.
wse

wse


Opublikowano: 2018-07-27

Zapalmy Płomień Pokoju na Campus Misericordiae- Już tylko 18 tygodni pozostało do spotkania w Panamie, a w Brzegach na Campus Misericordiae w drugą rocznicę Światowych Dni Młodzieży młodzież rozpocznie swoje czuwanie. Do tego wydarzenia przygotowania trwały cały rok.


W tym samym miejscu gdzie był Papież Franciszek, w kilka tygodni po pierwszej rocznicy we wrześniu przez Bramę Miłosierdzia z ks. Kard. Stanisławem Dziwiszem i Wspólnotą San't Egidio przeszła młodzież z Europy Wschodniej z wołaniem o pokój. W styczniu w Wieliczce, w Solnym Mieście, młodzież w kilku językach świata zawołała za św. Janem Pawłem II "Nigdy więcej wojny". W Boże Ciało podczas Solnego Uwielbienia poprzez śpiew i modlitwę młodzi przygotowali się do tego lipcowego wieczoru. Przez miniony rok Brzegi odwiedziło wiele grup i pielgrzymów, odbywały się spotkania, ale przede wszystkim w Domu Miłosierdzia, który poświęcił Papież Franciszek mieszkały osoby potrzebujące, a na codzienne spotkania przychodzili ludzie starsi. Z tego miejsca również Caritas rozwiózł tony żywności. Rozpoczęto budowę Domu Młodych. W dniu 28 lipca, jak podczas spotkania w 2016 roku, wyruszymy na pielgrzymkę, aby idąc przez kilka kilometrów wspomnieć tamte chwile i zapalić płomień dla Młodych z całego świata, pamiętając o prośbach, które tu wypowiadali - zaprasza Artur Kozioł burmistrz Wieliczki.

Campus Misericordiae Wieliczka – Brzegi - historia tego miejsca rozpoczęła się dwa lata pod koniec lipca, kiedy to Papież Franciszek w tym miejscu spotkał się z młodzieżą całego świata. Campus Misericordiae stał się gościnną ziemią dla ponad dwóch i pół miliona pielgrzymów z całego świata. W sobotni wieczór (30 lipca 2016 r.) zgromadzonych młodych ludzi połączyła wspólna modlitwa i śpiew, która nie ustały przez całą noc. 31 lipca 2016 r. Papież Franciszek powrócił na Brzegi, by poświęcić Dom Miłosierdzia oraz Centrum Caritas Chleb Miłosierdzia i odprawił Mszę Świętą Posłania.

Od tych wydarzeń mijają już dwa lata, a historia Campus Misericordiae budowana jest dalej. Budują ją ludzie, którzy ciągle powracają na Campus Misericordiae. Sercem tego miejsca jest Dom Miłosierdzia, w którym codziennie przebywają ludzie starsi i potrzebujący. W Domu tym znajduje się również kopia figury Matki Bożej z Loreto podarowana przez młodzież włoską polskiej młodzieży – gospodarzy 31. Światowych Dni Młodzieży. To pamiętne wydarzenie miało miejsce 27 lipca 2016 r., w nocy przed Domem Miłosierdzia spotkały się dwie pielgrzymki: włoska z kopią Matki Bożej z Loreto oraz polska, by odebrać ten niecodzienny dar. Dziś, Matka Boża z Loreto w Brzegach otoczona jest szczególną czcią, przy niej modlą się mieszkańcy Domu Miłosierdzia – osoby starsze i potrzebujące opieki oraz uczestnicy dziennych zajęć socjoterapeutycznych. Przy tej świętej figurze odbywa się święcenie pokarmów na Wielkanoc oraz prowadzone są majowe nabożeństwa. Na wszystkie ważne wydarzenia odbywające się na Campus Misericordiae zaprasza Dzwon Miłosierdzia podarowany - podczas przygotowań do ŚDM 2016 - przez ks. Kardynała Stanisława Dziwisza. Obok Domu Miłosierdzia działa Centrum Caritas Chleb Miłosierdzia, gdzie każdego dnia, osoby w trudnej sytuacji życiowej otrzymują żywność. Stąd nikt nie odchodzi głodny, a tysiące ton żywności trafia do potrzebujących.

