. carrefour

cotton
Opublikowano: 2012-06-01

Solny Świat – malowidło 3D nową atrakcją Wieliczki


Nowo powstała atrakcja turystyczna Wieliczki była skutecznie przez kilka ostatnich tygodni ukrywana zarówno przed mieszkańcami jak i turystami. Dzisiaj podczas konferencji prasowej nt. Euro 2012 w Wieliczce, Burmistrz Artur Kozioł wyjaśnił tajemnicę zagrodzonej części wielickiego rynku. Na płycie Rynku Górnego w Wieliczce powstało największe w Polsce malowidło 3D (3D street art)

Trójwymiarowy obraz „Solny Świat”, który powstał na płycie Rynku Górnego w Wieliczce jest w chwili obecnej największym tego typu malowidłem 3D w Polsce i najprawdopodobniej drugim pod względem wielkości malowidłem na świecie. Solny Świat swoją powierzchnią ustępuje tylko londyńskiemu „Reebok CrosFir – 3D Street Art.”. Autorem malowidła w Wieliczce jest Ryszard Paprocki. Do tej pory w Polsce tego typu trójwymiarowy obraz, którego współautorem również jest Ryszard Paprocki znajdował się na zaporze wodnej w Niedzicy. 3D Street Art jest wyjątkowo młodą dziedziną sztuki współczesnej, jeśli chodzi o Polskę. W świecie technika ta jest już dość popularna jednak przeważnie powstają obrazy mniejszych rozmiarów. Polskie malowidła 3D zarówno w Niedzicy jak i w Wieliczce w odróżnieniu od tych zagranicznych są dość sporych rozmiarów. Tego typu malowidła ze względu na zniekształcenie obrazu podlegają specyficznej perspektywie, przez co są bardzo trudne w realizacji. Wielickie obraz 3D powstał techniką opartą na nowoczesnej chemii przez co malowidło będzie odporne na polskie warunki klimatyczne oraz uszkodzenia mechaniczne wynikające z ruchu pieszych czy pojazdów.


(kliknij na obrazek aby go powiększyć)  

Wielicki 3D Street Art „Solny Świat” jest wizją podziemi kopalni soli. Kompozycja przedstawiona na obrazie zawiera charakterystyczne elementy prawdziwych wnętrz wielickich żup solnych – Kaplica Świętej Kingi, widzianych w skalnej rozpadlinie. Obraz ten, aby był w pełni czytelny i wywoływał u człowieka efekt trójwymiarowy powinien być oglądany z dokładnie wyznaczonego na posadzce punktu. I z tego tylko punktu można uchwycić ów obraz bez zniekształcenia aparatem czy kamerą.
 

Zapraszamy na nasze forum do tematu dotyczącego tego właśnie malowidła - zachęcamy podobnie jak na naszym profilu  na Facebooku to zamieszczania swoich opinii odnośnie nowej, trójwymiarowej atrakcji Wieliczki
-
PRZEJDŹ DO FORUM

Poniżej dla porównania zamieszczamy drugi obraz 3D znajdujący się w Polsce, a konkretnie na zaporze wodnej w Niedzicy. 
Spotkania podróżnicze  
Data: 23,25 kwietnia 2019
Lokalizacja: Wieliczka

Zapraszamy na spotkania podróżnicze ze zdobywcami nagrody ”Kolosy 2018”! Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Wieliczce, Szkoła podstawowa w Sierczy oraz UKS Lider Siercza zapraszają na prelekcje podróżnicze.
Spotkania podróżnicze
V Gala Sportu Wielickiego  
Data: 7 kwietnia 2019
Lokalizacja: Wieliczka

W niedzielę 7 kwietnia 2019 r. o godz. 17:00 w CER "Solne Miasto" odbędzie się V Gala Sportu Wielickiego, którą poprowadzi Przemysław Babiarz. W programie m.in. pokazy sportowe czy wręczenie wyróżnień.
V Gala Sportu Wielickiego