bmw


.


leroy merlin

wse

kabaret

Opublikowano: 2020-07-07

Strażacy szkolili się na kabinach MAN-aW ubiegłą sobotę 4 lipca na terenie fabryki MAN Trucks w Niepołomicach odbyły się warsztaty szkoleniowe dla straży pożarnej z zakresu ratownictwa technicznego z wykorzystaniem 6 fabrycznie nowych kabin samochodów ciężarowych MAN.


Warsztaty rozpoczęły się od części teoretycznej w jednostce OSP Niepołomice, podczas której uczestnicy zapoznali się z zasadami BHP podczas pracy z urządzeniami hydraulicz-nymi oraz zagrożeniami wynikającymi podczas działań z zakresu ratownictwa techniczne-go.Część praktyczna miała miejsce na terenie MAN Trucks w Niepołomicach. Do ćwiczeń przeznaczono 6 kabin pojazdów ciężarowych MAN TGX i TGS.

- Bardzo cieszę się, że nasz firma mogła być częścią tego wydarzenia. Szkolenia dla strażaków są niezwykle ważne, bo to oni często pojawiają się jako pierwsi na miejscu wypadku i to od nich bardzo często zależy ludzkie życie. Mam nadzieję, że to nie ostatnia nasza wspólna inicjatywa z jednostkami straży pożarnej – mówi ThorstenCampehl, dyrektor zakładu MAN Trucks w Niepołomicach.

Ratownicy podzieleni na grupy kolejno doskonalili techniki ratownicze mające na celu wykonanie dostępu do osób poszkodowanych znajdujących się wewnątrz pojazdu. W czasie całodniowych warsztatów ratownicy doskonalili m.in. techniki stabilizacji pojazdów ciężarowych oraz wykonywanie dostępu poprzez: usunięcie szyb, usunięcie drzwi, wyparcie przodu kabiny razem z deską rozdzielczą czy zastosowanie metody tzw. trzecich drzwi. Jeden ze scenariuszy zakładał prowadzenie działań, w których kabina znajduje się na boku. W tym przypadku wykonanie dostępu polegało miedzy innymi na wykonaniu otworu w poszyciu dachu.

Stały rozwój konstrukcji pojazdów wymusza konieczność ciągłego doskonalenia zawodowego strażaków. Przeznaczone do ćwiczeń nowe kabiny pozwoliły nie tylko sprawdzić skuteczność obecnie stosowanych technik w ratownictwie technicznym, ale również możliwości sprzętu będącego na wyposażeniu jednostek ochrony przeciwpożarowej.

W warsztatach udział wzięło ok. 60 strażaków z: OSP Niepołomice, JRG Wieliczka, OSP Staniątki, OSP Wola Batorska, OSP Podłęże, OSP Szarów, OSP Kłaj, OSP Czarnochowi-ce.Organizatorem ćwiczeń była jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Niepołomicach, firma MAN Trucks z siedzibą w Niepołomicach oraz Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Wieliczce.

To już nie pierwszy raz gdy wzorowa współpraca między jednostkami ochrony przeciwpożarowej z firmą MAN Trucks daje możliwość przeprowadzenia ćwiczeń na terenie obiektu, co przekłada się na poprawę bezpieczeństwa na terenie powiatu wielickiego.

Opis przeprowadzonych ćwiczeń:

Scenariusz I – kabina na podwyższeniu, wykonanie dostępu do poszkodowanego kierowcy

Stabilizacja kabiny. Wykonanie dostępu przy użyciu narzędzi hydraulicznych do poszkodo-wanego kierowcy poprzez: usunięcie szyb, usunięcie drzwi pojazdu, wykonanie cięć odprężających a następnie wyparcie kabiny wraz z deską rozdzielczą przy użyciu cylindra rozpierającego.

Scenariusz II – wykonanie dostępu do kierowcy oraz pasażera

Stabilizacja kabiny. Wykonanie dostępu przy użyciu narzędzi hydraulicznych poprzez: usunięcie szyb, usunięcie drzwi kierowcy oraz pasażera, wykonanie cięć odprężających, wyparcie kabiny wraz z deską rozdzielczą przy użyciu 2 cylindrów rozpierających. Zastosowanie alternatywnej techniki odciągnięcia deski rozdzielczej z wykorzystaniem pasów transportowych oraz wciągarki linowej. Wyparcie dachu ku górze przy użyciu cylindrów rozpierających.

Scenariusz III – kabina na boku, wykonanie dostępu do kierowcy

Stabilizacja kabiny. Wykonanie dostępu do poszkodowanego poprzez usunięcie przedniej szyby pojazdu. Zastosowanie alternatywnej techniki – wykonanie otworu w poszyciu dachu pojazdu. Zastosowanie alternatywnej techniki – usunięcie pozostałych szyb, usunięcie drzwi, wejście do poszkodowanego od góry.

Strażacy szkolili się na kabinach MAN-a - zobacz zdjęcia   

Podążaj za kotem - wystawa  
Data: do 31 sierpnia 2020
Lokalizacja: Wieliczka

"Podążaj za kotem" to wystawa składająca się z 25 prac rumuńskich rysowników zrzeszonych w Klubie Rumuńskich Ilustratorów. Wystawę w Dziecięcej Strefie Wakacyjnej Wielickiej Mediateki można oglądać do 31 sierpnia.
Podążaj za kotem - wystawa
IV rocznica Światowych Dni Młodzieży 2016  
Data: 1-2 sierpnia 2020
Lokalizacja: Brzegi

Minęły już cztery lata od Światowych Dni Młodzieży, które odbyły się na Campus Misericordiae w Brzegach w 2016 roku. Na zamieszczonym poniżej plakacie znajdują się szczegóły obchodów IV rocznicy ŚDM2016.
IV rocznica Światowych Dni Młodzieży 2016