.


leroy merlin

festiwal


kabaret

Opublikowano: 2012-05-03

Tajemnicza i dzika Azja Środkowa w cyklu „Podróże z głową”


W sobotę 28 kwietnia 2012 r.  w wielickiej bibliotece odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Podróże z głową”. Tym razem na wyprawę przez Azję Środkową zabrał nas Jacek Jarosik – podróżnik pasjonat z misją.

Jacek Jarosik opowiadał o swojej wyprawie tak:

Wyprawa „Granice Bez Barier – Azja Środkowa” w przeciwieństwie do wielu podobnych wypraw organizowanych przez podróżników przy użyciu kilku pojazdów była wyjątkowa: jeden, jedyny w swoim rodzaju samochód - żuk 4x4 (silnik mercedes 3.0 D, skrzynia mercedes, reduktor uaz, mosty uaz z dobudowaną blokadą tylnego mechanizmu różnicowego, hamulce tarczowe wentylowane, zbiorniki paliwa 237 litrów (zasięg 2000 km), wyciągarka elektryczna) i jego załoga: Jacek (52 l.), Kuba (17 l.), Jędrek (13 l.), niepełnosprawny Henryk (62 l.). Czas trwania – 7 tygodni. Długość trasy 18366 km. Zużyte 2,5 tony paliwa. Przebyte terytoria Litwy, Łotwy, Federacji Rosyjskiej, Mongolii, Ukrainy i Słowacji. W Rosji byli m.in. w Tatarstanie, Ałtaju, odwiedzili polską wieś Wierszynę w Buriacji, byli w Irkucku, nad Bajkałem i na wyspie Olchon, w Nowosybirsku, Omsku, Jekaterinburgu, Kursku, Samarze.


W okolicach Kyachty (przejście graniczne Mongolia-Rosja) obserwowali całkowite zaćmienie Słońca. W Mongolii przebyli trasę z Taszanty przez Ułan Batar do Kyachty szlakami i bezdrożami stepów i pustyń. Zdarzało się, że na obszarach, przez które podróżowali, przez kilkadziesiąt godzin nie spotykali ludzi, ani śladów ich bytowania. W mongolskich górach przeżyli awarię tylnego mostu, w niezwykle ciężkich warunkach górskich dotarli do najbliższego miasta oddalonego o 200 km, gdzie usunęli awarię. Temperatury w Mongolii w dzień sięgały 50 stopni, w samochodzie czasami powyżej 60, w nocy na pustyni kilka stopni powyżej zera. Na Ukrainie urzekła ich swym pięknem wieś Libohora.

Spotkaniu towarzyszyła wystawa pt.; „Azja Środkowa – Mongolia” ilustrująca piękno tamtych rejonów, którą można oglądać w budynku biblioteki do 16 maja 2012 r. Zapraszamy!

7R Solna Wieliczka vs ENEA Energetyk Poznań  
Data: 29 lutego 2020
Lokalizacja: Wieliczka

Ostatni domowy mecz fazy zasadniczej już w najbliższą sobotę, czyli w wyjątkowy, dzień – 29 lutego.
7R Solna Wieliczka vs ENEA Energetyk Poznań
Filmowe Walentynki  
Data: 14 lutego 2020
Lokalizacja: Wieliczka

Czekoladki, maskotki, serduszka – to wszystko już było na ubiegłoroczne Walentynki, na poprzednie też… Czas świętować w filmowym stylu. 14 lutego Kopalnia Soli „Wieliczka” zaprasza na niezapomnianą „Podziemną galę muzyki filmowej”.
Filmowe Walentynki