.
Opublikowano: 2019-05-07

Prace przy budowie wiaduktu kolejowego w Kokotowie potrwają jeszcze dłużejNa początku lipca 2018 roku zamknięto drogę powiatową relacji Wieliczka-Brzegi w miejscowości Kokotów. Powodem była przebudowa, a raczej budowa nowego wiaduktu kolejowego.


Most nad drogą z Wieliczki do Brzegów ma zostać poszerzony tak, aby możliwe było poprowadzenie trzeciego toru. Inwestycja obejmuje również przebudowę drogi powiatowej przebiegającej w ciągu obiektu mostowego. Powstaną dwa pasy o szerokości 3 metrów, obustronny chodnik szeroki na 2 metry. Zostanie obniżona niweleta drogi.

Aby zapewnić ciągłość ruchu pociągów na tej linii kolejowej, inwestycja realizowana jest w dwóch etapach. Pierwszy etap rozpoczął się w lipcu 2018 roku. Jak się okazuje wiadukt był w gorszym stanie niż zakładano. Wykonawca musiał dokonać dodatkowych zabezpieczeń tego obiektu. Tymczasowe podparcia, umiejscowione bezpośrednio pod wiaduktem, uniemożliwiają przywrócenie ruchu pojazdów na drodze powiatowej w czasie przerwy pomiędzy realizacją pierwszego i drugiego etapu – poinformowała nas spółka PKP PLK. Tak więc ruch samochodów pod wiaduktem nie mógł zostać wznowiony jak początkowo planowano w grudniu 2018 roku. Poinformowano wtedy, że przez kolejny rok przywrócenie ruchu nie będzie możliwe i jako nowy termin zakończenia prac podano grudzień 2019 roku. Jak się niedawno okazało, ten termin zakończenia prac również nie jest już aktualny. Obecnie szacuje się, że prace w tym miejscu zakończą się w połowie 2020 roku.

Jak obecnie wygląda sytuacja przy budowie wiaduktu kolejowego w Kokotowie? Jak poinformował nas Piotr Hamarnik z PKP PLK – Wykonawca modernizacji linii kolejowej E30, na odcinku Kraków Główny Towarowy - Rudzice, obecnie kończy prace przy budowie pierwszego toru na wschodnim odcinku inwestycji (pomiędzy Krakowem a Podłężem). W maju ruch pociągów zostanie przeniesiony na nowy tor i rozpocznie się przebudowa tych torów i wiaduktów, po których obecnie poruszały się pociągi. Zgodnie z aktualnym harmonogramem inwestycji budowa drugiej części wiaduktu kolejowego w Kokotowie zakończy się w II kwartale 2020 roku. Wykonawca został zobligowany do przywrócenia przejazdu samochodów tak szybko jak będzie to możliwe z technologicznego punktu widzenia.
   

Letnie koncerty górniczej orkiestry  
Data: 6, 13, 20 i 27 lipca
Lokalizacja: Wieliczka

Reprezentacyjnej Orkiestry Dętej Kopalni Soli „Wieliczka” nikomu przedstawiać nie trzeba. Zespół działający nieprzerwanie od roku 1830 zachwyca nie tylko muzyką marszową, ale też własnymi aranżacjami przebojów rock i pop. Letnie koncerty w plenerze to już tradycja – górnicza orkiestra zaprasza w każdą wakacyjną sobotę o godz. 11.00 do Parku św. Kingi. Wstęp wolny.
Letnie koncerty górniczej orkiestry
Gala operetkowa 125 m pod ziemią  
Data: 28 lipca 2019 r.
Lokalizacja: Kopalnia Soli „Wieliczka”

Zapraszamy do komory Warszawa na niepowtarzalny koncert. 28 lipca artyści zabiorą publiczność w pełną emocji muzyczną podróż „Od Wiednia do Budapesztu”. W repertuarze fragmenty m.in. „Zemsty Nietoperza”, „Perły Tokaju”, „Barona Cygańskiego” oraz „Księżniczki Czardasza”.
Gala operetkowa 125 m pod ziemią