. carrefour


Opublikowano: 2019-04-25

Pyszna wiosna w restauracji Grand SalMówi się, że „jemy oczami”. Naprawdę dobra kuchnia musi więc być nie tylko smaczna, ale również piękna. Weźmy na przykład taki sernik na zimno. Trójkątne ciastko z galaretką? A może raczej pyszny mus, który nie tylko smakuje, ale i wygląda jak brzoskwinia? Kolejnych dowodów na „piękną kuchnię” dostarcza wiosenne menu restauracji Grand Sal.


Zajrzyjmy do nowej karty. Wśród przystawek tatar wołowy, czyli sprawdzona klasyka, ale… - Serwujemy go z przepiórczym żółtkiem, kurkami, w dymie wiśniowym – wyjaśnia Sebastian Stachura, szef kuchni w restauracji Grand Sal. – Proponujemy tradycyjne polskie smaki, ale w nowoczesnej odsłonie. Doskonale znane składniki nabierają zupełnie nowej jakości, gdy potraktować je mniej standardowo – dobrym przykładem są kompresowane pomidory malinowe. Podaję je m.in. z pianą z bazylii. Staram się spoglądać na klasyczne receptury „świeżym okiem”, a także bez uprzedzeń. Tym sposobem tej wiosny mamy w menu galaretę cielęcą z botwinką i musem chrzanowym.

Restauracja Grand Sal mocno stawia na polskie produkty. – Jagnięcina, podhalańska baranina, cielęcina, sandacz, łosoś jurajski, raki stawowe – wymienia szef kuchni. – A wszystko zdrowe i świeże – zapewnia. –Zainspirowała mnie mirabelka. Ta nieduża słodka śliwka zdaje się być ostatnio trochę zapomniana, tymczasem znakomicie smakuje i jest pełna witamin. Dodaję ją do jagnięciny – świetnie podkreśla smak mięsa.

Wiosną w restauracji przy Kopalni Soli „Wieliczka” można skosztować sezonowych zup – jest chłodnik, jest też krem z tego, co akurat na grządkach najświeższe i najsmaczniejsze. Z kolei za ukłon w stronę egzotyki należy uznać tempurę, czyli tradycyjną japońską potrawę pochodzącą z… Portugalii. Panierowane owoce morza, warzywa, grzyby smażone krótko w głębokim oleju zadomowiły się w wyspiarskim menu za sprawą jezuickich misjonarzy. W Grand Salu zjemy tempurę z krewetek. Towarzyszy jej seler naciowy, koper włoski, a także cytrusy: grapefruit, pomarańcza oraz limonka pod postacią musu. Jest pysznie!

- W dobrej kuchni rządzi smak, a nie aktualnie modne trendy. Jedzenie ma być ucztą dla zmysłów, odkrywaniem i delektowaniem się potrawami smacznymi, pięknymi i zdrowymi – konkluduje Sebastian Stachura, który zaprasza do restauracji Grand Sal m.in. na swoje autorskie dania.


Pyszna wiosna w restauracji Grand Sal - zobacz zdjęcia   9. Wielickie Dyktando  
Data: 15 czerwca 2019 r.
Lokalizacja: Wieliczka

15 czerwca 2019 roku o godz. 11:00, w sali kinowej Wielickiej Mediateki, rozpoczną się zmagania dziewiątej edycji lokalnego konkursu ortograficznego. W tym roku autorem tekstu będzie dr hab. Mirosława Mycawka.
9. Wielickie Dyktando
Rozmowy przy wspólnym stole...  
Data: 29 maja 2019 r.
Lokalizacja: Wieliczka

Serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców: dzieci, młodzież, dorosłych na czwarte spotkanie w cyklu: "Rozmowy przy wspólnym stole - NIE MA DZIECI, SA LUDZIE, które odbędzie się w Wielickiej Mediatece, w dniu 29 maja 2019 roku, o godzinie 10:00. W rozmowie gościnny udział wezmą dzieci z Przedszkola Samorządowego nr 2 w Wieliczce.
Rozmowy przy wspólnym stole...