. carrefour


Opublikowano: 2010-05-12

Odrolnienie Wieliczki – jest decyzja sądu i jest protest


Po kolejnej negatywnej odpowiedzi Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi dotyczącej odrolnienia około 1,300 ha wielickich gruntów rolnych, która dotarła do Wieliczki zaraz na początku tego roku, władze naszego miasta zdecydowały się skierować sprawę do sądu...

I tak też się stało, burmistrz Wieliczki Artur Kozioł na początku lutego bieżącego roku skierował sprawę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Skarga do WSA trafiła za pośrednictwem ministra rolnictwa. Pod koniec kwietnia bieżącego roku już podczas pierwszej rozprawy dotyczącej wielickiej skargi, sąd podjął decyzję na korzyść Wieliczki. Mianowicie wszystkie trzy wnioski dotyczące przekwalifikowania gruntów na nierolnicze jakie nasze miasto złożyło do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi o łącznej powierzchni ponad 1,300 ha mają być jeszcze raz w owym ministerstwie rozpatrzone. Na rozprawie sądowej był obecny burmistrz Wieliczki Artur Kozioł wraz z Józefem Lassotą – pełnomocnikiem ds. inwestycji.

Władze Wieliczki przygotowały również pismo kierowane do Prezesa Rady Ministrów Donalda Tuska wraz z załącznikiem którym jest podpisany przez 3254 mieszkańców z 29 sołectw naszej gminy protest przeciwko odmownej decyzji Ministra Rolnictwa w sprawie złożonego przez Wieliczkę wniosku o odrolnienie gruntów II oraz III klasy. Przygotowaniem dokumentów związanych z protestem zajmował się Henryk Gawor – zastępca burmistrza.

Wieliczka złożyła wniosek o odrolnienie prawie 1,3 tys. hektarów.
Około 636 hektarów które miały zostać odrolnione znajduje się w okolicach Pawlikowic, Rożnowej, Lednicy Górnej, Pawlikowic, Zabawie, Sułkowie, Czarnochowicach, Śledziejowicach oraz Sierczy.
390 hektarów to grunty położone na południu naszej gminy – Dobranowice, Janówka, Golkowice.
237 hektarów z północy gminy: Grabie, Brzegi oraz pewne obszary Węgrzc Wielkich czy Kokotowa.


Bezpieczne Wakacje 2019  
Data: 23 czerwca 2019 r.
Lokalizacja: Wieliczka/Grabówki

Park Linowy Xtreme Park oraz Komenda Powiatowa Policji w Wieliczce zapraszają na wyjątkowe wydarzenie plenerowe BEZPIECZNE WAKACJE.
Bezpieczne Wakacje 2019
IX Festiwal Ludzi Pozytywnie Zakręconych  
Data: 16 czerwca 2019 r.
Lokalizacja: Wieliczka

Zbliża się IX edycja Festiwalu Ludzi Pozytywnie Zakręconych. Festiwal ten odbędzie się już 16 czerwca na Zamku Żupnym w Wieliczce.
IX Festiwal Ludzi Pozytywnie Zakręconych