.


leroymerlin

Opublikowano: 2017-01-21

W GABINECIE FILMOWYCH CIENI: "Lapońska Odyseja"Tym razem zapraszamy w podróż w mało znane filmowe rejony – do Finlandii, a dokładniej w jej najdalej na północ położony region – do Laponii.


„Lapońska odyseja” to oryginalna komedia, której bohater, młody Janne, aby zapobiec odejściu dziewczyny musi zrealizować proste z pozoru zadanie. Wraz z przyjaciółmi wyrusza więc w drogę, która przemienia się w pełną pokus i przeszkód podróż. To również ciepła opowieść o tym, że nawet największy nieudacznik może okazać się bohaterem. A największy cynik może odnaleźć w sobie nadzieję.

Są takie miejsca w Laponii, gdzie bezrobocie sięga czterdziestu procent. W zimie ledwo widać słońce. W lecie natomiast nigdy nie zachodzi, więc mieszkańcy nie mogą spać i doprowadza ich to do szału. Bardzo dobrze ujął to Szekspir pisząc: "Coś się psuje w Laponii". Zawsze się zastanawiałem, jak można tu w ogóle żyć. Ale kiedy spotykasz miejscowych, zaczynasz rozumieć. To fińskie "perkele". "Perkele" nie ma tłumaczenia. Czasami jest używane jako przekleństwo, ale oznacza coś pomiędzy wytrzymałością, siłą ducha i przekleństwem bogów. "Perkele" jest tym, co ma lud Laponii. Największy nieudacznik może okazać się bohaterem. A największy cynik może odnaleźć w sobie nadzieję. I o tym jest "Lapońska Odyseja" - o "perkele".
Dome Karukoski, reżyser

Zapraszamy 28 stycznia o godz. 19:00 do Centrum Kultury i Turystyki w Wieliczce

/Centrum Kultury i Turystyki w Wieliczce/
   

7R Solna Wieliczka vs ENEA Energetyk Poznań  
Data: 29 lutego 2020
Lokalizacja: Wieliczka

Ostatni domowy mecz fazy zasadniczej już w najbliższą sobotę, czyli w wyjątkowy, dzień – 29 lutego.
7R Solna Wieliczka vs ENEA Energetyk Poznań
Filmowe Walentynki  
Data: 14 lutego 2020
Lokalizacja: Wieliczka

Czekoladki, maskotki, serduszka – to wszystko już było na ubiegłoroczne Walentynki, na poprzednie też… Czas świętować w filmowym stylu. 14 lutego Kopalnia Soli „Wieliczka” zaprasza na niezapomnianą „Podziemną galę muzyki filmowej”.
Filmowe Walentynki