.
Opublikowano: 2011-09-01

Wielickie Święto Soli w Oświęcimiu


Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka, Muzeum Zamek w Oświęcimiu oraz Urząd Miasta Oświęcim zapraszająna drugą część Święta Soli, która odbędzie się 4.09.2011 r. na Zamku w Oświęcimiu. Wydarzenie wpisane jest w program Święta Miasta Oświęcim, które w tym roku obchodzi 720 rocznicę utworzenia składu solnego.

Święto Soli to coroczna impreza obchodzona już po raz IX, której pierwsza część odbywa się w czerwcu na Zamku Żupnym w Wieliczce, a druga w miejscowości partnera imprezy, którym w tym roku było miasto Oświęcim. Przyszedł czas na rewizytę.

Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka na ten dzień przygotowało wiele atrakcji wykraczających poza mury Zamku w Oświęcimiu. Na początek o godz. 10 ulicami miasta przejadą kupcy solni - prasołowie wiozący sól jak przed wiekami z Wieliczki. Następnie na dziedzińcu zamkowym odbędzie się inscenizacja historyczna „Swary o skład oświęcimski”, podczas której widzowie będą świadkami szczęśliwego zakończenia głośnej kłótni prasołów, na koniec której władzom Oświęcimia zostanie wręczona beczka soli od Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka.


Przybyli goście będą mogli zwiedzić przygotowaną specjalnie na tą okazję wystawę„Żupy Krakowskie skarb Rzeczpospolitej. W 720 rocznicę utworzenia składu solnego w Oświęcimiu”. Wystawa prezentowana w salach Muzeum Zamek w Oświęcimiu skupia uwagę widza na trzech zagadnieniach: na królewskiej własności Żup Krakowskich, na urodzie soli i technice jej eksploatacji oraz na handlu solą. Obok dokumentów królewskich i pism urzędników żupnych podziwiać można renesansowy Róg Bractwa Kopaczy (1534 r.) ufundowany przez królewskiego bankiera i żupnika Seweryna Bonera, grafiki i winiety map dedykowane panującym znakomicie ukazują technikę produkcji soli warzonej i górniczej eksploatacji złoża w XVII i XVIII w. Okazy soli, narzędzia górnicze i modele najstarszych maszyn wyciągowych – drewnianych kieratów, dopełniają obrazu pracy w staropolskim przedsiębiorstwie solnym. O handlu solą prowadzonym przez uprzywilejowanych kupców - prasołów i niezależnie – spławianej Wisłą opowiadają dokumenty, modele wozów i statków oraz formy handlowe soli z bałwanem solnym włącznie. Są one tłem do podkreślenia roli składu solnego w Oświęcimiu (1291 r.), a później przystani w Dworach jako centrum sprzedaży soli wielickiej przeznaczonej na Śląsk. Wspomnieniem dawnej świetności Żup i zapomnianej już wartości soli jest otwierająca i zamykająca wystawę prezentacja solniczek – małych arcydzieł sztuki z ekspozycji stałej Muzeum Żup Krakowskich na Zamku Żupnym w Wieliczce. Wystawę można zwiedzać do 30 września.


Planszowa wystawa plenerowa „Solne dziedzictwo kultury” zaprezentuje z kolei Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka mieszczące się na III poziomie kopalni soli i Zamek Żupny poprzez wybrane obiekty: imponujące komory Saurau i Maria Teresa; piękno solnych kryształów; ogromne kieraty konne; wózki do transportu; zabytki sakralne z nieistniejących podziemnych kaplic oraz Zamek Żupny. Będzie też informacja o ciekawych wydarzeniach kulturalnych organizowanych przez Muzeum, takich jak: Noc Muzeów”, „Święto Soli”, koncerty z cyklu „Popołudnie ze Straussem”, „Summer Music Festival” czy konkurs plastyczny „Najpiękniejsza pisanka z soli”.


Podczas świętowania nie zabraknie „solnych atrakcji” dla najmłodszych, będą zabawy z masą solną w „Kuchni z solą i bez”, malowanie porcelanowych solniczek, wykonywanie pamiątkowych dyplomów z pieczęcią miasta Wieliczki, liczne konkursy i warsztaty. Ponadto w jatce solnej - historycznym kramie, będzie można kupić sól, tak jak przed wiekami w Oświęcimiu w postaci bryłek solnych, panwiowej warzonej lub tłuczonej w stępie. Natomiast na stanowisku warzelniczym przybyli goście dowiedzą się jakimi metodami dawniej otrzymywano sól. Serdecznie zapraszamy na wspólne świętowanie i dobrą zabawę, której honorowym gościem będzie sól i historie z nią związane.Kabaret Młodych Panów: To jest chore!  
Data: 26 października 2019
Lokalizacja: Wieliczka

"To jest chore" - najnowsza propozycja Kabaretu Młodych Panów, jak każdy ich program, dotyka kwestii społecznych, tego z czym spotykamy się na co dzień.
Kabaret Młodych Panów: To jest chore!
Kabaret Smile w Wieliczce  
Data: 15 września 2019 r.
Lokalizacja: Wieliczka

Tego jeszcze nie było! Już dzisiaj zapraszamy na wielki finał tegorocznej edycji projektu RYNEK W CENTRUM KULTURY.
Kabaret Smile w Wieliczce