. carrefour


Opublikowano: 2014-11-04

Sonderaktion Krakau we wspomnieniach studenta UJ


Stowarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół LO w Wieliczce oraz Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Wieliczce zaprasza seniorów i wszystkich zainteresowanych na wykład na podstawie pamiętnika Zygmunta Starachowicza Sonderaktion Krakau

 
Wykład zaprezentuje dr Franciszek Wasyl z Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Termin: 6 listopada 2014 r. godz. 17.00
Miejsce: Liceum Ogólnokształcące w Wieliczce, aula


6 listopada przypada 75. rocznica niemieckiej akcji pacyfikacyjnej skierowanej przeciwko środowisku krakowskich profesorów, przeprowadzonej 6 listopada 1939 r. w Krakowie. Książka Sonderaktion Krakau jest relacją aresztowanego wraz z naukowcami studenta prawa - Zygmunta Starachowicza. Tego dnia znalazł się w okolicach budynku Collegium Novum idąc po ostatni wpis zaliczeniowy. Aresztowany trafił razem z profesorami i innymi pracownikami uczelni najpierw do więzienia przy ul. Montelupich, a następnie do koszar przy ul. Mazowieckiej. Jego przejmująca i znaleziona przez rodzinę po latach relacja obejmuje pierwsze 4 dni niewoli. Urywa się w momencie przewożenia więźniów w kierunku Wrocławia….

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych!IX Festiwal Ludzi Pozytywnie Zakręconych  
Data: 16 czerwca 2019 r.
Lokalizacja: Wieliczka

Zbliża się IX edycja Festiwalu Ludzi Pozytywnie Zakręconych. Festiwal ten odbędzie się już 16 czerwca na Zamku Żupnym w Wieliczce.
IX Festiwal Ludzi Pozytywnie Zakręconych
9. Wielickie Dyktando  
Data: 15 czerwca 2019 r.
Lokalizacja: Wieliczka

15 czerwca 2019 roku o godz. 11:00, w sali kinowej Wielickiej Mediateki, rozpoczną się zmagania dziewiątej edycji lokalnego konkursu ortograficznego. W tym roku autorem tekstu będzie dr hab. Mirosława Mycawka.
9. Wielickie Dyktando