym samym starała się wyeliminować zagrożenia w ruchu drogowym. Zbliża się czas jesienny, kiedy warunki pogodowe są bardzo wymagające zarówno dla pieszych jak i kierujących. Dlatego uczniowie muszą być wyposażeni w wiedzę, która pozwoli im mądrze korzystać z dróg publicznych.


W trosce więc o bezpieczeństwo wychowanków nauczyciele wymyślają różne formy pracy, w których uczniowie mogą nie tylko sprawdzić, ale i rozwinąć swoją wiedzę i umiejętności związane z poruszaniem się po drodze. Obecnie są w trakcie opracowania regulaminów dot. bezpieczeństwa oraz konkursów sprawnościowych, plastycznych, literackich.

W ramach tego konkursu koordynatorki zaprosiły niezwykłych Gości i 22 września zorganizowały z Nimi spotkanie . Pierwszy z nich to znany juz bliżej społeczności szkolnej dzielnicowy Zbigniew Jazgar. Zwrócił uczniom uwagę na konieczność stosowania się do przepisów ruchu drogowego, które obowiązują każdego. Zapewnił, że będzie się bacznie przyglądał zachowaniom uczniów na drodze.Potem zabrał głos przedstawiciel Stowarzyszenia na Rzecz Praw Pieszych w Krakowie -Robert Spyrczynski, który nawiązał dialog z młodymi słuchaczami. Rozmawiając z nimi przypomniał o zasadach obowiązujących pieszych na drodze. Opowiadając o tragicznych wypadkach na drodze, w których uczestnikami były dzieci, przekonał ich, że warto przestrzegać przepisów. Zachęcał też do zachowania szczególnej ostrożności nawet podczas przechodzenia przez pasy. Na zakończenie podarował wszystkim odblaskowe opaski. Przypominając jednocześnie o obowiązku noszenia elementów odblaskowych do 15 roku życia. Ostatnim Gościem była starszy sierżant Magdalena Chwastek z Zespołu d.s Nieletnich  z Komendy Powiatowej w Wieliczce, która z kolei uświadamiała uczniom, jakie zagrożenia czyhają na młodego człowieka. Przestrzegła ich przed lekkomyślnym korzystaniem z dróg, Internetu. Na zakończenie odpowiadała na liczne pytania kierowane do niej, np. Jakie konsekwencje grożą młodym, którzy jeżdżą bez karty rowerowej? Było to niesamowite przeżycie dla społeczności uczniowskiej, ponieważ pogłębili swoją wiedzę na temat bezpiecznego korzystania z dróg Spotkanie z policjantami, Gośćmi z zewnątrz zawsze wzbudza silne emocje i zapada dzieciom w pamięć. Bezpieczeństwo wymaga troski.


Kolejnym działaniem w ramach tej akcji było opracowanie regulaminów: „ Bezpiecznie i z kulturą na przerwie” oraz „ Bezpiecznie w drodze do i ze szkoły”. Żeby hasła zapadły w pamięci uczniom zorganizowały konkurs plastyczny dla kl. I-VI , który polegał na stworzeniu obrazków, piktogramów do wylosowanych zasad. 23 września na apelu szkolnym przedstawiły najlepsze prace, które zdobią korytarz szkolny. Wybrani uczniowie przeczytali regulaminy, które od tej pory będą obowiązywać wszystkich. Potem pani wicedyrektor Monika Bielarczyk uczuliła uczniów na to, aby przestrzegali tych zasad, gdyż bezpieczeństwo jest najważniejsze. Na zakończenie koordynatorki wręczyły regulaminy przewodniczącym z poszczególnych klas, aby w każdym momencie mogli odwołać się do nich.


Podsumowaniem tej właśnie akcji będzie impreza plenerowa, która zaplanowana jest na 15 października w godz.9.00-12.00.W programie przewidziane są:

1. „Pokaz Ratownictwa i Pierwszej Pomocy” zorganizowany przez Maltańską Służbę Medyczną,
2. Prezentacja umiejętności strażackich oraz przedstawienie sprzętu ratownictwa drogowego przez Ochotniczą Straż Pożarną z Zabierzowa Bocheńskiego,
3. Przedstawienie teatralne w wykonaniu uczniów ze szkoły dotyczące bezpieczeństwa na drodze.
4. Wykonywanie znaczków odblaskowych w rodzinnym punkcie,
5. Kwesta na rzecz trójki dzieci z naszej gminy poszkodowanych w wypadkach drogowych.

Naczelnym punktem programu byłby Punkt Krwiodawstwa, w którym można oddać krew na rzecz niesienia pomocy osobom poszkodowanym w wypadkach drogowych. Zależałoby nam bardzo na pozyskaniu osób, które mogłyby oddać krew na w.w. cel, ponieważ jest dużo przeciwwskazań uniemożliwiających oddanie krwi.


Izabela Korbut7R Solna Wieliczka vs ENEA Energetyk Poznań  
Data: 29 lutego 2020
Lokalizacja: Wieliczka

Ostatni domowy mecz fazy zasadniczej już w najbliższą sobotę, czyli w wyjątkowy, dzień – 29 lutego.
7R Solna Wieliczka vs ENEA Energetyk Poznań
Filmowe Walentynki  
Data: 14 lutego 2020
Lokalizacja: Wieliczka

Czekoladki, maskotki, serduszka – to wszystko już było na ubiegłoroczne Walentynki, na poprzednie też… Czas świętować w filmowym stylu. 14 lutego Kopalnia Soli „Wieliczka” zaprasza na niezapomnianą „Podziemną galę muzyki filmowej”.
Filmowe Walentynki