.
carrefour

dacia

Opublikowano: 2018-08-03

Prace górniczeZabezpieczanie podziemnych wyrobisk jest kluczowym zadaniem wielickich górników. To wyzwanie dla cierpliwych, bowiem kopalnia wymaga wiedzy, staranności oraz czasu. Niedawno zakończyły się roboty górnicze w komorze Gaisruck. Powoli finiszuje też Saurau, który doskonale ilustruje upór natury – ochrona wielickich podziemi to proces nieustanny i nieraz z pracami trzeba wracać do wyrobisk kiedyś już zabezpieczanych.


Wiele lat pracy

Gaisruck znajduje się na poziomie III. Komorę wybrano w I połowie XIX w. z zastosowaniem metody klinowej ściennej oraz wrębu ręcznego i strzelania. Co ciekawe, w komorze Gaisruck górnicy wbijali kliny w dość niezwykły sposób, mianowicie pionowo z góry.

Pierwsze prace ruszyły w komorze Gaisruck w roku 2013. Od tamtej pory górnicy wykonali szeroki zakres zabezpieczeń. – Wyrobisko wymagało m.in. stabilizacji kasztu wspierającego je w centralnej części oraz wzniesienia kasztu ażurowego z wygrodzonym przejściem oraz konstrukcji kratownicowej złożonej z prawie 400 drewnianych elementów – wymienia Sławomir Stoch, Dyrektor ds. Górniczych Kopalni Soli „Wieliczka” S.A. – W południowej wnęce górnicy zbudowali kaszt pełny z belek licowych struganych. Zabezpieczone zostały spąg, strop oraz ociosy. Komorę chroni łącznie 2,8 km kotew szkłoepoksydowych– tłumaczy Dyrektor Stoch.

Kilometry kotew


Majestatyczna komora Saurau niewątpliwie cieszy oko. Powstała w dużej bryle soli zielonej, a nazwano ją na cześć austriackiego premiera i ministra Franciszka von Saurau (potem patronów zmieniano, dedykując wyrobisko Hallerowi, następnie Pstrowskiemu). Eksploatację prowadzono w latach 1820-1870, wybierając imponującą przestrzeń 15 900 m³. Ze względu na wyjątkową urodę wyrobiska już w roku 1877 udostępniono je zwiedzającym (dziś wchodzi w skład podziemnej ekspozycji Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka). Saurau to pierwsza w Wieliczce komora, którą zabezpieczono kotwami w latach 80-tych XX wieku.

Z uwagi na degradujący wpływ górotworu niezbędna była ponowna górnicza renowacja komory oraz wymiana drewnianej obudowy – stwierdza Sławomir Stoch. – Saurau zabezpieczono kotwami szkłoepoksydowymi o łącznej długości ponad 18,5 km. Konieczne było m.in.: wypełnienie szczelin spoiwem mineralnym, zabudowa siatki z polipropylenu, przybierka stropu i ociosów, zabudowa kasztu pełnego i ażurowego – wylicza Dyrektor Stoch i dodaje: – To jednak nie wszystko. Wkrótce rozpocznie się demontaż i ponowny montaż zniszczonej konstrukcji nośnej oraz pozostałych elementów zejścia schodowego.

   

II Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej  
Data: 19 sierpnia 2018 r.
Lokalizacja: Wieliczka

Serdecznie zapraszamy do udziału w II edycji FESTIWALU MUZYKI ORGANOWEJ I KAMERALNEJ W WIELICZCE pod patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Wieliczka Artura Kozioła oraz Rektora Akademii Muzycznej w Krakowie prof. dra hab. Stanisława Krawczyńskiego.
II Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej
SALTY INSPIRATIONS JAZZ FESTIVAL 2018  
Data: 4 sierpnia 2018 r.
Lokalizacja: Wieliczka

Wspaniali artyści, doskonała muzyka i klimatyczna sceneria Rynku Górnego w Wieliczce – 4 sierpnia o godz. 20.00 zapraszamy do udziału w pierwszej edycji SALTY INSPIRATIONS JAZZ FESTIVAL. Na wielickiej scenie zaprezentują się:
SALTY INSPIRATIONS JAZZ FESTIVAL 2018