.
Opublikowano: 2011-04-20

Sezon 2011 w wielickiej kopalni otwarty!


Kopalnia Soli „Wieliczka” 15 kwietnia uroczyście rozpoczęła nowy sezon turystyczny. Spotkanie w komorze Jana Haluszki było okazją do podsumowania roku 2010, zaprezentowania planów na rok 2011 oraz nagrodzenia instytucji i biur podróży, które w minionym sezonie najlepiej promowały solne dziedzictwo.

Liczby, liczby

W ubiegłym roku solny zabytek zwiedził ponad milion gości (1 003 437 gości). Blisko 529 tys. turystów przyjechało z zagranicy – najczęściej po Trasie Turystycznej wędrowali Brytyjczycy, Włosi, Francuzi, Niemcy, Francuzi, Koreańczycy. Nie zabrakło też przybyszów z odległych i egzotycznych zakątków Ziemi (np. Kajmany, Fidżi, Tajlandia, Singapur).

W pierwszym kwartale 2011 roku wśród obcokrajowców najliczniejszą grupę tworzą kolejno: Brytyjczycy, Rosjanie, Koreańczycy, Francuzi, Włosi.

Od stycznia do marca 2011 roku Kopalnię Soli „Wieliczka” zwiedziło 118,7 tys. gości, czyli o 9% więcej niż w adekwatnym okresie 2010 roku (więcej o 9,4 tys. osób). Przewodnicy schodzili z turystami do podziemi 5,6 tys. razy, o 306 razy częściej niż rok wcześniej. 42% grup zorganizowanych zostało oprowadzonych w języku polskim. Najpopularniejszym językiem obcym, w którym oprowadzani byli turyści zagraniczni przez przewodników, był angielski. 50% odwiedzających to turyści krajowi. Liczba turystów krajowych zwiedzających wielicki zabytek w 2011 roku wzrosła o 18% w stosunku do tego samego okresu 2010 roku. W 2011 roku liczba turystów zagranicznych wzrosła o 1% w porównaniu do okresu styczeń - marzec 2010, liczba dzieci zagranicznych wzrosła o 10%.


Deszcz nagród

W ubiegłym roku wielicka kopalnia otrzymała wiele wyróżnień. Warto je wymienić: nagroda „Solidny Pracodawca”, „Ambasador Polskiej Gospodarki” w kategorii „Marka Europejska” , Solidny Pracodawca Roku, „Medal Europejski” , „Złoty Dyplom” dla Reprezentacyjnej Orkiestry Dętej na VIII Międzynarodowym Festiwalu Orkiestr Dętych w Mór, I miejsce w konkursie na „Najlepszy produkt Europejskich Targów Regionalnych Zakopane 2010”, nominacja w konkursie „Firma Dobrze Widziana” na najlepszy wizerunek w kontekście społecznej odpowiedzialności biznesu, Certyfikat Izby Przemysłowo-Handlowej w Krakowie, I miejsce w plebiscycie „Wielkie Odkrywanie Małopolski”, kategoria „Atrakcja turystyczna” oraz kategoria „Baza noclegowa” - wyróżnienie dla Hotelu Grand Sal****, kopalnia na liście rankingowej Katalogu Obiektów i Usług Konferencyjnych TOP TEN, ODYS 2010 za "najlepszą jakość usług turystycznych w Województwie Małopolskim” dla Hotelu Grand Sal****, wyróżnienie Izby Przemysłowej dla nowych opakowań soli w konkursie „Polowanie na produkt dobrze zaprojektowany”, wyróżnienie w ogólnopolskim finale konkursu PRIMERBA CUP 2010 na targach Gastro Trendy w Poznaniu.


Nowości 2010

Od grudnia 2010 zwiedzający mogą podziwiać komorę Michałowice – zabezpieczona i wyremontowana podobnie jak w XIX wieku stanowi ozdobę Trasy Turystycznej. Kopalnia zaproponowała również interesujący program edukacyjny pt. „Wiedza na wagę soli”. Zmienił się wystrój sklepu firmowego „Żupnik”, a na jego półkach pojawiła się m.in. nowa linia soli kosmetycznych oraz ekskluzywna kolekcja kosmetyków na bazie soli.


Co w planach?

-  „Szlaki Nowej Przygody w zabytkowej Kopalni Soli Wieliczka” - projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Dofinansowanie wynosi 19 840 000 zł co stanowi 44,84% wartości projektu.
- Komora Słowackiego – miejsce przystosowane do organizacji noclegów przygotowane na zapewnienie wypoczynku 50 osobom.
- Miejsce odpoczynku dla rodzin z dziećmi , czyli komora Witos Górny, w której pojawią się plac zabaw, kawiarenka.
- Nowy wygląd komory Staszica – nowa aranżacja sklepów firmowych oraz wystawy geologicznej.
- Zaplecze gastronomiczne – komora Lebzeltern, które podniesie wydajność pracy podziemnej kuchni oraz dzięki nowoczesnemu wyposażeniu umożliwi kucharzom kreowanie nowych wspaniałych dań.
- Udostępnienie komory Pistek pod kątem rozwoju ofert dla dzieci. W Pistku będą prowadzone zajęcia interaktywne.
- Nie tylko pod ziemią, czyli rozbudowa zaplecza dla lecznictwa. Budynek Młyna Solnego, nowa siedziba Podziemnego Ośrodka Rehabilitacyjno – Leczniczego funkcjonuje już od zeszłego roku. Od maja 2011r. uruchomione zostaną pokoje gościnne „Młyn Solny” (komfortowo urządzone 1-, 2-, 3- i 4-osobowe).


Nagrodzone instytucje, biura podróży

I kategoria : w kategorii liczba turystów, którzy zwiedzili kopalnię w roku 2010

1. I miejsce - Małopolska Prywatna Komunikacja Samochodowa Sp. z o.o.
2. II miejsce - Jan-Pol Incoming Tour Oparator Sp. z o.o.
3. III miejsce - UTC Sp. z o.o.
4. III miejsce - Cracow Tours Sp. z o.o.

II kategoria: za współpracę w zakresie turystyki młodzieżowej w roku 2010

1. Aktive Fredsreiser, Norwegia

III kategoria: Dyplom za współpracę w zakresie turystyki pielgrzymkowej w roku 2010

1. Ernesto Travel

IV kategoria: Dyplom za współpracę w zakresie organizacji imprez w roku 2010

1. Mazurkas Travel Biuro Podróży sp. z o.o.
2. Defacto Sp. z o.o.
3. Netmedia Business Travel Sp. z o.o.

V kategoria: za współpracę w zakresie gastronomii w roku 2010

1. Furnel Travel International Sp. z o.o.

VI kategoria: za współpracę z hotelem Grand Sal w roku 2010

1. Discovery Travel Ltd.

Nagrody specjalne za współpracę w roku 2010:

1. Polska Organizacja Turystyczna
2. Małopolska Organizacja Turystyczna
3. Krakowska Izba Turystyki
Kabaret Młodych Panów: To jest chore!  
Data: 26 października 2019
Lokalizacja: Wieliczka

"To jest chore" - najnowsza propozycja Kabaretu Młodych Panów, jak każdy ich program, dotyka kwestii społecznych, tego z czym spotykamy się na co dzień.
Kabaret Młodych Panów: To jest chore!
Kabaret Smile w Wieliczce  
Data: 15 września 2019 r.
Lokalizacja: Wieliczka

Tego jeszcze nie było! Już dzisiaj zapraszamy na wielki finał tegorocznej edycji projektu RYNEK W CENTRUM KULTURY.
Kabaret Smile w Wieliczce