.
wse

wse


Opublikowano: 2017-04-06

Zatrzymani podpalacze traw trafili do Prokuratory w Wieliczce. Jeden z nich to kandydat do OSP...Policjanci z Komisariatu Policji w Świątnikach Górnych zatrzymali 5 podpalaczy, wśród nich był także członek Ochotniczej Straży Pożarnej.


3 kwietnia b.r. przed północą, funkcjonariusze z Komisariatu Policji w Świątnikach Górnych otrzymali zgłoszenie o paleniu się traw w Mogilanach. Pożar zagroził pobliskim zabudowaniom, gdzie zarówno budynki jak i ogrodzenia posesji zbudowane były z drewna. Mundurowi na miejscu zastali załogę OSP z Mogilan, która była w trakcie ugaszania pożaru. Policjanci rozpytali świadków zdarzenia, którzy podali, że bezpośrednio po zapaleniu łąki kilku mężczyzn pospiesznie odjechało z miejsca zdarzenia samochodem marki Opel Corsa. Policjanci i natychmiast rozpoczęli poszukiwania tego pojazdu i zatrzymali go do kontroli. W oplu znajdowało się czterech mężczyzn (trzech z nich w wieku 18l., a jeden 19 l.). W bagażniku samochodu funkcjonariusze znaleźli kanister po benzynie, który został zabezpieczony jako dowód w sprawie. W toku dalszych czynności, funkcjonariusze ustalili piątego ze sprawców, którym okazał się być 16 – letni mieszkaniec Świątnik Górnych.

Zatrzymani zostali osadzeni w policyjnym areszcie a następnie doprowadzeni do Prokuratury Rejonowej w Wieliczce, gdzie prokurator przedstawił im zarzut sprowadzenia bezpośredniego niebezpieczeństwa pożaru dla mienia w wielkich rozmiarach w postaci domów, ogrodzeń, a także pojazdu (o łącznej wartości 2 325 000 zł), tj o czyn z art. 164 § 1kodeksu karnego. Wszyscy zatrzymani przyznali się do udziału w przestępstwie. Złożyli obszerne wyjaśnienia, w których podali, że na suchą roślinność wylali benzynę, a następnie podpalając ogniem z zapalniczek, wzniecili pożar. Tłumaczyli się brakiem wyobraźni oraz świadomości, że ich postępowanie może skutkować rozszerzeniem ognia na pobliskie domy mieszkalne oraz zaparkowane wokół nich pojazdy. Jednym z motywów działania podejrzanych był fakt, iż jeden z nich (18-latek) należy do Ochotniczej Straży Pożarnej (jednak nie przeszedł jeszcze szkoleń dopuszczających go do udziału w akacjach) i pożar traw był możliwością wykazania się strażaków w akcji gaśniczej.

Wobec czterech pełnoletnich mężczyzn prokuratura zastosowała środek zapobiegawczy w postaci dozoru policyjnego. Podejrzanym grozi do 8 lat pozbawienia wolności. 16-latek natomiast odpowie za popełnienie czynu karalnego przed sądem dla nieletnich.

KWP w Krakowie

leader wieliczka


   

Kabaret Młodych Panów: To jest chore!  
Data: 26 października 2019
Lokalizacja: Wieliczka

"To jest chore" - najnowsza propozycja Kabaretu Młodych Panów, jak każdy ich program, dotyka kwestii społecznych, tego z czym spotykamy się na co dzień.
Kabaret Młodych Panów: To jest chore!
Kabaret Smile w Wieliczce  
Data: 15 września 2019 r.
Lokalizacja: Wieliczka

Tego jeszcze nie było! Już dzisiaj zapraszamy na wielki finał tegorocznej edycji projektu RYNEK W CENTRUM KULTURY.
Kabaret Smile w Wieliczce