.
Opublikowano: 2014-11-04

Z tradycja w nowoczesność – warsztaty rękodzielnicze - „Ceramiczne wycinanki”


W październiku wielicka biblioteka realizowała dalej blok tematyczny - „Ceramiczne wycinanki” w ramach warsztatów „Z tradycją w nowoczesność – warsztaty rękodzielnicze”

fot. PiMBP w Wieliczce

We wrześniu rozpoczęliśmy kolejny blok tematyczny „Ceramiczne wycinanki” w ramach warsztatów „Z tradycją w nowoczesność – warsztaty rękodzielnicze”. Podczas 4 spotkań uczestnicy techniką Decoupage ozdobią metalowe wiaderko.

W ramach naszych warsztatów techniką decoupage motywami kwiatowymi zdobimy metalowe wiaderka. Na pierwszych dwóch zajęciach gruntowano wiaderka, malowano je na wybrany kolor i malowano lakierem do spękań. Wszystkie te czynności wymagają czasu ze względu na długi czas schnięcia. W przerwach na malowanie uczestnicy bardzo dokładnie wycinali wybrane wzory kwiatowe. Na ostatnich zajęciach malowano wiaderka farba do spękań oraz przyklejano wycięte wzory kwiatowe. Żeby wyszły ładnie i estetycznie należało rozplanować przyklejanie wzorów i poszczególnych elementów. Wszystkim się udał. Dzięki przyniesionym na zajęcia suszarkom, czas suszenia zdobionych przedmiotów uległ zdecydowanie skróceniu.

Potrzebne materiały i preparaty:
Przedmiot, który będziemy ozdabiać,
Papier lub serwetka z motywem do wycięcia,
Grunt odpowiedni do malowanej powierzchni (drewno, metal, szkło, tkanina, świeca),
Klej, którym przykleimy motyw,
Pędzle, nożyczki, gąbki, naczynie z wodą,
Preparat do spękań jeśli chcemy uzyskać postarzaną powierzchnie,
Lakier do zabezpieczenia i wykończenia powierzchni.

Kolejność zdobienia przedmiotów:
Zagruntowanie powierzchni przedmiotu,
Pomalowanie powierzchni na wybrany kolor (który ma być widoczny kiedy powstaną spękania (farba akrylowa),
Po wyschnięciu nakładanie preparatu do spękań,
Malowanie całości na kolor, jaki ma przeważać czyli tło dla motywu,
Naklejamy wycięty wcześniej motyw,
Po wyschnięciu całości lakierujemy (lakier akrylowy).

Materiały z przeprowadzonych warsztatów będzie można znaleźć na blogu http://ztwn.blogspot.com/ , który został stworzona na potrzeby realizowanego projektu.


Europejski Fundusz Rolny na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich. Europa Inwestująca w Obszary Wiejskie. Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach osi 4-LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.

Kabaret Młodych Panów: To jest chore!  
Data: 26 października 2019
Lokalizacja: Wieliczka

"To jest chore" - najnowsza propozycja Kabaretu Młodych Panów, jak każdy ich program, dotyka kwestii społecznych, tego z czym spotykamy się na co dzień.
Kabaret Młodych Panów: To jest chore!
V Ogólnopolska Noc Bibliotek  
Data: 5 października 2019
Lokalizacja: Wieliczka

Występ kabaretu AD HOC, strefa HI-TECH, warsztaty z robotyki, walki robotów, możliwość zabawy dronami, laserem, okularami VR czy drukarką 3D to tylko niektóre z atrakcji jakie Wielicka Biblioteka przygotowała dla Państwa na Noc Bibliotek.
V Ogólnopolska Noc Bibliotek