bmw


.


leroy merlin


kabaret

Opublikowano: 2020-09-08

Seniorzy w Wieliczce oszukani metodą „na policjanta”. Mężczyzna oddał oszustowi 21 tys. zł. Zobacz jak działają przestępcy.W ostatnim czasie nasiliły się w naszym mieście i gminie oszustwa metodą „na wnuczka” czy „na policjanta”. Kilka dni temu jeden z wielickich seniorów oddał oszustowi 21 000 zł. Zobacz jak działają przestępcy i porozmawiaj ze starszymi członkami rodziny jak powinni się zachować gdy odbierają podejrzany telefon.


31 sierpnia oszust podający się za funkcjonariusza Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie „komisarza Tomasza Biernackiego”, zadzwonił na telefon stacjonarny starszego mieszkańca Wieliczki i powiedział że jego konto w banku jest zagrożone, ponieważ pracują tam oszuści którzy chcą ukraść mu pieniądze. Zapewnił mężczyznę że jest policjantem i żeby zadzwonił na nr 997 i zapytał się o takiego funkcjonariusza w celu potwierdzenia jego tożsamości. Następnie przekazał słuchawkę rzekomej „prokurator Ewie Nawrot", która instruowała mężczyznę o dalszych krokach. Kazała mu udać się do banku gdzie wypłacił 21 000zł. Mężczyzna został poinstruowany żeby wrzucić pieniądze do kosza na śmieci we wskazanym miejscu i udać się do domu, gdzie przyjedzie do niego kom. Biernacki celem dokończenia sprawy. W ten oto sposób senior stracił 21 000 zł.

Usiłowanie kolejnych dwóch tego typu oszustw zgłoszono w Komendzie Powiatowej Policji w Wieliczce we wtorek tj. 1 września, jednakże wytypowane przez przestępców osoby zachowały czujność i nie uwierzyły fałszywym policjantom.

Na co zwracać uwagę?

• Przede wszystkim należy zachować ostrożność - jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podszywa się pod członka naszej rodziny i prosi o pieniądze lub policjanta, który mówi, że nasze pieniądze są zagrożone, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań. Podzielmy się zaraz tą informacją z bliskimi, nie działajmy sami. Pamiętajmy, że nikt nie będzie nam miał za złe tego, że zachowujemy się rozsądnie. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów.

• Aby potwierdzić dane osoby dzwoniącej, najpierw należy rozłączyć połączenie, a dopiero później wybrać numer alarmowy 112.

• Nigdy nie informujmy nikogo o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub przechowujemy na kontach bankowych.

• W szczególności pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze Policji NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie działaniach telefonicznie! NIGDY nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie lub przelanie na inne konta bankowe.

• W momencie, kiedy ktoś będzie chciał nas oszukać, podając się przez telefon, za policjanta – zakończmy rozmowę telefoniczną! Nie wdawajmy się w rozmowę z oszustem. Jeżeli nie wiemy jak zareagować powiedzmy o podejrzanym telefonie komuś z bliskich.   

Spotkanie autorskie z Janem Wróblem  
Data: 19.09.2020 r.
Lokalizacja: Wieliczka

Mediateka - Biblioteka Miejska w Wieliczce zaprasza wszystkich czytelników i mieszkańców na spotkanie autorskie z Janem Wróblem pt.: "Grunwald 1410. Świętością nie wygrasz", które odbędzie się w dniu 19 września 2020 r. Wydarzenie odbędzie się w przestrzeni plenerowej Wielickiej Mediateki oraz w sali Kina Wielicka Mediateka.
Spotkanie autorskie z Janem Wróblem
WEHIKUŁ CZASU  
Data: 19.09.2020 r.
Lokalizacja: Wieliczka

19 września Mediateka- Biblioteka Miejska w Wieliczce zaprasza na wydarzenie „Dzień z Historią – Wehikuł Czasu”. W trakcie tego dnia uczestnicy będą mieli możliwość przeniesienia się do czasów wczesnego średniowiecza.
WEHIKUŁ CZASU