.

dacia

dacia
Opublikowano: 2017-03-05

Trawy płoną prawie wszędzie. Nawet kilka razy w tym samym miejscu, jeśli strażacy „za szybko” ugaszą.O pożarach traw w ostatnich dniach w naszym regionie już pisaliśmy kilkukrotnie, jak się jednak okazuje ten bezmyślny proceder, który wcale nie użyźni gleby, a wręcz odwrotnie – wyjałowi, trwa już od wielu tygodni.


26 lutego strażacy z OSP Niepołomice wyjeżdżali aż czterokrotnie do pożaru traw w tym samym miejscu. Niestety mimo patroli policji w tym miejscu, nie udało się zatrzymać podpalacza, który jak widać musiał „wypalić do końca”. Tego samego dnia, 26 lutego strażacy z OSP w Szarowie wyjeżdżali dwukrotnie do pożarów traw w ich miejscowości. Jednego dnia spaleniu uległo około 5a trawy a drugiego już 10a. 26 lutego płonęły trawy również w Byszycach. Następnie 28 lutego również w Szarowie paliły się trawy – tym razem po 20a. 2 marca znów w Szarowie spłonęło 20a trawy. Dzień później, 3 marca – to samo, pożar trawy na obszarze 20a. Również 3 marca o czym już pisaliśmy, pożar traw w Byszycach na obszarze około 16 arów.

4 marca paliło się wyjątkowo dużo traw. W Bodzanowie o czym informowaliśmy dwa pożary jednego dnia i oba te pożary traw zagrażały domom. Zagrożony był również niewielki las. Następnie pożar w okolicy węzła Targowisko i kolejne 10a trawy spalone. Strażacy z OSP w Czarnochowicach również byli wzywani do tego typu pożarów. Też wczoraj strażacy z OSP w Czarnochowicach dwukrotnie wyjeżdżali do tego typu bezmyślnych podpaleń. O godzinie 10:20 do Brzegów, gdzie płonęło 20 arów, a następnie o godz. 17:00 do miejscowości Brzegi / Grabie. Wczoraj nawet po zmroku płonęły trawy, jednostka OSP z Byszyc wyjechała około godziny 22:50 do miejscowości Koźmice Wielkie-Mogiłki (Janowice-Pańciawa), gdzie trawy płonęły w kilku miejscach na dużym, bo 2,5ha obszarze. Strażacy walczyli z pożarem prawie 1,5 godziny. Ochotnicza Straż Pożarna w Wieliczce również otrzymała wczoraj, tego typu zgłoszenia. Trzy razy strażacy z wielickiej OSP wyjeżdżali do pożaru traw. Interweniowali w Sułkowie, Gokowicach oraz w Wieliczce. W samej Wieliczce to też nie pierwszy takie przypadek, nasza OSP gasiła już pożar traw w naszym mieście przy ulicy Topolowej 2 marca. Kolejny pożar dziś w nocy, 5 marca około 1:00 w nocy strażacy z OSP Bodzanów walczyli z pożarem traw w ich miejscowości około godzinę.

Strażacy cały czas apelują o nie wypalanie traw. Za większość pożarów traw odpowiedzialny jest człowiek. Niestety, wśród wielu ludzi panuje przekonanie, że spalenie suchej trawy użyźni w sposób naturalny glebę, co spowoduje szybszy i bujniejszy wzrost młodej trawy, a tym samym przyniesie korzyści ekonomiczne.Należy pamiętać o tym że: Wypalanie łąk, ściernisk i nieużytków może doprowadzić do pożaru pobliskiego lasu, domów i budynków gospodarczych. Zagrożone jest zdrowie, a nawet życie ludzi, w tym także podpalacza. Pożar łąki nie użyźni gleby, wręcz odwrotnie – wyjałowi. Spalenie suchych traw nie wpłynie pozytywnie na rozwój nowej roślinności i nie przyniesie korzyści finansowych. Cenne rośliny wyginą, a najszybciej odrosną chwasty. Zdaniem naukowców, wypalanie traw to najgorszy sposób przygotowania łąki do wegetacji. Wypalanie traw jest zabronione! Grożą za to wysokie kary, nawet do 5 tysięcy złotych, a w przypadkach, kiedy zagrożone jest mienie lub życie – od 1 roku do 10 lat pozbawienia wolności.

Trawy płoną prawie wszędzie. Nawet kilka razy w tym samym miejscu, jeśli strażacy „za szybko” ugaszą. - zobacz zdjęcia


   


„Z obłoków na ziemię” - spektakl Jana Nowickiego  
Data: 11 kwietnia 2017 r.
Lokalizacja: Wieliczka

Zapraszamy serdecznie na poetycko – muzyczny spektakl teatralny pt. „Z obłoków na ziemię”, opracowany i wyreżyserowany przez JANA NOWICKIEGO wraz z grupą De Profundis.
„Z obłoków na ziemię” - spektakl Jana Nowickiego
Wernisaż ART-KLUBU: Wiosna 2017  
Data: 8 kwietnia 2017 r.
Lokalizacja: Wieliczka

Tradycyjnie już wiosnę przywitamy wraz z artystami z wielickiej Grupy Twórców ART-KLUB, którzy zaprezentują swoje prace 8 kwietnia w Centrum Kultury i Turystyki w Wieliczce, godz. 18:00.
Wernisaż ART-KLUBU: Wiosna 2017