Obecnie trwa rozbudowa strefy społecznej Campus Misericordiae, tuż obok Ronda Światowych Dni Młodzieży powstał Park, którego sercem jest kopia Bramy Miłosierdzia przez którą przeszedł Papież Franciszek z młodymi z całego świata rozpoczynając nocne czuwanie 30 lipca ubiegłego roku. Brama Miłosierdzia pozostanie w tym miejscu już na zawsze jako symbol przyjaźni i pokoju między narodami świata. Wszyscy pamiętamy ten niezwykły moment przejścia Papieża Franciszka z młodymi ze wszystkich kontynentów przez Bramę Miłosierdzia. Obraz ten powraca stale w naszej pamięci i zostanie utrwalony w symbolicznej bramie, która jest budowana na Campus Misericordiae. Wokół Bramy Miłosierdzia na Polach Miłosierdzia powstały drogi, tworzące zarys płomienia – symbolizującego niegasnący płomień Miłosierdzia Bożego. Ta nowa aranżacja przestrzeni wzdłuż Traktu Papieża Franciszka ma bardzo symboliczny wymiar i świadczy o ważnych, dziejowych wydarzeniach, które miały miejsce na Brzegach w 2016 roku.

28 i 29 lipca po raz kolejny zapraszamy na Campus Misericordiae w Wieliczce – Brzegach. Rozpoczniemy nasze modlitewne czuwanie w rocznicę ŚDM od tradycyjnej pielgrzymki z kościoła w Strumianach na Campus Misericordiae, ale tym razem pielgrzymkowemu orszakowi przewodniczyć będzie figura Matki Bożej Loreto. Msza Święta w kościele parafialnym w Strumianach rozpocznie się o godz. 19.00 a bezpośrednio po niej wyruszy pielgrzymka, 21.00 dotrze na Campus Misericordiae. Tam na scenie plenerowej odbędzie się Koncert Uwielbienia z udziałem Chóru Solnego Uwielbienia połączony z przejściem przez Bramę Miłosierdzia z księdzem kardynałem Stanisławem Dziwiszem. Dopełnieniem sobotniego wieczoru będzie zapalenie świec – symbolicznego Płomienia Pokoju.

W niedzielę, 29 lipca na Campus Misericordiae odprawiona będzie msza święta o godz. 19.00, a po niej odbędzie się koncert uwielbienia z udziałem Choru Gospel Voice oraz Play & Pray.
o godz. 17:30 na Campus Misericordiae, gdzie odbędzie się spotkanie autorskie i promocja albumu "Miasto spotkań pod Wieliczką", który Wydawnictwo Żyznowski stworzyło we współpracy z Urzędem Miasta i Gminy Wieliczka.

W Parku na Campus Misericordiae zasadzone też zostały dęby z imionami dzieci z chorobami ultrarzadkimi z Zespołem Leigha, które podczas tegorocznego Ogólnopolskiego Zjazdu spotkały się na Campus Misericordiae.

W uroczystościach sobotnich, podczas pielgrzymki na Campus Misericordiae będzie uczestniczyć delegacja z miasta Fano we Włoszech z burmistrzem Massimo Serim na czele. Dzień wcześniej, tj. 27 lipca, podpisana zostanie umowa partnerska pomiędzy Wieliczką a miastem Fano, znajdujacym się niedaleko Loreto. Podpisanie umowy o partnerstwie to także jeden z owoców Światowych Dni Młodzieży.

UMIG Wieliczka

 

leader wieliczka


   

Kabaret Młodych Panów: To jest chore!  
Data: 26 października 2019
Lokalizacja: Wieliczka

"To jest chore" - najnowsza propozycja Kabaretu Młodych Panów, jak każdy ich program, dotyka kwestii społecznych, tego z czym spotykamy się na co dzień.
Kabaret Młodych Panów: To jest chore!
Kabaret Smile w Wieliczce  
Data: 15 września 2019 r.
Lokalizacja: Wieliczka

Tego jeszcze nie było! Już dzisiaj zapraszamy na wielki finał tegorocznej edycji projektu RYNEK W CENTRUM KULTURY.
Kabaret Smile w Wieliczce