. carrefour


Opublikowano: 2019-02-28

Wielicka „porodówka” z lat 50 - 70-tych ubiegłego stulecia zamieniona w piękną Restaurację i BarTrzy lata ogromnej i ciężkiej pracy, w międzyczasie setki mniejszych, większych problemów, efekt prac jest niesamowity. Dziś Warzelnia Smaków, bo tak będzie się nazywała Restauracja i Bar, jest jednym z najpiękniejszych budynków na terenie małopolski. Popatrzmy, co już się zmieniło.

Dom Markszajderów, czyli mierników salinarnych, ma bardzo ciekawą historię dla Wieliczki, jak i samej Polski. Budynek znajduje się przy ulicy Daniłowicza 13 w Wieliczce. Wybudowany został przed 1783 rokiem i należał do wielickiej Kopalni.
Restauracja oraz Bar przeszły gruntowny remont. Nowe wnętrza cechuje przytulne otoczenie, a w wystroju dominuje drewno, cegła, klimat początku XX w. połączone z nowoczesnym oświetleniem i odpowiednimi dodatkami domu Dyrektora Kopalni Soli.

Osoby prowadzące Restaurację i Bar są bardzo otwarte na Wieliczan; mówią, że nie wyobrażają sobie, żeby to miejsce nie było elementem codziennych spotkań przy aromatycznej kawie, oryginalnych koktajlach, wyszukanych trunkach czy dobrym posiłku. Dodatkowo niesamowite oświetlenie wnętrz i odpowiednie nagłośnienie sprawią, że każde spotkanie, zarówno w gronie przyjaciół, rodziny, jak i spotkania biznesowe będą cieszyć się niepowtarzalną atmosferą. Gdy z nimi rozmawialiśmy przedstawili pomysł na kartę menu dzienną i wieczorną/barową. Jedna dedykowana dla turysty, a druga dla samych Wieliczan i okolicy - kto wie może i Krakowian? Zależy im, żeby pokazać mieszkańcom, że w końcu całkiem niedaleko jest miejsce, gdzie mogą dobrze zjeść lub napić się drinka. Wnętrza są przestronne wraz z antresolą. Co więcej, prawdopodobnie, jako jedyna w Wieliczce, będzie czynna w soboty do godziny 2 w nocy. Większość restauracji jest otwarta do 22 lub 23, a do Warzelni Smaków nadal jeszcze będzie można przyjść lub przyjechać.
Należy wspomnieć, że budynek ten jest nieodzownym elementem życia setek Wieliczan, gdyż w okresie powojennym od 1953 do lat 70-tych była tu Izba Porodowa. Do dziś wiele osób zatrzymuje się przy tym budynku, podkreśla swą wieź i pamięć z tym miejscem.

W ciągu ponad 20 lat działalności przyszło tutaj na świat 5975 dzieci. Ostatnim urodzonym jest rocznik 1974.

Przed laty mieszkali tu także słynni Dyrektorzy Kopalni Soli m.in. Erazm Barącz, którego imieniem nazywa się jedna z komór w Kopalni Soli. W domu tym Erazm Barącz w dniu 20 października 1919 roku gościł, Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego. Zatrzymał się, żeby obejrzeć plany górnicze, posilić późnym obiadem i zagrzać się po kilkugodzinnym oprowadzaniu po trasie turystycznej u ówczesnego Dyrektora Salin.

Do 1940 roku mieszkał w tym domu z rodziną inny znany Dyrektor Kopalni Henryk Feill.
Jest to wyjątkowe miejsce na mapie Wieliczki. Już niedługo zobaczymy budynek w całej okazałości zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz – tuż po remoncie. Na pewno tam będziemy, żeby przedstawić relację z otwarcia Baru i Restauracji.
artykuł sponsorowanyWielicka „porodówka” z lat 50 - 70-tych ubiegłego stulecia zamieniona w piękną Restaurację i Bar - zobacz zdjęcia   

9. Wielickie Dyktando  
Data: 15 czerwca 2019 r.
Lokalizacja: Wieliczka

15 czerwca 2019 roku o godz. 11:00, w sali kinowej Wielickiej Mediateki, rozpoczną się zmagania dziewiątej edycji lokalnego konkursu ortograficznego. W tym roku autorem tekstu będzie dr hab. Mirosława Mycawka.
9. Wielickie Dyktando
Rozmowy przy wspólnym stole...  
Data: 29 maja 2019 r.
Lokalizacja: Wieliczka

Serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców: dzieci, młodzież, dorosłych na czwarte spotkanie w cyklu: "Rozmowy przy wspólnym stole - NIE MA DZIECI, SA LUDZIE, które odbędzie się w Wielickiej Mediatece, w dniu 29 maja 2019 roku, o godzinie 10:00. W rozmowie gościnny udział wezmą dzieci z Przedszkola Samorządowego nr 2 w Wieliczce.
Rozmowy przy wspólnym stole...