.
Opublikowano: 2011-11-19

Wystawa „Barwy soli Europy”


Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka zorganizowało Międzynarodowy Konkurs Fotograficzny „Barwy soli Europy” wpisany w kalendarz Krajowego Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji 2011.

Wpłynęło 165 prac pokazujących sól z 24 miejsc w 14 państwach Europy: Austrii, Bułgarii, Chorwacji, Cyprze, Dani, Francji, Irlandii, Niemczech, Polsce, Portugali, Rumuni, Słowacji, Słowenii i Włoszech. Wybrane z nich będzie można zobaczyćna wystawieprezentowanej w ekspozycji Muzeum na III poziomie kopalni soli od 18.11.2011 do 31.03.2012 r.Jury przyznało I, II i III nagrodę oraz 4 wyróżnienia. Ogłoszenie wyników będzie miało miejsce w dniu otwarcia wystawy.

Sól na wystawie została pokazana w różny sposób: poprzez ogólne widoki komór w kopalniach czasem ogromnych (np. w Kłodawie, w kopalni Turda w Rumunii czy w Carrickfergus w Północnej Irlandii) lub fragmenty ścian z barwnymi, skomplikowanymi wzorami zaburzonych warstw skalnych. Szczególnie przyciągają wzrok detale pięknych, solnych form wtórnych krystalizacji takich jak stalagmity, stalaktyty, choinki, kalafiory, regularne kryształy (np. w ekspozycji Muzeum Żup Krakowskich, w kopalni soli w Bochni czy w Muzeum Historii Miasta i Górnictwa Soli Potasowych w Bad Salzdetfurth w Niemczech). Niezwykle subtelne są te ujęcia które pokazują kropelki spływające po solnych soplach lub gałązkach tarniny w tężni. Zawieszone na ich końcach błyszczą niczym brylanty. Ciekawe formy i kształty dopełnia barwa solnych okazów od białej poprzez różne odcienie szarości po niebieską, różową, pomarańczową a nawet zieloną. Czasem wspomaga je światło tworząc całą gamę odcieni i dając wrażenie niesamowitej głębi.


Jeszcze inaczej prezentuje się sól warzona w panwiach (np. w Ciechocinkuczy w Laeso w Danii). Nad ogromnymi metalowymi zbiornikami unosi się para. Obok widoczne są kopce uwarzonej soli wyglądającej jak puch albo świeży śnieg. Zupełnie odmienny, przepełniony słońcem nastrój wnoszą fotografie salin morskichw Bułgarii (Burgas, Pomorje), Chorwacji (Ston), na Cyprze (Słone Jezioro Larnaca), Francji (Gruissan), Portugali (Aveiro), Słowenii (Strunjan) i weWłoszech (Trapani i Paceco). W ciepłym klimacie południowej Europy, w regularnych, prostokątnych basenach rosną solne kryształki. Gdy już „dojrzeją”zbierane są w białe kopce stojące w równych szeregach. Na niektórych fotografiach soli towarzyszą postacie – górnicy, pracownicy obsługujący panwie lub solni „ogrodnicy”. Fotografie pokazują, że sól jest wyjątkową inspiracją i muzą bardzo fotogeniczną. 
Zapraszamy do zobaczenia ekspozycji i wirtualnego spaceru śladami soli po Europie.
Wydarzenie wpisane w kalendarz Krajowego Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji 2011Kabaret Smile w Wieliczce  
Data: 15 września 2019 r.
Lokalizacja: Wieliczka

Tego jeszcze nie było! Już dzisiaj zapraszamy na wielki finał tegorocznej edycji projektu RYNEK W CENTRUM KULTURY.
Kabaret Smile w Wieliczce
Festiwal Muzyki Organowej i...  
Data: 18 sierpnia 2019 r.
Lokalizacja: Wieliczka

Serdecznie zapraszamy na trzecią odsłonę Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Wieliczce, podczas której rozbrzmią utwory z repertuaru J. S. Bacha, H. Purcella i innych kompozytorów.
Festiwal Muzyki Organowej i...