.


leroy merlin

festiwal

kabaret

Opublikowano: 2019-06-04

WIELICZKA - PAMIĘTAMY 1989 – 20194 czerwca, jedna z najważniejszych dat w najnowszej historii Polski, 30. rocznica pierwszych częściowo wolnych wyborów w 1989 roku. Wydarzenia te zapoczątkowały drogę do demokratycznych przemian w Polsce.


Dla upamiętnia tych wydarzeń w Wieliczce zamontowana została pamiątkowa tablica przy pomniku Odrodzenia Polski na wielickich plantach.

Napis na tablicy brzmi: „W 30. ROCZNICĘ WYBORÓW DO SEJMU I SENATU, WYBORÓW SAMORZĄDOWYCH W ŚWIĘTO WOLNOŚCI I SOLIDARNOŚCI. WIELICZKA, 4 CZERWCA 2019 ROKU”. W ten symboliczny sposób wieliczanie uczcili jedno z najważniejszych wydarzeń najnowszej historii Polski.

Ponadto, w Wielickiej Mediatece otwarta została wystawa fotograficzna zatytułowana: „ŚWIĘTO WOLNOŚCI. Dzieje Samorządu Wielickiego 1990-2018”. W 1990 roku rozpoczął się nowy okres w historii Polski i dziejach Wieliczki. Przywrócono samorząd na szczeblu gminnym, co stało się impulsem dla rozwoju solnego miasta. Od pamiętnych, demokratycznych wyborów Wieliczka przeszła przemiany na polu przestrzennym, gospodarczym i kulturalnym Na 26 planszach fotograficznych możemy zobaczyć Wieliczkę samorządową w kolejnych kadencjach, począwszy od 1990 po rok 2018. Tytuł tej wystawy jest równocześnie tytułem publikacji przygotowywanej od 3 lat o dziejach samorządu wielickiego od 1990 roku. Wkrótce trafi ona do rąk wieliczan. Autorem publikacji jest Paweł Figlewicz, a jednym z recenzentów: prof. dr hab. Adam Klich.

Recenzje publikacji:
Książka ukazuje bogactwo życia społeczno-gospodarczego i kulturalnego miasta w omawianym okresie, jest kompendium wiedzy o Wieliczce w „okresie samorządowym” i o ludziach, którzy podejmowali służbę na rzecz społeczności lokalnej. To na pewno znakomite osiągnięcie naukowe. Z kart opracowania przemawia również szczera sympatia i życzliwość do miasta, jego władz, a przede wszystkim do mieszkańców, choć autor nie unika spraw trudnych i kontrowersyjnych.

Ks. dr hab. Sławomir Zych (Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II)

Paweł Figlewicz rzetelnie i z olbrzymią starannością opracował bardzo obszerny materiał dotyczącydziałalności samorządu wielickiego w latach 1990–2018. Nie tylko przybliża czytelnikowi znaczące efekty działań społecznych, gospodarczych, edukacyjnych i kulturalnych, ale także przekazuje informacje o istotnych sprawach samorządu podejmowanych w okresie siedmiu kadencji pod kierownictwem kolejnych burmistrzów: Zbigniewa Zarębskiego, Józefa Dudy i Artura Kozioła.

Prof. dr hab. inż. Adam Klich (Akademia Górniczo-Hutnicza)

30 czerwca 2019 r., w przededniu jubileuszowych obchodów Rada Miejska w Wieliczce podjęła uchwały o nadaniu nazw dla trzech wielickich rond. Pierwsze z nich położone u zbiegu ulic Sadowej i Kościuszki otrzymało nazwę: Rondo Solidarności, dla upamiętnienia Niezależnego Samorządowego Związku Zawodowego „Solidarność”. Dla upamiętnienia odzyskania przez Polskę niepodległości rondo u zbiegu ulic Narutowicza, Krakowskiej i Dembowskiego nazwano Rondem Niepodległości. Chcąc upamiętnić mieszkańców Wieliczki, którzy od ponad 700 lat tworzą historię naszego miasta dla ronda położonego u zbiegu ulic Krakowskiej i Kościuszki nadano nazwę Rondo Wieliczan.

Podsumowaniem wszystkich tych działań i wydarzeń był napis, który symbolicznie zapłonął w nocy przy pomniku Odrodzenia Polski na wielickich plantach:

1989 – 2019 WIELICZKA.

UMiG Wieliczka

 
WIELICZKA - PAMIĘTAMY 1989 – 2019 - zobacz zdjęcia   

7R Solna Wieliczka vs ENEA Energetyk Poznań  
Data: 29 lutego 2020
Lokalizacja: Wieliczka

Ostatni domowy mecz fazy zasadniczej już w najbliższą sobotę, czyli w wyjątkowy, dzień – 29 lutego.
7R Solna Wieliczka vs ENEA Energetyk Poznań
Filmowe Walentynki  
Data: 14 lutego 2020
Lokalizacja: Wieliczka

Czekoladki, maskotki, serduszka – to wszystko już było na ubiegłoroczne Walentynki, na poprzednie też… Czas świętować w filmowym stylu. 14 lutego Kopalnia Soli „Wieliczka” zaprasza na niezapomnianą „Podziemną galę muzyki filmowej”.
Filmowe Walentynki