.


Opublikowano: 2019-11-09

Patriotycznie w wielickiej kopalni7 listopada w Kopalni Soli „Wieliczka” wystąpili laureaci drugiej edycji konkursu „zaŚPIEWAJ I TY NIEPODLEGŁEJ!”. Na scenie w komorze Warszawa wystąpili utalentowani uczniowie małopolskich szkół podstawowych. 125 m pod ziemią młodzi artyści zaprezentowali najpiękniejsze polskie pieśni patriotyczne.Galowy koncert w zabytkowych podziemiach wprowadził publiczność w nastrój 101. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Kopalnię na miejsce finału konkursu wybrano nieprzypadkowo. – Jest to miejsce, które zawsze było polskie, nawet pod zaborami – podkreśla Zbigniew Zarębski, Prezes Zarządu Kopalni Soli „Wieliczka” S.A. – Pracownicy kopalni walczyli o wolność. Nie czekali aż zostanie im dana, sami sobie ją wzięli, zanim została ogłoszona.

To już druga edycja konkursu, który jest wspólnym przedsięwzięciem wielickiej kopalni, Wojewody Małopolskiego oraz Kuratorium Oświaty w Krakowie. - Poprzez ten konkurs chcemy wzmacniać patriotyczne idee, wspierać i pokazywać talenty młodych ludzi, umacniać w nich miłość do Ojczyzny oraz poczucie narodowej dumy – podsumowuje ideę przedsięwzięcia Damian Konieczny, Prezes Zarządu Kopalni Soli „Wieliczka” Trasa Turystyczna.

Trzy kategorie wiekowe, 110 zgłoszeń z 87 szkół z całej Małopolski – konkursowe jury obradowało aż cztery dni, uważnie słuchając i oglądając dokonania młodych artystów. – To wspaniałe, że najmłodsze pokolenie z takim przejęciem, zaangażowaniem, ale też świadomością potrafi poprzez muzykę wyrazić swój patriotyzm – zauważa Tomasz Broniowski, Dyrektor Biura Spółki Kopalni Soli „Wieliczka” S.A. i członek konkursowej Kapituły. – Wyłonienie najlepszych solistów i zespołów naprawdę nie należało do łatwych zadań – dodaje.

7 listopada nie zabrakło zarówno klasycznego repertuaru patriotycznego („O mój rozmarynie”, „Przybyli ułani pod okienko” czy „Dziś idę walczyć mamo”), jak i mniej oczywistych, ale równie pięknych i ważnych utworów, np. „Nim wstanie dzień” ze słowami Agnieszki Osieckiej i muzyką Krzysztofa Komedy albo „Ojczyzna” Marka Grechuty.

Młodzi artyści oczarowali publiczność. Dla wielu, zwłaszcza najmłodszych dzieci, był to debiut na tak dużej scenie. Koncert poprowadziła Lidia Jazgar. Druga edycja konkursu „zaŚPIEWAJ I TY NIEPODLEGŁEJ!” odbyła się pod patronatem Piotra Ćwika, Wojewody Małopolskiego, Zbigniewa Zarębskiego, Prezesa Zarządu Kopalni Soli „Wieliczka” S.A. i Damiana Koniecznego, Prezesa Zarządu Kopalni Soli „Wieliczka” Trasa Turystyczna. Przedsięwzięciu partnerowała Barbara Nowak, Małopolski Kurator Oświaty.

Zapraszamy do obejrzenia pełnej fotorelacji z tego wydarzenia - kliknij


Patriotycznie w wielickiej kopalni - zobacz zdjęcia   Srebrny Jubileusz Dziewczęcego Chóru Ziarenko  
Data: 24 listopada 2019
Lokalizacja: Wieliczka

Serdecznie zapraszamy na uroczysty koncert galowy z okazji 25-lecia Dziewczęcego Chóru „Ziarenko”, który odbędzie się 24 listopada 2019 r. o godz. 19.00 w Kaplicy św. Kingi w Kopalni Soli w Wieliczce (zjazd od godziny 17.45).
Srebrny Jubileusz Dziewczęcego Chóru Ziarenko
I Bieg o Puchar Komendanta Powiatowego Policji w Wieliczce  
Data: 17 listopada 2019
Lokalizacja: Wieliczka

W niedzielę 17 listopada odbędzie się w Wieliczce, a konkretnie w parku linowym Xtreme Park Wieliczka-Grabówki - I Bieg o Puchar Komendanta Powiatowego Policji w Wieliczce.
I Bieg o Puchar Komendanta Powiatowego Policji w Wieliczce