. carrefour


Opublikowano: 2015-04-01

Z HISTORIĄ W KADRZE: Czarne chmury. Konsekwencje powstania Państwa Krzyżackiego - relacja


Sprowadzenie Zakonu Krzyżackiego na tereny rządzone przez księcia Konrada Mazowieckiego pociągnęło za sobą konsekwencje, których ani sam władca dzielnicowy, ani jemu współcześni nie mogli się spodziewać.

Fot. CKiT/Agnieszka Rogalska

Przez blisko 300 lat nasz kraj zmagał się z rosnącą potęgą Krzyżaków i utworzonego przez nich państwa, angażując się w niezliczone konflikty zbrojne. Podczas marcowego spotkania Z HISTORIĄ W KADRZE prowadzący Paweł Porębski opowiedział o polsko-krzyżackim sąsiedztwie i wydarzeniach, które w dalszej perspektywie zadecydowały o zniknięciu Rzeczpospolitej z mapy Europy na ponad 100 lat. Z kolei Wojciech Szczepaniak zaprezentował aspekt militarny tamtych czasów, ze szczególnym uwzględnieniem ciężkozbrojnej piechoty typu szwajcarskiego. Gościem specjalnym spotkania był Jerzy Miklaszewski z grupy Silkfencing Team, dzięki któremu na własne oczy mogliśmy przekonać się jak wyglądało średniowieczne uzbrojenie.

CKiT


Z HISTORIĄ W KADRZE: Czarne chmury. Konsekwencje powstania Państwa Krzyżackiego - relacja - zobacz zdjęcia

Bezpieczne Wakacje 2019  
Data: 23 czerwca 2019 r.
Lokalizacja: Wieliczka/Grabówki

Park Linowy Xtreme Park oraz Komenda Powiatowa Policji w Wieliczce zapraszają na wyjątkowe wydarzenie plenerowe BEZPIECZNE WAKACJE.
Bezpieczne Wakacje 2019
IX Festiwal Ludzi Pozytywnie Zakręconych  
Data: 16 czerwca 2019 r.
Lokalizacja: Wieliczka

Zbliża się IX edycja Festiwalu Ludzi Pozytywnie Zakręconych. Festiwal ten odbędzie się już 16 czerwca na Zamku Żupnym w Wieliczce.
IX Festiwal Ludzi Pozytywnie Zakręconych