.
Opublikowano: 2012-10-19

Wielicka biblioteka na kongresie „Biblioteka z wizją” w Warszawie


W tym roku Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna po raz trzeci wzięła udział w dorocznym Kongresie Bibliotek organizowanym przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, prowadzącą Program Rozwoju Bibliotek. Tym razem wielicka biblioteka zaprezentowała swoje projekty w czasie warsztatów bloku „Inspiracje”.

Przez dwa dni blisko 400 bibliotekarek i bibliotekarzy z całej Polski brało udział w praktycznych zajęciach, zapoznało się z dobrymi praktykami i wymieniło doświadczenia. Coroczne spotkanie służy też integracji i wzajemnej inspiracji. Wielicka biblioteka tym razem aktywniej niż do tej pory włączyła się w inspirowanie innych. Na warsztatach bloku „Inspiracje” Agata Czarnota-Bajorek zaprezentowała szeroką działalność PiMBP w Wieliczce oraz opowiedziała o projekcie wielickiej książnicy dla seniorów.

Tegoroczny kongres odbył się w dniach 11-12 października na warszawskim Żoliborzu. Uroczyste otwarcie miało miejsce w kinie „Wisła”, natomiast część warsztatowo-integracyjna w pobliskim Forcie Sokolnickiego. III Ogólnopolski kongres bibliotek publicznych stał się okazją do zaprezentowania „Biblioteki z wizją” – modelu działania biblioteki publicznej w małej miejscowości, który został opracowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego w oparciu o dotychczasowe doświadczenia z realizacji Programu Rozwoju Bibliotek. Nie jest wzorcem konkretnej biblioteki, ale zbiorem opcji rozwojowych, które biblioteki z małych miejscowości mogą twórczo interpretować i adaptować do konkretnych warunków, w których działają.


Podczas inauguracji kongresu odbyła się debata na temat wartości, którymi kieruje się „Biblioteka z wizją”. W debacie wzięli udział: Elżbieta Stefańczyk - Przewodnicząca Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, dr Tomasz Makowski - dyrektor Biblioteki Narodowej, Joanna Orlik - dyrektor Małopolskiego Instytutu Kultury, dr Alek Tarkowski - dyrektor Centrum Cyfrowego Projekt Polska. Sesje warsztatowe były poświęcone sposobom funkcjonowania takiej modelowej biblioteki oraz obszarom świadczonych przez nią usług. W części warsztatowo-integracyjnej znalazło się 36 warsztatów zgrupowanych w 9 9 blokach tematycznych.

Każdego roku Kongres staje się sceną wymiany doświadczeń i polem rozwoju dla bibliotek publicznych z całej Polski, które podobnie jak wielicka biblioteka zaczynają odgrywać lub już odgrywają wielka role w życiu kulturalnym i naukowym swoich społeczności.

Kabaret Młodych Panów: To jest chore!  
Data: 26 października 2019
Lokalizacja: Wieliczka

"To jest chore" - najnowsza propozycja Kabaretu Młodych Panów, jak każdy ich program, dotyka kwestii społecznych, tego z czym spotykamy się na co dzień.
Kabaret Młodych Panów: To jest chore!
Kabaret Smile w Wieliczce  
Data: 15 września 2019 r.
Lokalizacja: Wieliczka

Tego jeszcze nie było! Już dzisiaj zapraszamy na wielki finał tegorocznej edycji projektu RYNEK W CENTRUM KULTURY.
Kabaret Smile w Wieliczce