.


leroymerlin

kabaret

Opublikowano: 2019-10-31

Ogromna szansa dla karate



Podczas Igrzysk Olimpijskich w Tokio w 2020 roku, karate będzie jedną z nowych dyscyplin sportowych. Nie wszyscy są jednak z tego powodu zadowoleni.


W lecie przyszłego roku, podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich 2020, uczestnicy będą rywalizować w 37 dyscyplinach sportowych. Dojdzie jednak do kilku zmian, które od pewnego czasu wzbudzają kontrowersje. Do programu igrzysk w Tokio dodano wspinaczkę sportową, skateboarding, surfing, karate, baseball, softball, koszykówkę uliczną oraz jazda na rowerach BMX w stylu dowolnym (freestyle BMX). Jak można się domyślać niektóre nominacje wzbudziły kontrowersję szereg dyskusji. Długo ważyły się losy zapasów, które najpierw usunięto z listy sportów na Igrzyskach Olimpijskich w 2020 roku, aby po kilku miesiącach ponownie głosować nad ich przyszłością i ostatecznie pozostawiając zapasy w Tokio. 

Spore zamieszanie z karate

Wracając do Igrzysk Olimpijskich. Już w 2016 roku Międzynarodowy Komitet Olimpijski zatwierdził siedem nowych dyscyplin dla igrzysk w Tokio 2020. Wśród nich znalazło się karate, co jednak nie wszędzie, a zwłaszcza nie w Polsce spotkało się ze stuprocentowym entuzjazmem. Wszystko przez to, jaką odmianę karate wybrano do IO.  Nie chodzi bowiem o cieszące się sporą popularnością i sukcesami w Polsce karate kyokushin, o czym wiedzą m.in. w Wieliczce, gdzie od września 2009 roku działa Wielicki Klub Karate Kyokushinkai, lecz o karate zrzeszone w World Karate Federation, a konkretnie kumite i kata. Warto w tym miejscu pamiętać, że odróżniamy sporty walki od sztuk walki. Niektóre sztuki walki zostały przystosowane do celów rywalizacji sportowej i są uznawane również za sporty walki. Na wiele z nich ofertę posiadają zakłady bukmacherskie. Chodzi przede wszystkim o te, które cieszą się popularnością wśród widzów i kibiców. Prym wiodą wiedzie więc boks, MMA czy KSW.

Osiem konkurencji na igrzyskach

Do tej pory na igrzyskach mieliśmy do czynienia z kilkoma innymi sportami walki. Zapasy i szermierka obecne są w programie olimpijskim od pierwszych igrzysk w Atenach z 1896 roku. Od 1904 roku o medale olimpijskie walczą również bokserzy, a od 1964 roku judocy. Najmłodszym olimpijskim sportem walki do tej pory było taekwondo, które zadebiutowało podczas Igrzysk Olimpijskich w Sydney w 2000 roku. Wiadomo już, że w Tokio 2020 rywalizacja w karate będzie dotyczyła ośmiu konkurencji: kata indywidualnym kobiet i mężczyzn oraz konkurencjach kumite kobiet i mężczyzn z podziałem na sześć kategorii wagowych. W każdej konkurencji wystąpi po dziesięciu najlepszych zawodników z całego świata, którzy zakwalifikują się do udziału najważniejszej i najbardziej prestiżowej imprezie globu. 

Polacy walczą o kwalifikacje olimpijskie

Łatwo o występ w Tokio nie będzie i szanse Polski nie są zbyt wielkie. Jeżeli chodzi o duże imprezy karate w naszym kraju, to ta najważniejsza i najbardziej prestiżowa ma miejsce w październiku w Bielsku-Białej. To właśnie w stolicy Podbeskidzia zawodnicy walczyli o nominacje olimpijskie w ramach Polish Open – Międzynarodowego Grand Prix Bielska-Białej. Udział w nielegalnych grach hazardowych jest karany. STS (Star-Typ Sport Zakłady Wzajemne Spółka z o.o.) posiada zezwolenie wydane przez Ministra ds. Finansów Publicznych na urządzanie zakładów wzajemnych. Hazard związany jest z ryzykiem.

artykuł sponsorowany

   



Bal Królewski A.D. 2020  
Data: 8 lutego 2020
Lokalizacja: Wieliczka

Burmistrz Miasta i Gminy Wieliczka, Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Wieliczce, Centrum Edukacyjno - Rekreacyjnego „Solne Miasto” oraz Centrum Kultury i Turystyki w Wieliczce serdecznie zapraszają na Bal Królewski A.D. 2020, który odbędzie się 8 lutego 2020 roku o godzinie 19:00, w centrum Edukacyjno-Rekreacyjnym "Solne Miasto".
Bal Królewski A.D. 2020
Spotkanie autorskie z Arturem Andrusem  
Data: 7 lutego 2020
Lokalizacja: Wieliczka

Wraz z początkiem 2020 roku powracamy z cyklem LITERACKIE WIDNOKRĘGI.
Spotkanie autorskie z Arturem Andrusem